Sistem stenografije za engleski jezik, koji je razvio Englez Sir Isaac Pitman, prvi je put predstavio 15. studenoga 1837. godine, a neophodno je bilo imati odgovarajući instrument za pisanje
Važne govore političara prvo su zapisivali fonografi - simbolima predstavljaju zvukove, ne slova
Stenografija je tijesno, usko, odnosno brzo, umjetno stvoreno pismo, kojim se može zapisati i najbrži govor. Stenografsko pismo koristi simbole koji ne predstavljaju slova, nego zvukove, a riječi se uglavnom pišu dok se izgovaraju. Ne postoji jedinstveno stenografsko pismo za sve jezike, nego posebni stenografski sustavi za pojedinačne jezike sa znakovima prilagođenima učestalosti glasova i riječi u njima. Nekad se ta vještina nazivala fonografija, a prvi su ga koristili novinari - novine su slale fonografe da pokrivaju važne govore političara. Sistem stenografije za engleski jezik, koji je razvio Englez Sir Isaac Pitman (1813. - 1897.), prvi je put predstavio 15. studenoga 1837. godine.
Pitmanova stenografija bila je najpopularniji stenografski sistem koji se koristio u Ujedinjenom Kraljevstvu, a neophodno je bilo imati odgovarajući instrument za pisanje - prvobitno su se koristila specijalna nalivpera s finim, fleksibilnim oštricama koja su mogla regulirati pritisak pri povlačenju linija. Kasnije verzije pisma izbacile su određene simbole i uvele druga pojednostavljenja.
Prvi jednokomponentni komercijalni mikroprocesor
Tvrtka Intel je 15. studenoga 1971. predstavila Intel 4004, prvi jednokomponentni komercijalni mikroprocesor. Talijanski fizičar Federico Faggin, zaposlen u Intelu kao šef projekta, stvorio je novu metodologiju dizajna polisilicijskog zasuna koja prije nije postojala i pridonio mnogim temeljnim izumima koji su omogućili stvaranje prvog mikroprocesora u jednom čipu. Masatoshi Shima, logički i softverski dizajner, asistirao je Fagginu i kasnije mu se pridružio u Zilogu, prvoj tvrtki specijaliziranoj isključivo za mikroprocesore.
Kolumbo 'otkrio' cigare
Kolumbo je vodio dnevnik u kojem je zapisano da je 15. studenoga 1492. vidio kako ondje, u novoj zemlji, i muškarci i žene hodaju s nekim upaljenim zavijutkom u ustima, danas bismo rekli cigarom, i da su od toga sasvim obavijeni dimom. Europljani su upoznali duhan tek dvadesetak godina nakon otkrića Amerike.
Više vremeplova pročitajte ovdje.