Milijarde tona plastičnog otpada onečistile su planet i predstavljaju poseban rizik za život mora. Zato su znanstvenici stvorili mutirani bakterijski enzim koji razgrađuje plastične boce za nekoliko sati
Stvorili su mutirani bakterijski enzim koji razgrađuje plastiku
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak:
TIM STUDENATA OD LJUSKI JASTOGA NAPRAVIO BIORAZGRADIVU PLASTIKU
Znanstvenici su stvorili mutirani bakterijski enzim koji kroz nekoliko sati razgrađuje plastične boce za recikliranje, piše The Guardian.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Tvrtka Carbios priopćila je kako ima za cilj recikliranje u industrijskim razmjerima u roku od pet godina. Tvrtka je surađivala s glavnim tvrtkama, uključujući Pepsi i L'Oréal kako bi ubrzali razvoj. Neovisni stručnjaci nazvali su novi enzim velikim napretkom.
Milijarde tona plastičnog otpada onečistile su planet ​​i predstavljaju poseban rizik za život mora. Smanjenje upotrebe plastike je ključno, no tvrtka je rekla kako je jak, lagan materijal vrlo koristan i da je pravo rješenje za recikliranje.
Novi enzim otkriven je u istraživanju objavljenom u srijedu u časopisu Nature. Rad je započeo pregledom 100.000 mikroorganizama.
Znanstvenici su analizirali enzim i uveli mutacije kako bi poboljšali njegovu sposobnost razgradnje PET plastike iz koje se izrađuju boce za piće. Također su ga učinili stabilnim na temperaturi od 72 Celzijeva stupnja, što je blizu savršene temperature za brzu razgradnju.
Tim je pomoću optimiziranog enzima razgradio tonu otpadnih plastičnih boca, koje su se u roku od 10 sati razgradile za 90%. Znanstvenici su tada upotrijebili materijal za izradu novih plastičnih boca.
Carbios ima ugovor s biotehnološkom tvrtkom Novozymes. Novi enzim proizvode koristeći gljivice.
Otpadne boce također se moraju usitniti i zagrijati prije dodavanja enzima, tako da će reciklirani PET biti skuplji. No, Martin Stephan, zamjenik izvršnog direktora Carbiosa, rekao je da se postojeća reciklirana plastika slabije kvalitete prodaje kao 'premija'.
Stephen je nadodao kako su oni prva tvrtka koja je na tržište iznijela ovu tehnologiju, a cilj im je do 2024. i 2025. proširiti to na veliku mrežu industrija.
Rekao je da je smanjenje upotrebe plastike jedan dio rješavanja problema otpada. Znamo i da plastika donosi veliku vrijednost društvu, u hrani, medicinskoj njezi, prijevozu. Problem je plastični otpad, a otprilike polovina plastike završi u okolišu ili na odlagalištima.
Drugi tim znanstvenika otkrio je u 2018. godini da su slučajno stvorili enzim koji razgrađuje plastične boce od pića. Čovjek koji stoji iza tog napretka, prof. John McGeehan, direktor Centra za enzimske inovacije na Sveučilištu u Portsmouthu, rekao je da je Carbios vodeća inženjerska enzimska tvrtka za razbijanje PET-a u velikoj mjeri i da je novi posao značajan napredak.
To je vrlo velik napredak u pogledu brzine i učinkovitosti. To predstavlja značajan iskorak za istinsku reciklažu PET-a i ima potencijal da se smanje oslanjanje na naftu, potrošnja energije i potakne na prikupljanje i recikliranje otpadne plastike.
Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak:
ZNANSTVENICI OTKRILI BAKTERIJU KOJA SE 'HRANI' S POLIURETANOM
POGLEDAJTE VIDEO (Boris Banović) #ZAJEDNO24SATA:
Pokretanje videa...