Učestali toplinski udari i suše uzrokovani klimatskim promjenama smanjit će urod ječma, a time i proizvodnju piva, objavili su znanstvenici. Sve to se može odraziti na cijenu piva
Uživajte dok možete! Piva će biti sve manje - i bit će skuplje
Stručnjaci kažu kako je ječam, jedan od glavnih sastojaka piva, izuzetno osjetljiv na vrućinu i sušu pa bi zbog klimatskih promjena njegov urod mogao postati sve siromašniji. To će pak rezultirati nestašicom mnogima omiljenog pića što će dovesti do dramatičnih poskupljenja - neki predviđaju da će se cijena piva udvostručiti.
- Cilj ove studije objavljene u časopisu Nature Plants nije motivirati ljude da danas počnu više piti, već ukazati na to da bi se klimatske promjene mogle odraziti na kvalitetu života, na život i navike kakve poznajemo. Zato je važno sa se svi zajedno borimo protiv klimatskih promjena - pojasnio je Dabo Guan, profesor ekonomike klimatskih promjena na Sveučilištu East Anglia u Norwichu, u Velikoj Britaniji.
Dodaje kako samo ječam najbolje kvalitete, a takvog je manje od 20 posto od cjelokupne globalne proizvodnje, završi u pivu, dok se ostatkom hrani stoka, prenosi The Sun.
Nastave li se klimatske promjene i globalno zatopljenje ovim tempom, regije koje uzgajaju ječam zahvatit će ekstremne vrućine i suše, i to najmanje jednom na godinu, a to je dovoljno da urod propadne ili prinos ječma bude osjetno manji. Stručnjaci predviđaju pad proizvodnje za otprilike 16 posto.
Ukoliko dođe do nekih pozitivnih promjena na Zemlji i nekim čudom se razina emisija stakleničkih plinova smanji, globalna proizvodnja piva pala bi za četiri posto, a cijene bi u tom slučaju porasle za otprilike 15 posto.
Posebno bi bile pogođene europske zemlje, SAD, Novi Zeland i Australija.
Inače, najveći izvoznici ječma na svijetu su Australija, Francuska, Rusija, Ukrajina i Argentina, a najveći uvoznici su Kina, Saudijska Arabija, Iran, Nizozemska, Belgija i Japan.
Dio ječma u pivu zamjenjuju starim kruhom
Britanska craft kompanija Toast Ale kruhom zamjenjuje trećinu sladnog ječma u proizvodnji svojih piva. Koriste kruh i pecivo koji ostaju kao višak u raznim trgovinama i pekarama, a završili bi u smeću. Surađuju s lokalnim trgovcima.
Kruh i peciva koje koriste su neutralnog okusa, a nakon trganja se ubacuju u vruću vodu zajedno s ječmom - napravi se svojevrsna kaša koju je puno teže miješati nego kada se radi samo s ječmom.
- Pekare i trgovine sa sendvičima bace 44 posto kruha i peciva. Mi to uzimamo i njime zamjenjujemo trećinu ječma. Kruh daje neke šećere koji se pretvaraju u alkohol tijekom proizvodnje piva, a time se smanjuje količina svježeg ječma. U isto vrijeme kruh se iskoristi, a ne baca - kaže Louis Ziane iz pivovare.
Napominje kako proizvodnja piva pomoću kruha nije nikakva novost, to se radilo i prije nekoliko tisuća godina, a oni su s proizvodnjom Toast Alea krenuli 2016. godine. Danas ga prodaju u mnogim trgovinama, restoranima i pubovima diljem Velike Britanije.