
NAPOMENA! U slučaju da ste se naudisali dima i ne osjećate se dobro, posebno ako već patite od nekih zdravstvenih problema, svakako potražite liječničku pomoć
Lifestyle
Komentari 4NAPOMENA! U slučaju da ste se naudisali dima i ne osjećate se dobro, posebno ako već patite od nekih zdravstvenih problema, svakako potražite liječničku pomoć
Požar u Brijestu kod Osijeka buknuo je nešto iza ponoći, a do jutra se toliko razbuktao da je gusti dim obavio dio grada i okolice. Građani su pred jutro upozoreni da ne izlaze iz domova, da zatvore vrata i prozore, i čekaju da se sve raščisti. Ali, mnogi imaju obveza, moraju na posao i slično pa bi trebali biti posebno oprezni i koristiti maske koje sprječavaju prodiranje sitnih čestica iz onečišćenog zraka u njihova pluća.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Dim i pepeo vas natjerati na kašalj i otežavati disanje. Postoje posebne maske tipa N95 ili P100 (u Europskoj uniji su označena oznakom FFP s jednoznamenkastim brojem - FFP1, FFP2, FFP3) koje dobro pokrivaju nos i usta, čvrsto prianjaju uz lice i filtriraju sitne čestice, dim i pepeo tako da ne ulaze u pluća. Kad stavljate masku pripazite da je namjestite pravilno - trake moraju ići iznad i ispod ušiju.
Nemojte se oslanjati na maske protiv obične prašine za zaštitu. Takve su dizajnirane za hvatanje velikih čestica, poput piljevine, ali neće zaštititi vaša pluća od malih štetnih čestica kakvih sada može biti u zraku.
- Preporuka je da ljudi, koji imaju određene zdravstvene probleme, a zadimljeno okruženje bi to moglo pogoršati, svakako nose ove maske i u zatvorenom prostoru kako bi se smanjila njihova izloženost dimu - savjetuju stručnjaci Agencije za zaštitu okoliša SAD-a (U.S. Environmental Protection Agency).
- Nošenje respiratora može otežati disanje. Stoga, ako imate problema sa srcem ili plućima, posavjetujte se sa svojim liječnikom prije upotrebe ovakvih maski/respiratora. Također, dišete li otežano dok nosite masku, imate vrtoglavicu,
ili druge simptome, odite na neko mjesto gdje je zrak čišći i skinite masku - napomenuli su.
NAPOMENA! U slučaju da ste se naudisali dima i ne osjećate se dobro, posebno ako već patite od nekih zdravstvenih problema, svakako potražite liječničku pomoć.
U Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo su pojasnili razliku u zaštitnim maskama i oznake na njima koje se razlikuju ovisno u kojem dijelu svijeta se koriste:
- Razina filtracije kirurške maske (eng. surgical masks) temelji se na tome u kojem postotku će maska smanjiti prolaz čestica veličine 3 mikrometra (što se koristi kao indikator razine filtriranja bakterija) i čestica veličine 0,1 mikrometra (što se koristi kao indikator razine filtracija čestica koje sadrže viruse). Prema razini filtracije dijele se na razinu/tip I (razina filtracije >95%), II i III (razina filtracije >98%) - kažu u HZJZ-u.
- Zaštitne maske (eng. respirators) se prema regulatornim standardima klasificiraju prema razini filtriranja čestica veličine 0,3 mikrometra. Sjedinjene Američke Države koriste označavanje oznakom N s dvoznamenkastim brojem (N95, N99, N100), prema kineskim standardima se označava slovima KN s dvoznamenkastim brojem (KN95, KN99), Australija i Novi Zeland označavaju razinu filtracije slovom P i jednoznamenkastim brojem (P1, P2, P3), a u Europskoj uniji se koristi označavanje oznakom FFP s jednoznamenkastim brojem (FFP1, FFP2, FFP3). Pregledom razine filtriranja, usporedbom važećih standarda, može se zaključiti da zaštitne maske s oznakom N95, KN95, P2 i FFP2 imaju podjednaku razinu filtriranja (>94%) i da su ekvivalentne. Isto tako, ekvivalentne su maske koje nose oznake N99, KN99, P3 i FFP3 po razini filtriranja čestica veličine 0,3 mikrometra (>98%) - pojasnili su.
Znači, ako odete u ljekarnu ili neku drugu specijaliziranu trgovinu, i tražite maske tipa N95 ili P100, znat će što vam je potrebno.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+