Znanstvenici su spazili čopor ovih pasa kako divljaju po brdima Indonezije nakon što se vjerovalo da je ova pasmina poznata kao 'pjevajući pas' s Nove Gvineje izumrla prije 50 godina
Znanstvenici pronašli pasminu za koju se mislilo da je izumrla
Usporedbom DNK ovih pasa s divljim psima u zatočeništvu otkriveno je da je ova pasmina nastala iz pasmine divljih pasa s Highlanda. Prije ovih otkrića vjerovalo se da je pjevajući pas najrjeđa i najstarija pasmina pasa na svijetu, ali nalazi sada potvrđuju kako su to zapravo divlji psi s Highlanda.
Pjevajući pas s Nove Gvineje (NGSD) prvi je put proučavan 1897. godine, a postao je poznat po svojoj jedinstvenoj i karakterističnoj vokalizaciji.
Trenutno ih tek nešto manje od 300 živi u azilima, ali su izgubili velik dio svog genetskog sastava zbog brojnih križanja. Od 1970. godine više se nisu pojavljivali u divljini.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Pjevajući pas s Nove Gvineje je pasmina koju su u osnovi stvorili ljudi. Osam pasa je dovedeno u Sjedinjene Države iz Nove Gvineje i međusobno su se razmnožavali kako bi stvorili ovu skupinu - rekla je ugledna znanstvenica Elaine Ostrander.
Godinama su istraživači pretpostavljali da je ova pasmina uništena u divljini zbog gubitka staništa i opsežnog uzgoja kao kućnih ljubimaca.
Znanstvenici tvrde kako divlji psi s Highlanda imaju gene koje su psi s Nove Gvineje izgubili dok su bili u zatočeništvu. Međutim, vjeruju da će njihovim križanjem uspjeti ponovno stvoriti pravu populaciju pjevajućih pasa.
- Upoznavanjem ovih drevnih, pra-pasa, naučit ćemo nove činjenice o modernim pasminama pasa i povijesti pripitomljavanja pasa - zaključila je Ostrander, a prenosi Daily Mail.