Obavijesti

Native sadržaj

Komentari 5
Foto: PR
ČEŠĆI JE NEGO ŠTO MISLITE

Svaki osmi muškarac dobit će ovaj rak: Evo što morate znati!

Prema globalnim istraživanjima, rak prostate drugi je najčešće dijagnosticirani rak i peti vodeći uzrok smrti od raka među muškarcima diljem svijeta, s procijenjenih 1,414.000 novih slučajeva i 375.304 smrti u 2020. godini

Powered by dm

Rak prostate zloćudni je karcinom koji nastaje u žljezdanom tkivu prostate. Specifičan je po tome što se uglavnom sporo razvija i ne uzrokuje simptome ili zdravstvene probleme koji bi upućivali na bolest. Zapravo, gotovo 90% svih karcinoma prostate ostaje desetljećima klinički neprimjetno te se u takvim slučajevima može dogoditi da oboljelima nikad neće trebati nikakvo liječenje.

S druge strane, neki karcinomi prostate razviju se dovoljno da postanu životno ugrožavajući. U takvim je slučajevima potrebno liječenje kako bi se zaustavilo širenje bolesti. Osim što rani stadiji ove bolesti uglavnom nemaju znakove upozorenja, jedan od najvećih problema pri dijagnozi je taj što simptomi često imitiraju simptome drugih bolesti. 

Young,Man,Holding,Tablet,With,Illustration,Of,Urinary,System,On

Zato posebno obratite pozornost i posjetite liječnika ako imate probleme poput učestalog mokrenja, poteškoća s početkom ili zaustavljanjem mokrenja, slabog ili isprekidanog protoka mokrenja, pečenja ili bola pri mokrenju, erektilne disfunkcije, bolne ejakulacije, krvi u urinu i/ili sjemenu, bola i/ili ukočenosti u donjem dijelu leđa, kukovima ili gornjem dijelu bedara, utrnulosti ili slabosti u stopalima i nogama te gubitka kontrole crijeva i/ili mjehura.

U riziku su i mlađi i stariji muškarci

Suprotno široko rasprostranjenome mišljenju, ovaj rak ne pogađa samo starije muškarce nego je sve češći i kod mlađih muškaraca, kod kojih, nažalost, postoji tendencija prema razvoju najagresivnijih oblika ove bolesti. Međutim, i dalje su u najvećem riziku od oboljenja muškarci od 50 i više godina te se dijagnoza najčešće uspostavlja muškarcima između 65. i 69. godine. 

Osim godinama, rak prostate može biti genetski uvjetovan. Naime, postoji dva puta veća vjerojatnost da će muškarac dobiti rak prostate ako su istu dijagnozu imali njegov otac ili brat, a u većem su riziku i muškarci čija je majka ili sestra imala rak dojke. U visokorizične skupine spadaju i pretili muškarci te pušači. Također, vjerojatnost da će muškarac dobiti rak prostate značajno prelazi zbroj vjerojatnosti za razvoj raka debelog crijeva, bubrega, melanoma i želuca!

Doctor,Talking,To,Patient,In,Waiting,Room

Niska smrtnost ako se otkrije na vrijeme

S obzirom na pretpostavku da će 1 od 8 muškaraca tijekom života razviti ovaj tip karcinoma, ne bi bilo naodmet s vremena na vrijeme otići na preventivni pregled kod liječnika. Naime, rak prostate danas se može vrlo uspješno otkriti, pratiti i liječiti, što muškarcima daje veću vjerojatnost preživljavanja nego ikad prije. U usporedbi s ostalim vrstama raka, rak prostate ima jednu od najviših stopa preživljavanja - ako se otkrije na vrijeme!

Prema WebMD, kad se karcinom prostate rano otkrije, gotovo 100% oboljelih će preživjeti više od pet godina nakon dijagnoze. S druge strane, u slučajevima s više uznapredovalim oblikom bolesti u vrijeme dijagnoze tek će jedna trećina preživjeti pet godina nakon dijagnoze.

Mnogi muškarci s rakom prostate zapravo će živjeti mnogo dulje od pet godina nakon dijagnoze i, prema jednoj statistici, tek 1 od 36 muškaraca zapravo umre od raka prostate. Glavni razlog tomu je što se većina karcinoma prostate dijagnosticira kod starijih muškaraca, kod kojih je veća vjerojatnost da će bolest sporo napredovati. Većina tih muškaraca na kraju premine od bolesti srca, moždanog udara ili drugih medicinskih uzroka, a ne od raka prostate.

Senior,Male,Patient,In,A,Modern,Hospital.,Getting,Better,After

Evo kako svatko od nas može pomoći

Svake godine mnoge tvrtke i institucije, surađujući međusobno, pokušavaju podignuti svijest građana o važnosti prevencije i samopregleda kad je riječ o muškom zdravlju. Cilj im je i uključiti građane u projekte i inicijative koji će pomoći u ranom otkrivanju i izlječenju zdravstvenih problema muškaraca, kao što su rak prostate, rak testisa i mentalni poremećaji. Jedna od takvih inicijativa je i Movember koju će dm i ove godine provoditi u suradnji sa Satiričkim kazalištem Kerempuh.

Ovi su partneri osigurali zajedničku donaciju Institutu "Ruđer Bošković" u svrhu istraživanja karcinoma prostate jer će uz donaciju dm-a ona uključiti i sav prihod od predstave "Traži se novi suprug", čija će izvedba biti 23. 11. u 20 sati. Na istraživačkom projektu pod nazivom Kako tumori prostate komuniciraju sa svojim okolišem? radit će Laboratorij za nasljedni rak Zavoda za molekularnu medicinu Instituta "Ruđer Bošković", koji čini tim od sedam istraživača, svaki sa specifičnim znanjima i vještinama te višegodišnjim iskustvom u istraživanju tumora, a zahvaljujući donacijama dm-a, u posljednjih pet godina to uključuje i rak prostate.

- Iako su prostatektomija i zračenje uglavnom učinkoviti tretmani kod lokaliziranoga karcinoma prostate ranog stadija, liječenje uznapredovalih oblika bolesti često je ograničeno, uvelike zbog razvoja bioloških mehanizama otpornosti na lijekove. Potrebno je bolje razumijevanje trodimenzionalne strukture tumora i uloge mikrookoliša na preživljenje i razvoj tumora - objašnjava doc. dr. sc. Maja Sabol, znanstvena suradnica na Institutu "Ruđer Bošković".

Close-up,Shot,Of,Microscope,With,Metal,Lens,At,Laboratory.

Uz rak prostate, ne treba zaboraviti na rak testisa - najčešći tip raka od kojeg obolijevaju mladi muškarci, u dobi od 15 do 35 godina. Globalno, više od 70.000 muškaraca svake godine dobije dijagnozu raka testisa, a najmanje 7600 muškaraca umre od ove bolesti. Nasreću, baš kao rak prostate, ovaj je rak u velikoj mjeri izlječiv ako se otkrije na vrijeme. Najbolja prevencija je samopregled testisa te je najčešći znak bolesti pojava bezbolne i tvrde kvržice. Ako se ne otkrije i ne liječi, rak testisa na kraju se može proširiti na pluća, mozak, jetru i druge dijelove tijela. Prva linija liječenja uključuje kirurško uklanjanje testisa, a ako se rak proširio, potrebna je i terapija zračenjem i/ili kemoterapija. Nažalost, premalo se govori o tome da ova bolest značajno pogađa psihološku stranu muškarca. Čak 1 od 10 bolesnika proći će kroz neki oblik depresije nakon liječenja. Zato je važno istaknuti da je Movember, mjesec muškog zdravlja, posvećen podizanju svijesti o samopregledu i liječničkim pregledima,  što fizičkog što psihičkog zdravlja muškaraca. 

U studenom se obilježava mjesec borbe protiv raka prostate i raka testisa te se podiže svijest i skreće pozornost na važnost samopregleda i redovitih liječničkih kontrola. Povodom tog mjeseca dm je u svojim prodavaonicama pripremio promociju pomoću koje će kupci moći podržati ovu hvalevrijednu inicijativu. Za kupnju 4 ili više proizvoda za mušku njegu svaki kupac dobiva majicu Movember, kao i 30 x više bodova na sve proizvode za mušku njegu uz aktivaciju kupona. 

Powered by dm

Komentari 5
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
VIDEO

Čak 56% maturanata ide na pripreme za maturu, a polovica ih koristi privatne instrukcije
UPISI PRED VRATIMA

Čak 56% maturanata ide na pripreme za maturu, a polovica ih koristi privatne instrukcije

Upisi u srednju školu i na fakultet stresni su za učenike, ali i za roditelje. Da bi postigli što bolji uspjeh i povećali šansu za upis u željenu školu, učenici idu na instrukcije te upisuju pripreme za državnu maturu

Budući punac Baby Lasagne za 24sata:  'Marko najviše voli kad Elizabeta kuha, ali ne lazanje...'
SNIMAO S NJIMA I SPOT

Budući punac Baby Lasagne za 24sata: 'Marko najviše voli kad Elizabeta kuha, ali ne lazanje...'

Njegov budući punac Josip Pino Ružić, koji u Istri već tridesetak godina ima tvrtku za montažu, snimanje i promotivne filmove, sa suprugom i kćerkom dat će podršku Baby Lasagni
Dr. Miličić: Ova bolest ubija brže i češće od raka, sada tražimo pretragu koja može spasiti ljude
VELIKI INTERVJU

Dr. Miličić: Ova bolest ubija brže i češće od raka, sada tražimo pretragu koja može spasiti ljude

Od početka simptoma pa do dijagnoze prolazi previše vremena, tražimo uvođenje novih pretraga koje mogu spasiti živote, kaže akademik Miličić