Obavijesti

Lifestyle

Komentari 2

Francuska tajna: Drevne šume iz godine u godinu sve su veće

Francuska tajna: Drevne šume iz godine u godinu sve su veće
1

Dok druge zemlje iz godine u godinu nepovratno gube svoju šumsku površinu, Francuska je otkrila ne samo kako zadržati svoje zelene površine, već ih i neprestano povećava

Danas šume čine preko 31 posto francuske zemlje, a dok većina svijeta gubi svoje šume zbog novih obradivih zemljišta, Francuska ih dobiva. Koja je njihova tajna?

Sve se svodi na i javne i privatne napore pošumljavanja ruralnih i urbanih područja, jer deforestacija ubija šume diljem svijeta, a oni taj scenarij nisu željeli dozvoliti sebi, piše Big Think

Pokretanje videa...

01:16

I dok su prašume, tzv, pluća svijeta svakim danim sve manje te se svake sekunde uništi nezamisliva količina stabala globalno, Francuska je predvodnik obrtanja tog trenda i pravi primjer za cijelu Europu.

Ne treba gledati dalje od francuske Provanse, gdje obilno zelenilo siječe planinske prijevoje sve do najnovijih prirodnih parkova - Baronnies Provençales. Osnovan prije samo četiri godine, prostire se na više od 1800 četvornih kilometara. Ova hrastova šuma živi je svjedok posvećenosti Francuske obnovi drevnih šuma. Dok druge propadaju, šume u toj zemlji tiho se dižu iz zemlje.

Arhitektica iz Zagreba svojim rukama napravila kuću od blata
Arhitektica iz Zagreba svojim rukama napravila kuću od blata

Četvrti u Europi po količini šuma

Trenutne procjene pokazuju da šume pokrivaju 31 posto Francuske. Ta je zemlja je na četvrtom mjestu po broju šuma u EU, a nadmašuju je samo Švedska, Finska i Španjolska. Zbog koncentriranog napora za pošumljavanje i pada u poljoprivredi, u proteklih 30 godina, šumska područja Francuske povećavaju se za 7 posto godišnje.

Tijekom 1990-ih, Europa je pokrenula projekt Zajednička poljoprivredna politika, koja je osigurala da će se samo proizvodne površine koristiti kao obradive, kako bi se spriječilo neučinkovito bavljenje poljoprivredom. Preostala je zemlja pretvorena u šume.

Između 1990. i 2015., ukupno je europsko šumsko zemljište raslo od  90.000 četvornih kilometara do oko 350.000 četvornih kilometara. Zapravo je došlo do tolikog napretka da je u EU danas više drveća i većih šuma nego što je bilo početkom 20. stoljeća.

Većina šuma u Francuskoj je na privatnom zemljištu, a sada se prostiru na 16,4 milijuna hektara i povećavaju se svakim danom. Drveće i biljke koje se sadi treba održati korak sa zahtjevima apsorpcije ugljičnog dioksida i boriti se protiv klimatskih promjena. Već unutar prirodnog parka Baronnies Provençales, mogu se vidjeti rijetke vrste drveća poput  crnog supa, reemerge...

Izazovi

No i nove šume imaju svoje izazove - otprilike 34.000 ljudi živi u Baronnies Provençales, a neki stanovnici vide crni bor kao 'štetočinu' koja raste na njihovim pašnjacima. Osim toga, mnoge šume u Francuskoj i Europi postale su preplavljene najezdom insekta, no u konačnici korist ipak nadmašuje mnoge potencijalne probleme. Zbog toga i Francuska poduzima napore za pošumljavanje u urbanom dijelu zemlje.

Gradonačelnica Pariza Anne Hidalgo nedavno je najavila novi plan zelenila za grad Pariz kojim će dovesti šume u tu svjetsku metropolu. Plan je započeti sadnju šuma u blizini mnogih povijesnih znamenitosti Pariza, poput Hôtel de Ville (pariška gradska vijećnica) i Opére Garnier.

Ti će se nasadi postavljati u prometnim i uspavanim pješačkim područjima, a plan je da uljepšaju grad te služe praktičnoj svrsi - smanje buku i drveće će ublažiti intenzivnu vrućinu tijekom sve intenzivnijih ljetnih mjeseci. Ako sve bude išlo po planu, zasadit će se oko 20.000 stabala, a glavni je cilj da do 2030. drveće prekriva polovicu Pariza.

Šume u Hrvatskoj

Ukupna površina šuma i šumskih zemljišta u RH iznosi 2, 688. 687 ha što je 47 posto kopnene površine države. Od toga je 2,106. 917  ha u vlasništvu RH, dok je 581 770 ha u vlasništvu privatnih šumoposjednika. Glavninom šuma u vlasništvu države gospodare Hrvatske šume (2, 018.987ha).

Gradovi budućnosti: Vertikalne šume spasit će nam zelenilo?
Gradovi budućnosti: Vertikalne šume spasit će nam zelenilo?

Najšumovitiji dio u Hrvatskoj je Gorski kotar, a našim se šumama gospodari održivo i površina šuma u Hrvatskoj ne pada, nego raste. Što je najvažnije, ne siječe se više od prirasta. 

POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:

Pokretanje videa...

21:32

 

 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 2