Make up alat i čišćenje: Ostanu li predugo vlažna, vlakna će početi trunuti i postati rasadnik bakterija, a kistove, ali i kožu čuvaju ocat, alkohol i kap deterdženta
Pranje kistova i četkica ima pravila uz koja lice ostaje lijepo
Redovnim čišćenjem make up kistova nećete samo produljiti njihov vijek trajanja nego i sačuvati zdravlje kože, spriječiti akne te izbjeći osipe.
Ostavljanje šminke na kistovima trajno oštećuje vlakna, a nakupljanjem odumrlih stanica kože stvara se “prostor” za bakterije, koje potom nanosite na lice, upozoravaju vizažisti. Sve kistove trebali biste temeljito oprati barem jednom na mjesec. Iako postoje profesionalne tekućine za čišćenje kistova, nije nužno trošiti, možete ih dobro oprati i u vodi kojoj ste dodali malo deterđenta za suđe, kaže vizažistica Fiona Stiles. Deterđent razgrađuje ulja i pigmente boje i osvježit će vlakna kista.
Kist dobro namočite ispod mlaza tople vode, istisnite na dlan nekoliko kapi sredstva za čišćenje i lagano umasirajte u kist. Očistite ga laganim pokretima kista po dlanu i dobro isperite toplom vodom. Vrlo je važno i kako ih sušite nakon pranja – ako u njima zaostane voda, to je plodno tlo za razvoj no nakon ispiranja nikako ne ostavljajte da se cijede u čaši. Osim što kist tako predugo ostaje u vodi, vrhovi vlakana počet će trunuti pa ih je bolje je obrisati papirnatom maramicom i ostaviti na papirnatom ručniku, kaže vizažist Jake Bailey.
Kada ih nabavljate, izbjegavajte kupnju jeftinih kistova od sintetičkih vlakana koja su gruba i s vremenom dodatno ogrube, pa mogu iritirati lice. Ako kupite kvalitetnije, uz održavanje, mogu potrajati dugo.
Pravilna tehnika pranja
Kist dobro namočite ispod mlaza tople vode, istisnite na dlan nekoliko kapi sredstva za čišćenje i lagano umasirajte u kist. Očistite ga laganim pokretima kista po dlanu i dobro isperite toplom vodom. Ako treba, ponovite postupak. Višak vode uklonite brisanjem o papirnatu maramicu i postavite kistove okomito kako bi se izbjeglo nakupljanje vode u četkici. Pustite da se osuše.
Alkoholno ‘tuširanje’ svaki dan
Nakon svake uporabe, ili barem nekoliko puta tjedno, dezinficirajte kistove i spužvice kojima nanosite šminku. Najlakše je to učiniti tako da ih posprejate vodom i alkoholom (koristite 70 posto vode i 30 posto alkohola). Suhom krpicom, ili maramicom obrišite kist.
Jednom na tjedan se pere šamponom
Jednom tjedno ili najmanje svaka dva tjedna, operite kistove i spužvice antibakterijskim šamponom za kosu, tekućim antibakterijskim sapunom ili gelom za umivanje lica i isperite s puno tople vode, ali ne prevruće, jer to može uništiti vlakna.
Mjesečna kupka čuva vlakna i dezinficira
Ako niste redoviti u spomenutim koracima, jedanput u dva mjeseca operite spužvice za nanošenje šminke i kvalitetnije kistove u perilici suđa. Naravno, izaberite kraće pranje na manjoj temperaturi kako se ne bi uništili. To će ih odlično dezinficirati.