Obavijesti

Lifestyle

Komentari 62

Koje boje vam je mokraća? To pokazuje kakvog ste zdravlja

Koje boje vam je mokraća? To pokazuje kakvog ste zdravlja
1

Oči su možda ogledalo duše, ali uvid u ono što se događa dublje u organizmu dobivamo na manje suptilne načine, pogledom u školjku prije nego što povučemo vodu

Jedan od pokazatelja unutrašnjih procesa može biti i boja mokraće u kojoj se katkad vidi što smo radili posljednjih dana i kako smo se odnosili prema svom tijelu. Opći je savjet da se pogleda ono što ‘ostavljamo za sobom’ na toaletu, a to mora biti bistra tekućina svijetložute boje.  

-  Količina unesene tekućine jako utječe na boju mokraće. Ako ste pili premalo i dehidrirali, mokraća postaje koncentriranija, gušća i tamnija - upozorava liječnica obiteljske medicine Arnea Bajza iz zagrebačkog Doma zdravlja Centar.

Ali nije riječ samo o tamnijim nijansama žute ili narančaste, nego i svim bojama dugina spektra. Ako je mokraća crvena, možda je to posljedica jučerašnjeg uživanja u cikli, borovnicama ili rabarbari.  Naime, neki se sastojci tih namirnica izlučuju s urinom nakon što bubrezi odrade svoj posao i oboje je u nijanse u rasponu od ružičastog do crvenoga. No sljedeći bi se dan tekućina koju izlučujemo trebala razbistriti, a ako se to ne dogodi, crvenkaste nijanse mogle bi upućivati na bolesti bubrega, probleme s prostatom ili infekciju urinarnog trakta.  

Kao što koža može ponarančastiti od previše mrkve, točnije, od prevelike doze beta-karotena, može i mokraća. Ali višak se izlučuje s mokraćom. Ako pak primijetite da se boja urina mijenja u fluorescentnu ili jarko narančastu boju, provjerite jetru.

Jarka, gotovo fluorescentna žuta može biti povezana s vitaminima koje svakodnevno uzimate. Vitamini B skupine, osobito B12, mogu izazvati takve promjene u nijansi. To nije razlog za zabrinutost, napominju liječnici, osim činjenice da ste vjerojatno skupo platili vitamine koje ste popiškili.

Fotolia

Ako još niste primijetili kako neugodno miriše mokraća nakon što jedete šparoge, možda ste primijetili kako od njih mokraća pozeleni. No, ako niste nedavno jeli tu povrtnicu, ova boja u rijetkim slučajevima može upućivati i na infekciju urinarnog trakta. Stoga, ako pritom osjećate peckanje dok mokrite, imate učestalu potrebu za mokrenjem te ako osjećate konstantnu bol u donjem dijelu trbuha, a ne možete popiškiti ni kap, pođite liječniku.

U vrlo rijetkim slučajevima mokraća može poprimiti i plave nijanse, najčešće zbog hrane poput obojenih kolača. Smeđa mokraća se pak može javiti u ljudi koji su osjetljivi na svjetlo pa se u urinu nađu raspadnuta crvena krvna zrnca. I to je rijetko stanje, a ako smećkastu mokraću prate bolovi u trbuhu, osip i napadaji, odmah treba potražiti liječničku pomoć. Tamnožuti ili smeđi urin znak je bolesti jetara ili teške dehidracije.

Naravno, ne mora uvijek biti o tom problemu riječ. Preporuka je da popijete malo više vode nego inače i obratite pozornost na urin idućih nekoliko dana pa ako se boja ne “ublaži”, otiđite liječniku. No katkad mokraća može poprimiti i bijele tonove i ne mora biti zelena da bi vas upozorila da se zahuktala podmukla infekcija. To bi moglo značiti da imate bubrežne kamence ili stvarno jako zahuktalu infekciju, a tada se odmah otputite liječniku.

Gdje je granica nakon koje je liječnička pomoć nužna? Prvi znaci promjene boje mokraće nisu  razlog da odmah pohitate liječniku i potražite pomoć. 

-  Kad primijetite da vam se boja mokraće promijenila, najprije razmislite o tome što ste jučer jeli i je li bilo namirnica za koje se zna da mogu obojiti mokraću i koliko ste pili. No tek postojanje dodatnih tegoba upućuje na potrebu da se posavjetujete s liječnikom. Važno je obratiti pozornost na promjenu mirisa, učestalost mokrenja, pojavu svježe krvi..., tada treba odmah reagirati i potražiti pomoć - zaključuje liječnica obiteljske medicine Arnea Bajza.

  • Dehidracija? Miris urina može promijeniti i hrana, nemojte jesti tu namirnicu 24 sata. Ako miris nestane, otkrili ste uzrok. No ako i dalje neugodno vonja, drugi su uzroci posrijedi. Najbezazleniji je uzrok dehidracija. Osjetite li miris amonijaka, krivac bi mogao biti nedostatak tekućine. 
  • Drugi simptomi? U većini slučajeva dovoljno je samo popiti više vode. Naravno, ako to prate mentalna konfuzija, slabost i drugi poremećaji, moguće da je riječ o velikoj dehidraciji zbog koje treba poći liječniku. Druga mogućnost su infekcije urinarnog trakta. Problem su bakterije u urinarnom traktu, pa posjetite liječnika.
Thinkstock

Boja urina i vaše zdravlje

  • Proziran urin Vrlo vjerojatno pijete previše vode. 
  • Svijetla boja Ovo je normalna boja, zdravi ste i dobro hidrirani.
  • Svijetložuta Normalna boja.
  • Tamnožuta Normalna, ali čim prije popijte malo vode.
  • Boja meda Tijelo ne dobiva dovoljno vode, hitno popijte malo.
  • Boja tamnijeg piva Ako se nakon popijenih većih količina vode boja ne promijeni, pođite liječniku.
  • Ružičasta Jeste li nedavno jeli ciklu, borovnice ili rabarbaru? Ako niste, možda imate tragove krvi u urinu. Posjetite liječnika.
  • Narančasta Vjerojatno dovoljno ne pijete ili ste pojeli hranu obojenu umjetnim bojama. Ako niste, pođite liječniku.
  • Zelena ili plava Ova boja urina može biti posljedica hrane ili lijekova, ali i indicija rijetkih genskih bolesti ili bakterija.

Ako je pretamno, vrlo vjerojatno ste dehidrirali - ali provjerite i jetru 

Trag krvi u urinu može biti i znak tumora negdje u mokraćnom sustavu, pa i trovanja živom. I izrazito narančasti urin može upućivati na probleme počevši od dehidracije (općenito, sve tamnije boje urina upućuju na to da otpadne vode nisu dobro razrijeđene, odnosno da ne pijete dovoljno tekućine) pa do problema s jetrom ili trovanja hranom. 

Svaki dan treba provjeriti boju i količinu mokraće

Urin je stotinama godina bio jedan od načina na koji su liječnici kontrolirali zdravlje, kaže Tomas Griebling, potpredsjednik na Odjelu za urologiju Sveučilišta u Kansasu. Mnoge stvari koje putuju tijelom, kao što su bakterije, gljivice, višak proteina i šećera te toksini, organizam izbacuje upravo putem mokraće. 

Uz boju obratite pozornost i na količinu urina. Prosječan čovjek na dan proizvede između jedne i dvije litre urina. Ako mokrite više od toga, to bi mogao biti znak dijabetesa. A ako mokrite manje od litre, to može biti znak dehidracije.

Opor miris može biti povezan s infekcijama 

Jak miris ne smatra se problemom ako usto nije i neobičan. Postane li posebno opor, to bi moglo biti povezano s infekcijom ili kamencima u mokraćovodu. Dijabetičari mogu primijetiti da njihov urin miriše slatkasto. I neka hrana može promijeniti miris urina, a šparoga i češnjak su među najzloglasnijima. 

Ako se urin pjeni, provjerite žuč i bubrege

I zapjenjeni urin može biti znak problema, ali i rezultat prevelikog unosa proteina. Pjena može upućivati i na problem s bubrezima, jetrom ili žuči, iako može biti bezopasno, kažu stručnjaci iz Clevelanda koji su sastavili “semafor urina”. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 62
Evo kako rade dućani u nedjelju
DETALJAN POPIS

Evo kako rade dućani u nedjelju

Radno vrijeme trgovina i trgovačkih centara za blagdane pogledajte u našem detaljnom vodiču. Trgovine smiju raditi 16 nedjelja u godini, a trgovine i šoping centri sami biraju koje će to nedjelje biti