Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

'U svakom mjestu u Hrvatskoj mora biti knjiga po čovjeku'

'U svakom mjestu u Hrvatskoj mora biti knjiga po čovjeku'

U Hrvatskoj se 80-ih obilježavao Mjesec knjige, a te se godine isticao Knin, pisao je 16. listopada 1980. Večernji list u tekstu pod naslovom 'Nikad dosta knjiga'

Mjesec knjige se u Hrvatskoj 80-ih godina prošlog stoljeća obilježavao tijekom listopada, a do danas smo navikli da se u jesensko doba godine održava i najveći sajam knjiga u Zagrebu, nadolazeći Interliber. O važnosti knjiga i mjesecu njihova obilježavanja u Kninu pisao je večernji list 16. listopada 1980. pod naslovom "Nikad dosta knjiga".

"Još imamo općina u kojima nema narodne knjižnice, a broj knjiga po stanovniku u nekim sredinama ne zadovoljava osnovne potrebe. Manji je od minimalnog - knjiga po čovjeku. Stoga su vrlo korisne ovakve društvene akcije, one doprinose boljem položaju knjige, a nove školske i narodne knjižnice u osam općinskih središta, šesnaest škola i mjesnoj zajednici Kistanje - to najbolje potvrđuju", rekao je Jovo Ugrčić, predsjednik RK SSRNH Hrvatske, na svečanom otvaranju Mjeseca knjige u Kninu.

"More umjetne rakije"

"More umjetne rakije" je naslov članka koji bi svakome zapeo za oko u istom broju Večernjeg lista koji je izašao na današnji dan, a govori o velikom istraživanju inspektora u vodičkim konobama: "Tržišni i poljoprivredni inspektori Skupštine općine Šibenik otkrili su šestoricu Vodičana za koje se sumnja da su s pomoću šećera proizvodili umjetnu rakiju 'komovicu'. Šećer su nabavljali u Poljoprivrednoj zadruzi Vukšić, koja je rakiju plasirala na tržište.

Koordiniranom akcijom šibenskih i benkovačkih inspektora i organa unutrašnjih poslova otkriven je Marinko Klarić, šef računovodstva PZ-a Vukšić, koji je šestorici Vodičana omogućio da u zadruzi kupe veliku količinu šećera na kredit, i to u vrijeme nestašice šećera na tržištu. Tako je Ivo Roce imao 1700 litara rastopljenog šećera, u originalnom pakovanju 3500 kilograma, a Jozo Jakovljević je u Zadruzi kupio šećera za 165.658,20 dinara.

U Krste Kraljevića pronađeno je 5900 kilograma šećera, u Ante Meštrova 5000 i u Jure Alfireva 3000 kilograma, a ustanovljeno je da je Mile Franina Poljoprivrednoj zadruzi prodao 1550 litara umjetne rakije za 34.644,50 dinara". Članak završava zaključkom da nadležne vlasti nisu učinile sve ono što trebaju činiti u borbi protiv "takve vrste špekulacije". Lažna rakija dobiva se proizvodnjom alkohola iz čistog šećera i može biti opasna po zdravlje.

Marija Antoaneta na giljotini

Marija Antoaneta, poznata među ostalima po čuvenoj izreci "Neka jedu kolače", ubijena je na giljotini nakon što je osuđena za izdaju 16. listopada 1793. godine, na vrhuncu Francuske revolucije. Marija Antoaneta je bila austrijska nadvojvotkinja koja je postala kraljica Francuske nakon što se udala za Luja XVI., a njezin raskošni način života izazivao je nezadovoljstvo naroda u vrijeme ekonomske krize. Vladala je kao francuska kraljica od 1774. do 1792. godine.

Više vremeplova pročitajte OVDJE.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Žene po prvi put tražile svoja prava: 'Želimo veću plaću, manje radnih sati i pravo glasa'
NA DANAŠNJI DAN

Žene po prvi put tražile svoja prava: 'Želimo veću plaću, manje radnih sati i pravo glasa'

Posebno se ističe 8. ožujak 1908. godine kada je više od 15.000 izašlo na ulice New Yorka. Zahtijevale su kraće radno vrijeme, bolje plaće i pravo glasa. Godinu kasnije obilježen je Dan žena
Patentirana je šivaća mašina koja je mogla zašiti rupice
NA DANAŠNJI DAN

Patentirana je šivaća mašina koja je mogla zašiti rupice

Prema riječima Charlesa Millera taj se šivaći stroj značajno razlikovao od postojećih po tome što je omogućavao šivanje s dvije niti paralelno. To je omogućilo brže i kvalitetnije šivanje šavova
Atomsko sklonište Jugoton je odbio 6 puta, a nakon prvog albuma postali su apsolutni hit
NA DANAŠNJI DAN

Atomsko sklonište Jugoton je odbio 6 puta, a nakon prvog albuma postali su apsolutni hit

Drugačiji koncept i kataklizmički tekstovi dominirali su, a kritičari rock glazbe napali su Atomce. Međutim, u tri tjedna prodano je 16 000 primjeraka debi albuma. Publika je bila oduševljena