Obavijesti

Lifestyle

Komentari 17

Mobitel nikad ne biste trebali puniti preko noći, a evo i zašto

Mobitel nikad ne biste trebali puniti  preko noći, a evo i zašto
4

Punjenje telefona preko noći ne samo da je nepotrebno, već i ubrzava starenje baterije. Trebalo bi izbjegavati pune cikluse punjenja, od 0% do 100%, kako bi se produžio životni vijek baterije

VIDEO

U svijetu litij-ionskih baterija pametni telefoni zauzimaju središnje mjesto. No, oni su potaknuli stalnu raspravu - uzrokuje li dugotrajno punjenje ili punjenje preko noći oštećenje baterije?

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

ifa sajam tehnologija u berlinu 01:31

Brojni čimbenici određuju životni vijek baterije telefona, uključujući starost proizvodnje i kemijsku starost, odnosno postupnu degradaciju baterije zbog promjena temperature, obrazaca punjenja i pražnjenja i cjelokupne upotrebe.

Kako poboljšati koncentraciju i ignorirati ono što vas ometa?
Kako poboljšati koncentraciju i ignorirati ono što vas ometa?

Tijekom vremena, kemijsko starenje baterija smanjuje kapacitet punjenja, njihov životni vijek i performanse, objašnjava Ritesh Chugh profesor informacijske i komunikacijske tehnologije na CQUniversity Australia.

Prema Appleu, normalna iPhone baterija dizajnirana je da zadrži do 80% svog izvornog kapaciteta nakon 500 potpunih ciklusa punjenja kada radi u normalnim uvjetima.

Istraživanje je pokazalo da bi baterija pametnog telefona iz 2019. mogla u prosjeku proći 850 ciklusa punjenja/pražnjenja prije nego što padne ispod 80% kapaciteta. To znači da ostaje samo 80% početnog kapaciteta baterije nakon otprilike dvije do tri godine korištenja. U ovom trenutku baterija se počinje osjetno brže prazniti.

Trebate li puniti telefon preko noći?

Većini pametnih telefona nove generacije trebat će između 30 minuta i dva sata da se potpuno napune. Vrijeme punjenja ovisi o kapacitetu baterije uređaja - veći kapaciteti zahtijevaju više vremena - kao i o tome koliko energije daje punjač.

Punjenje telefona preko noći ne samo da je nepotrebno, već i ubrzava starenje baterije. Trebalo bi izbjegavati pune cikluse punjenja, od 0% do 100%, kako bi se produžio životni vijek baterije, kaže profesor.

Prema Samsungu, prečesto punjenje baterije do 100% može negativno utjecati na ukupni životni vijek baterije. Slično tome, držanje iPhone uređaja napunjenih dulje vrijeme može ugroziti stanje njihove baterije.

Umjesto pune dopune, preporučuje se napuniti bateriju do 80% i ne dopustiti da padne ispod 20%.

Poduzetnik ste koji puno priča? Evo kako ukratko predstaviti ideje, komentare ili nedoumice
Poduzetnik ste koji puno priča? Evo kako ukratko predstaviti  ideje, komentare ili nedoumice

Može li se telefon prepuniti?

U teoriji, litij-ionske baterije mogu se prepuniti. To može dovesti do sigurnosnih rizika kao što je pregrijavanje baterije i zapaljenje. Dobra vijest je da većina modernih telefona ima ugrađenu zaštitu koja automatski sprječava punjenje baterije dalje od 100%, sprječavajući bilo kakvu štetu uzrokovanu prekomjernim punjenjem.

Međutim, svaki put kada baterija padne na 99%, a to se događa zbog aplikacija koje rade u pozadini, ona će se 'puniti ponovno' kako bi održala potpuno napunjeno stanje, a to postepeno punjenje može s vremenom istrošiti bateriju.

Zato mnogi proizvođači imaju značajke za reguliranje.

Appleovi iPhone uređaji nude funkciju odgode punjenja iznad 80%. Samsungovi Galaxy telefoni pružaju opciju ograničenja napunjenosti na 85%.

Može li telefon eksplodirati od punjenja?

Malo je vjerojatno da će pametni telefon eksplodirati kao rezultat punjenja, pogotovo jer ih većina sada ima automatsku zaštitu od prekomjernog punjenja.

Ipak, tijekom godina bilo je nekoliko izvješća o neočekivanim eksplozijama telefona, kaže profesor, što se obično događa kao posljedica grešaka u proizvodnji, loše kvalitete hardvera ili fizičkog oštećenja.

Litij-ionske baterije pregrijavaju se kada se toplina nastala tijekom punjenja ne može raspršiti. To može izazvati opekline ili, u ekstremnim slučajevima, dovesti do požara. Također, ove baterije učinkovito rade u temperaturnom rasponu od 0°C do 40°C. Mogu se proširiti na višim temperaturama, potencijalno uzrokujući požar ili eksploziju, donosi The Conversation.

Korištenje neispravnog, neispravnog ili nekvalitetnog punjača ili kabela također može dovesti do pregrijavanja, opasnosti od požara i oštećenja samog telefona, pojašnjava Chugh.

Savjeti za produljenje vijeka trajanja baterije

Iako telefon vjerojatno ima ugrađene sigurnosne mehanizme za zaštitu baterije, opreznim pristupom ona će trajati još dulje. Evo nekoliko načina za zaštitu baterije telefona:

  • Instalirajte najnovija ažuriranja softvera, kako bi telefon imao poboljšane učinkovitosti baterije proizvođača.
  • Koristite originalne ili certificirane punjače, budući da se isporuka energije u punjačima izvan tržišta može razlikovati i možda neće zadovoljiti potrebne sigurnosne standarde.
  • Izbjegavajte izlaganje telefona visokim temperaturama - Apple i Samsung kažu da njihovi telefoni najbolje rade na temperaturama okoline od 0°C do 35°C.
  • Ograničite punjenje na 80% punog kapaciteta i ne dopustite da padne ispod 20%. 
  • Ne ostavljajte telefon da se puni dulje vrijeme, primjerice preko noći, i isključite ga iz izvora napajanja ako baterija dosegne 100%
  • Držite telefon u prozračenom prostoru dok se puni i izbjegavajte stavljati njega ili punjač ispod deke, jastuka ili tijela dok je priključen na izvor napajanja.
  • Nadzirite stanje baterije.
Evo kako ukloniti naljepnice s plastike - ovo su četiri metode
Evo kako  ukloniti naljepnice s plastike - ovo su četiri metode
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 17
VIDEO

Ovo su radna vremena trgovina i šoping centara ove nedjelje
DETALJAN VODIČ

Ovo su radna vremena trgovina i šoping centara ove nedjelje

Radno vrijeme trgovina i trgovačkih centara nedjeljom: trgovine smiju raditi 16 nedjelja u godini. Trgovci odlučuju koje nedjelje su radne, a vodič s radnim vremenom svih dućana pogledajte ovdje

Dr. Josip Paladino: 'Kod kuće sam papučar, ne jedem ništa cijeli dan i odlično sam'
VELIKI INTERVJU

Dr. Josip Paladino: 'Kod kuće sam papučar, ne jedem ništa cijeli dan i odlično sam'

Naš najbolji neurokirurg, prof.dr. Josip Paladino iza sebe ima 46 godina rada u struci, i nema namjeru stati. Iako stručnjak za mozak, njega kroz život vodi srce, kaže nam
Talijanka Chiara Mangiatutto stigla u Karlovac pojesti pizzu od metra - mazala ju Nutellom!
POKUŠALA OBORITI REKORD

Talijanka Chiara Mangiatutto stigla u Karlovac pojesti pizzu od metra - mazala ju Nutellom!

Chiara je pokušala pojesti poznatu pizzu od metra kao 101. natjecatelj. Food influencerica stigla je sa Sicilije, a karlovačka pizza koju je mazala čokoladnim namazom sad nosi ime po njoj