Dana 21. lipnja 1948. godine je američka producentska kuća Columbia Records proizvela je prvu LP (long play) gramofonsku ploču. Za razliku od prijašnjih, ova ploča je napravljena od vinila
Baltazar se gledao i u Iranu, a Danci su ga izabrali za maskotu
Na današnji dan 1931. rođen je Zlatko Grgić, hrvatski filmski redatelj, scenarist, animator, crtač i karikaturist. Autorske filmove počeo je raditi kao pripadnik druge generacije autora Zagrebačke škole crtanog filma i postao jedan od njezinih najpoznatijih predstavnika u svijetu. Njegova animirana humoristična serija Profesor Baltazar u otkupilo je 30 zemalja. Upoznala su ga djeca Italije, Nizozemske, Portugala, čak i Irana, a najveću popularnost stekao je u Skandinaviji. U Danskoj je Profesor Baltazar svojedobno bio izabran za maskotu njihove televizije. Serija je dobila nagradu Srebrni lav u Veneciji.
Brazil 3. put osvojio svijet
Istog dana 1970. godine odigrano je finale Svjetskog nogometnog prvenstva u Meksiku. Pobjedu je odnio Brazil u finalnoj utakmici protiv Italije rezultatom 4-1. Brazil je tako postao prvi trostruki osvajač trofeja u povijesti. Brazilski napadač i jedan od najboljih nogometaša svih vremena, Pelé, bio je u suzama. Nije samo osvojio svoju treću zlatnu medalju na Svjetskom prvenstvu nego je odigrao posljednju utakmicu na tom prvenstvu. Ta ekipa proglašena je najboljom nogometnom ekipom svih vremena.
Prva long play gramofonska ploča
Dana 21. lipnja 1948. godine je američka producentska kuća Columbia Records proizvela je prvu LP (long play) gramofonsku ploču. Za razliku od dotadašnjeg standardnog formata gramofonskih ploča (78 okretaja u minuti) koji su omogućavali tri do pet minuta sadržaja po strani, long play je omogućavao da na svakoj strani ploče stane preko 20 minuta glazbe. Za razliku od prijašnjih, ova ploča je napravljena od vinila.
U Hrvatskoj su se gramofonske ploče snimale u inozemstvu (Beč, Berlin, London, Prag) sve do 1924. kada vlasnik tvrtke Edison Bell iz Londona utemeljuje istoimenu podružnicu u Zagrebu. Godine 1926. godine ujedinjuju se sa zagrebačkom tvornicom olovaka Penkala te stvaraju dioničko društvo pod nazivom Edison Bell Penkala. Tada je počela proizvodnja gramofonskih ploča i gramofona. Nakon stečaja, proizvodnjom se bavila tvrtka Elektroton koju su kasnije preimenovali u Jugoton.
Više vremeplova pročitajte ovdje.