ŠTO NA ODMORU? Ako se pulsirajuća bol ne smanjuje ni nakon što ste popili analgetik, radi se o upali kod koje se daje antibiotik, zbog čega je važno odmah otići liječniku.
Iznenadna pulsirajuća bol koja ne prestaje znak je upale zuba
Neugodnosti poput zubobolje na godišnjem odmoru možete spriječiti posjetom stomatologu barem mjesec dana ranije, kaže dr. med. dent. Aleksandra Pavelić. Dodaje kako možete otići na preventivni pregled ili se zaputiti u stomatološku ambulantu ako osjetite i najmanji problem. Najčešći uzrok zubobolje je karijes. Ipak, često tu bol brkamo s drugim uzročnicima.
- Bol može izazvati i upala zubnog tkiva oko zuba - rekla je dr. med. dent. Pavelić. Mladi bolove mogu zamijeniti i s izrastanjem umnjaka. Ako se zubobolja pojavi tijekom godišnjeg, nije dobro čekati kraj odmora kako se stvari ne bi dodatno zakomplicirale.
Pojačajte higijenu
- Treba odmah posjetiti stomatologa, a ako je nedostupan problem se privremeno može riješiti tabletama protiv bolova - rekla je Pavelić. Analgetike možete kupiti u najbližoj ljekarni. Nemojte ni u kojem slučaju pokušati sami riješiti problem i “improvizirati”.
- Nije preporučljivo poduzimati zahvate u vlastitoj režiji jer time možete dodatno zakomplicirati situaciju - govori stomatologinja. Dodaje da je jedino što možete dodatno pojačati oralnu higijenu.
- Četkajte zube mekanom četkicom više puta dnevno, čistite međuzubne prostore interdentalnim četkicama ili oralnim tušem - savjetuje stomatologinja. Isto tako, dobro je uvesti oralne vodice na bazi klorheksidina.
Nemojte zanemarivati i neozbiljno shvaćati ni trenutačne bolove jer i oni mogu biti pokazatelj da nešto nije u redu s vašim zubima.
- Ne ignorirajte simptome kao što su trenutačni bolovi na hladno, slatko ili kiselo. Nemojte zanemarivati bolove na zagriz jer su oni sigurni znakovi da se s vašim zubom ili zubnim tkivom nešto događa - tvrdi dr. med. dent. Pavelić.
Ako je riječ o iznenadnoj pulsirajućoj boli koja ne prestaje ni uz tablete protiv bolova, znak je upalnog procesa u karioznom zubu.
Spavanje je otežano
- To je razlog posjetu dežurnom stomatologu koji će vam pružiti hitnu pomoć. Ako je potrebno, dat će vam antibiotik - kaže dr. med. dent. Pavelić. Dodaje da su bolovi jači noću pa je spavanje otežano. Tad se preporučuje sjedeći položaj ili hladni oblozi na upaljenoj strani obraza.
Dežurni stomatolozi
- Ako vam je prevencija stil života, malo je vjerojatno da ćete ovaj problem trebati riješavati upravo na godišnjem odmoru. Nemojte zaboraviti kako vaša zdravstvena knjižica vrijedi, a Hrvatska je dobro pokrivena stomatolozima koji će vam pružiti prvu pomoć do povratka kući. No pripazite na radno vrijeme, manja mjesta nemaju noćnu službu.
Najbolji savjeti za bolju oralnu higijenu i zdravije zube:
Dva puta dnevno perite zube
Stomatolozi preporučuju prati zube svakih 12 sati, odnosno dva puta dnevno, jer se u razmaku od dvanaest sati počinje javljati patološka koncentracija karijesa.
Neka zubna četkica bude mekša
Iako ljudi žele što bolje oprati zube i misle da je zbog toga čvrsta četkica učinkovitija, varaju se. Zbog zubnog mesa bolje je da bude mekanija da zubno meso ne nastrada.
Koristite i interdentalnu četkicu
Klasična zubna četkica očisti tek oko 40 posto površine zubi tako da se preporučuje nabaviti i interdentalnu četkicu koja odlično čisti međuzubne prostore.
Od velike pomoći je i zubni konac
Tamo gdje ne pomaže četkica za zube i interdentalna četkica, do temelja će očistiti zubni konac ili tuševi za usta koji interdentalne prostore čiste jakim mlazom vode.
Redovito idite stomatologu
Stručnjaci napominju kako bi svatko morao otići na pregled kod zubara barem dva puta godišnje, a čišćenje zubi u ordinaciji preporučuje se jednom godišnje.
VIDI OVO: Kylie svima pokazala svoju kolekciju torbica i pola njih su Birkinice.