Postoji li pravo vrijeme za majčinstvo? Do nedavno se smatralo da je najbolje roditi prvo dijete u 20-ima, ali istraživanja su pokazala da više prednosti ima dijete čija je majka starija od 35. godina
Ovo su najbolje godine za trudnoću, a nije ono što mislite
Odgajanje djeteta je dragocjeno i divno putovanje koje ljudima može donijeti nemjerljivu sreću i radost, ali i izazove i brige, bez obzira na njihove godine.
Prosječna starost žena prvorotkinja već godinama se pomiče. To nije rezultat mode ili trendova, već načina života i činjenice da produžavanjem vremena školovanja žene, ali i muškaraca, ljudi sve kasnije postaju samostalni i odgađaju velike životne promjene poput braka i djece.
Stabilnost je velika prednost
Žene u svojim tridesetima i četrdesetima se osjećaju puno sigurnije i odlučnije, a vjerojatno će imati i stabilniji poslovni i ljubavni život nego u dvadesetima. Stoga će njihovom emotivno stanje biti stabilnije i lakše će se prilagoditi na velike promjene koje dijete nosi, za razliku od mladih majki koje imaju još brojne nesigurnosti koje moraju riješiti.
U prošlosti su trudnoće poslije 35. godine smatrali rizičnima, ali istraživanja i konstantan napredak u znanosti je donio neke nove spoznaje.
Jedna od najbitnijih dokazanih činjenica je da žene koje su kasnije u životu rodile žive duže i ispunjenije. Istraživanje provedeno na Sveučilištu Južna Kalifornija je pokazalo da žene koje su rodile poslije 35 godine pokazivale bolje mentalne sposobnosti od onih koje su ranije rodile.
U čemu je razlika?
Znanstvenici su proveli istraživanje u kojem je sudjelovalo 830 žena u postmenopauzi. Kod ispitanica su testirali vizualnu percepciju, sposobnost planiranja, koncentraciju i usmjerenost.
Otkrili su da su žene, koje su imale prvo dijete poslije 24. godine, imale puno bolje rezultate ne testovima mentalne usmjerenosti, rješavanju problema i verbalnih sposobnosti u usporedbi sa ženama koje rodile između 15. i 24. godine.
Žene koje su imale djecu poslije 35. godine su pokazale da su puno jače u kognitivnim sposobnostima i da imaju najbolje verbalno pamćenje.
Dansko istraživanje na 4741 mame je pokazalo da su žene, koje su imale djecu u drugoj polovici 30-ih godina, bile emotivno zrelije, fleksibilnije i lakše su rješavale probleme. Također, većina starijih majki je provodilo autoritet u kojem su balansirale ograničenja za djecu komunikacijom i verbalnim kaznama, a iznimno rijetko fizičkim kažnjavanjem.
Razlog povećanih mentalnih sposobnosti
Povećane mentalne sposobnosti povezane su s otpuštanjem hormona estrogena i progesterona tijekom trudnoće, za koje je potvrđeno da pozitivno utječu na kemijske reakcije u mozgu te povećavaju mentalne sposobnosti, pogotovo ako je zadnja trudnoća bila nakon 35 godine.
Nikad nije jednostavno odlučiti da je baš sad vrijeme za imati dijete, a trudnoća u bilo kojoj dobnoj skupini ima svojih prednosti i nedostatka. Najvažnije je da se žene konzultiraju s doktorom kako bi imale zdravu i neometanu trudnoću.
POGLEDAJTE VIDEO: Saznajte koje su najbolje godine za brak
Pokretanje videa...