U američkoj državi Washington pojavili su se opasni stršljeni iz Azije. Opasni su za populaciju pčela, ali i za ljude pa ih entomolozi pokušavaju što prije pronaći i maknuti iz ekosustava
Stršljene lovili u 'svemirskim' odijelima: Jeftino smo ih dobili
Prizor koji se mogao vidjeti dok su entomolozi u mjestu Nanaimo u Britanskoj Kolumbiji 'napadali' košnicu stršljena iz Azije više je nalikovao nekoj sceni iz znanstvene fantastike ili filma o nekoj zarazi koja je pokorila cijeli svijet.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Državni entomolozi su naime imali relativno mali budžet za borbu protiv stršljena iz Azije, koji su na dosad neutvrđen način došli u Ameriku te tamo predstavljaju opasnost za ekosustav, pa su se morali snalaziti s nabavom opreme.
Veći dio budžeta potrošili su na zamke za stršljene i onda nisu znali kako nabaviti zaštitna odijela.
- Kada je netko iz ureda rekao: 'evo nekih odijela na Amazonu koja si možemo priuštiti', odlučili smo pokušati - ispričao je voditelj projekta istrebljivanja azijskog stršljena u Americi, Chris Looney, za Wired.
Odijela su privukla veliku pažnju jer izgledaju kao odijela za astronaute ili za neku biološku katastrofu, ali su ispunila svoju svrhu.
Pružaju zaštitu za cijelo tijelo te imaju tri sloja, a između dva sloja tkanine se nalazi i spužva. Unutar odijela je i mali ventilator koji omogućuje izmjenu zraka u odijelu te hladi nosioca.
Odijela su koštala oko 1100 kuna, a napravila ih je kompanija Vevin. Svi napori Wireda da dođu do kompanije su propali, jedino su saznali da je sjedište tvrtke u Kini.
No odijela su svoj zadatak obavila, a da zapravo nisu bila ni testirana. Naime, kada su entomolozi saznali gdje se nalazi košnica stršljena, iznenadili su se kada su shvatili da je radi o stablu, jer azijski stršljeni inače košnice rade na zemlji. Košnicu su pronašli tako što su na jednog od ulovljenih stršljena stavili maleni radio odašiljač, a on ih je doveo do svoje kolonije.
To je otežalo uklanjanje pa su entomolozi morali zapuniti sve rupe u deblu, koje su zatim omotali i folijom, kako stršljeni nigdje ne bi mogli izaći. Zatim su snažnim usisavačem izvukli 85 stršljena iz stabla.
Sljedeći korak je rušenje stabla kako bi se utvrdilo ima li unutra još stršljena ili matica.
Tijekom izvlačenja, svi entomolozi imali su zaštitna odijela, ali ni na kraju akcije nisu znali pružaju li ona adekvatnu zaštitu. Stršljeni, naime, nikoga nisu pokušali upiknuti.
Entomolozi sumnjaju da se na području nalazi još košnica azijskih stršljena i rade plan kako bi ih sve eliminirali. Akcija će se ipak vjerojatno nastaviti sljedeće godine jer će matice uskoro krenuti na zimski san, a tada se ukopaju u zemlji i gotovo ih je nemoguće pronaći.
POGLEDAJTE 2. EPIZODU 'FIRME': Ono kad je kolegica bivša manekenka