Obavijesti

Lifestyle

Komentari 5

Atletsko stopalo: Infekcija buja ako cipele nosite bez čarapa

Atletsko stopalo: Infekcija buja ako cipele nosite bez čarapa

Ako vam se znoje noge, nosite sa sobom rezervne čarape. Kada posjećujete bazene obavezno hodajte u japankama kako tamo ne bi pokupili infekciju

Suha, zadebljala i ispucala koža na stopalima, posebno na petama, ili sa strane stopala, koja se peruta i svrbi, prvi je simptom tzv. atletskog stopala, odnosno gljivične infekcije. 

- Kod težih oblika mogu se čak javiti crvenilo i ranice te jače ljuštenje kože, dok na noktu palca možete primijetiti sivo-zeleno-plave linije. Najčešći uzrok infekcija je neadekvatna obuća, a u rizične skupine posebno se ubrajaju aktivni sportaši ili ljudi koji zbog profesije dulje nose odjeću od gume - ističe dr. Zora Profozić, specijalistica medicinske mikrobiologije s parazitologijom, ravnateljica Poliklinike “Dr. Zora Profozić”, koja pruža usluge medicinske mikrobiologije s parazitologijom, ginekologije, interne medicine, urologije i medicine rada. Dodaje kako tom problemu danas često “kumuje” moda. 

Dreamstime

- Često po gradu vidim djevojke i mladiće koji ispod traperica imaju gole noge i niske čizmice, cipele ili tenisice koje nose na bosu nogu, što je pogodno tlo za razvoj infekcije. Takve cipele treba nositi uz čarape bez elastina i plastike, odnosno od čistog pamuka koje mogu upiti znoj kad se noga oznoji - kaže naša sugovornica.

Aktivne sportaše, pak, podsjeća na naviku koju imaju dobri planinari: da u ruksaku nose rezervnu potkošulju i čarape te ih obavezno presvuku kada dođu na odredište. Uz one koji dobar dio dana provode u tenisicama, oprez se preporučuje i sportašima ili djeci koja se bave vodenim sportovima. 

- Bosim nogama u vodi oko bazena ne samo da lako možete pokupiti gljivice, nego i HPV virus, pa je izuzetno važno držati se pravila zaštite. Prije ulaska u bazen obavezno prođite kroz mali bazen za dezinfekciju nogu, kao i na izlasku, a nakon što završite s aktivnostima, dobro operite noge vodom i sapunom i dobro ih posušite frotirskim ručnikom, posebno područje između prstiju. Dobro je napudrati noge ili običnim puderom ili onim koji sadrži nistatin ili bornu kiselinu. Oko bazena uvijek hodajte u šlapama, makar to bile i japanke - savjetuje naša sugovornica.

Ako se ipak pojave promjene na koži i noktima, najbolje je javiti se liječniku. 

- Osobno nikad ne bih preporučila da se predugo čeka kad primijetite promjene na koži niti da čovjek sam sebi postavi dijagnozu. Naime, u praksi sam jako često susrela ljude kod kojih je dermatolog bio gotovo uvjeren da je riječ o gljivičnoj infekciji, a u čak 80 posto slučajeva u pitanju su infekcije bakterijom, stafilokok ili pseudomonas, koje se trebaju liječiti drugačije - pojašnjava dr. Zora Profozić. 

Fotolia

Tri tipa infekcije

Kod mokasinskog tipa infekcija najčešće zahvaća tabane. Kod interdigitalnog tipa dominantno su zahvaćena područja između nožnih prstiju, a kod upalnog su jače izraženi pojava mjehurića i maceracije. 

Lijepa stopala: Ulje od čajevca ublažava i liječi infekciju nokta
Lijepa stopala: Ulje od čajevca ublažava i liječi infekciju nokta

TOP 5 pravila za prevenciju atletskog stopala:

1. Perite noge najmanje jednom dnevno i temeljito ih osušite, posebno područje između prstiju.

2. Ako vam se noge pojačano znoje, promijenite čarape i više puta tijekom dana.

3. Izbjegavanje bosonogo hodanje u saunama, teretanama ili na bazenima.

4. Koristite vlastiti pribor za uređivanje noktiju.

5. Ako ste imali atletsko stopalo i taj se problem učestalo vraća, preventivno koristite antifungalni prašak.  

 

Pročitajte još i ovo! Kada je vrijeme da promijeniti svoje donje rublje. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 5