Kad je izašao, ‘Sam u kući’ je srušio sve rekorde na blagajnama. Komedija koja je proslavila Macaulaya Culkina postala je film s najvećom zaradom. Rekord je stajao 27 godina
Kevinov vrisak slučajno postao najpoznatiji trenutak u filmu
Sam u kući je prvi put u kina stigao 16. studenog 1990. godine, a 10. studenog bila je premijera ovoga filma koji je Macaulaya Culkina "uzdignuo u zvijezde". "Sam u kući" je američka božićna komedija koju je režirao Chris Columbus, a napisao i producirao John Hughes. Hughesu je ideju za film pala dok je bio na odmoru. Scenarij je zatim napisao za manje od deset dana. Film je u početku dobio mješovite kritike, ali kasnije je dobio pohvale za glumačku postavu, humor i glazbu. Srušio je rekorde na blagajnama tijekom blagdanske sezone 1990. godine. Ostao je među prvih 10 filmova do lipnja 1991. godine. U tom razdoblju zaradio je 285,761.343 dolara i postao film s najvećom zaradom 1990. godine, kao i domaća komedija s najvećom zaradom ikad. Taj je svjetski rekord držao do 2017. godine - 27 godina nakon objavljivanja. Prije nego što je Joe Pesci dobio ulogu Harryja Lymea, uloga je ponuđena Robertu De Niru. Zapravo, Pesci nije bio ni drugi po redu.
Nakon što je De Niro odbio ulogu, Jon Lovitz također je bio jedan od potencijalnih glumaca, ali je isto odbio ulogu. Iako se radnja vrti oko toga da je obitelj McCallister u Parizu, dok je Kevin sam kod kuće u Illinoisu, produkcija je u potpunosti snimljena na području Chicaga. Kevinov kultni vrisak slučajno je postao najpoznatiji trenutak u filmu. Macaulay Culkin slučajno je ostao ukočen s rukama na licu, a trebao se nekoliko puta pljesnuti po obrazima.
Dijamant Hope stigao u Smithsonian
Posljednji vlasnik poznatog dijamanta Hope, Amerikanac Harry Winston, predao ga je muzeju Smithsonian u Washingtonu D.C. 10. studenog 1958. godine. Toliko ljudi godišnje pogleda dijamant Hope da je on drugi najposjećeniji izložak u svjetskim muzejima nakon "Mona Lise" u francuskom Louvreu. Ima reputaciju ukletosti jer su svi prijašnji vlasnici, poput Luja XVI. i Marije Antoanete ili Jacquesa Coleta, prerano umrli.
Prvi poziv s direktnim biranjem
Prvi međudržavni telefonski poziv s direktnim biranjem uspostavljen je 10. studenog 1951. u Sjevernoj Americi, a spojen je automatski unutar 18 sekundi.
Više vremeplova pročitajte ovdje.