Obavijesti

Nevjerojatno koliko je zapravo lako riješiti se akni!

Nevjerojatno koliko je zapravo lako riješiti se akni!
1

Neugodne promjene na koži javljaju se prije svega u pubertetu jer funkcijom najvećeg ljudskog organa između ostalog upravljaju i hormoni

Akne na licu ili tijelu se mogu javiti kao posljedica genetske predispozicije ili tijekom menstrualnog ciklusa, u trudnoći, menopauzi te kao posljedica stresa ili konzumacije lijekova. Nakupljanje sebuma i bakterija  na koži također može rezultirati aknama. Oko 20% ljudi ima problema s aknama i nakon puberteta odnosno u odrasloj dobi.  Posljedica akni mogu biti i ružni ožiljci na koži koji više ne moraju biti trajna stigma. Razvoj moderne laserske tehnologije i stručna znanja dermatologa mogu potpuno ukloniti akne i spriječiti nastajanje ožiljaka ako na vrijeme započnete tretirati kožu na pravi način. 

Akne i nečista koža nisu samo problem s kojim se bore teenageri, nego i sve veći broj odraslih osoba. 

Akne nastaju kad dođe do začepljenja otvora kanala lojne žlijezde  na površini kože. Smatra se kako je upala jedan od uzroka začepljenja otvora kanala lojne žlijezde, što je prvi korak u razvoju akni. Genetski faktori uz upalu potiču sljepljivanje stanica u otvoru kanala, što stvara čep umjesto da se stanice izbace van. Lojna žlijezda dalje stvara loj koji nema kamo izaći, a zatim nakupljeni loj i čep stvaraju komedon ili miteser, što je osnova za daljnji razvoj akni. Muški hormoni, prehrana i stres pojačavaju rad lojnih žlijezda te tako pogoršavaju akne. Osim 

Kako se liječe akne?

Prvi korak je pregled dermatologa kako bi se na temelju izraženosti akni odredila terapija te daljnje mjere i postupci. Po potrebi se odrede hormonalne pretrage kako bi se isključili policistični jajnici kao glavni uzrok povećane količine muških hormona. Kakao bi se riješio problem akni potrebno je:

• promijeniti prehranu – izbaciti mlijeko i šećer
• djelovati na otvor pore da se spriječi začepljivanje otvora lojne žlijezde
• smanjiti upalu, pojačanu proizvodnju masnoće i ukloniti bakterije
• provoditi redovita mehanička čišćenja lica ili mikro abraziju kisikom.
• smanjiti razinu stresa

Akne ne smijete nikako tiskati jer tako samo nastaju ožiljci od akni. Dosadašnje metode (osim lasera) davale su slabe rezultate uz velik broj tretmana. Danas možemo reći da je metoda izbora laser. Ožiljci su uklonjeni za sva vremena. Ako akne i dalje izbijaju, to nije zapreka kako bi se napravio jedan od tretmana koji ujedno liječe akne.

Vrsta tretmana se prilagođava prema potrebama pacijenta  te  prema obliku i mjestu ožiljka. Svaka metoda ili tretman koristi se za određenu vrstu ožiljka.

Kako funkcionira lasersko uklanjanje akni i ožiljaka? 

Laser optičkom energijom uništava lojnu žlijezdu da smanji njenu veličinu uz jaki protuupalni efekt pri čemu se bakterije uništavaju. Prednost tretmana laserom je svakako to da koža ne ostaje suha jer se žlijezda ne uklanja do kraja. U većini slučajeva laser može zamijeniti primjenu antibiotika i kontracepcije jer svaki lijek ima nuspojave. Antibiotici loše djeluju na probavni sustav jer uništavaju crijevnu floru pri čemu su moguće vaginalne infekcije jer se gljivice pojačano razmnože zbog djelovanja antibiotika. Kontracepcija ima brojne nuspojave od glavobolje, mučnine, povraćanja, debljanja, razvoja celulita i kapilara nogu te pigmentacije lica. Tretman s neodimium yag laserom se preporučuje  kod problematičnog tena, pojačanog mašćenja kože s proširenim porama te kod blažih do srednje jakih akni. Kod težih akni potrebna je sistemna primjena antibiotika s ili bez kontracepcije. Sam laser nije dovoljan za izlječenje nego se koristi uz drugu terapiju ( kreme, losion, čišćenje lica). Osim neodimium yag lasera postoje i drugi laseri koji se koriste za liječenje akni. Za uklanjanje crvenila zbog upale savjetuje se IPL, AFT uređaj, KTP ili pulse dye laser. Frakcijski laseri su najbolji za uklanjanje ožiljaka ali odlično suzbijaju akne jer temeljito uništavaju lojne žlijezde iz kojih nastaju akne. 

Prosječno je potrebno 3 do 5 tretman. Nakon kraja tretmana savjetuju se povremeni tretman održavanja svakih 3 do 9 mjeseci. Tretman laserom nema nikakve nuspojave, nije agresivan niti bolan pri čemu nema oporavka nakon tretmana. Efekt tretmana vidljiv je za  oko 3 do 4 tjedna te postaje sve bolji s vremenom. Laser znatno ubrzava prolaženje akni, sprječava razvoj upalnog crvenila i ožiljaka. Ključna uloga lasera je da uništi problematične lojne žlijezde iz kojih nastaju akne. Tretman pomaže kod blažih ožiljaka da se smanje jer potiče razvoj kolagena.

Odabir tretmana i njegovo trajanje je individualan jer ovisi o specifičnom stanju kože. Stručni savjet i preporuku tretmana možete dobiti u poliklinici Poliderma. Dr. Dinko Kaliterna vodeći je stručnjak za korištenje laserske tehnologije u liječenju problema kože. Sve dodatne informacije o načinu liječenja akni i ožiljaka koji nastaju kao posljedica akni potražite na internetskim stranicama poliklinike pod: www.poliderma.hr  ili nazovite na 01 /4828-961. 

Dr. Kaliterna i osoblje klinike Poliderma dat će Vam stručne savjete i preporuke prema zahtjevima Vaše kože. 

Pratite nas na fejsu!

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.