Aktivisti kažu da je malo dokaza o tome da su zemlje sudionice samita napredovale u unaprjeđenju demokracije te da ne postoji formalni mehanizam koji bi te zemlje tjerao na vršenje preuzetih obveza
Biden obećao još 690 milijuna dolara za jačanje demokratskih društava, aktivisti skeptični
Američki predsjednik Joe Biden u srijedu je najavio nova sredstva za jačanje demokracija diljem svijeta, dok kritičari ističu da je njegova administracija postigla slab napredak po pitanju stavljanja ljudskih prava i demokracije u fokus vanjske politike.
Biden je najavio na drugom Samitu za demokraciju pod vodstvom Bijele kuće da planira s ukupno 690 milijuna dolara financirati borbu protiv korupcije, podršku slobodnim i poštenim izborima te unaprjeđenje tehnologija koje idu u prilog demokratskim vladama.
Na posljednjem takvom samitu 2021. najavio je više od 400 milijuna dolara za slične programe.
"Kao što često kažemo, nalazimo se na povijesnoj prekretnici u kojoj će odluke koje danas donosimo sigurno utjecati na tijek našeg svijeta u narednih nekoliko desetljeća", rekao je Biden.
Aktivisti za ljudska prava kažu da je malo dokaza o tome da su zemlje sudionice samita napredovale u unaprjeđenju demokracije te da ne postoji formalni mehanizam koji bi te zemlje obvezao da će provoditi skromne obveze preuzete na prvom sastanku. Istodobno su Biden i Južna Koreja najavili planove za domaćinstvo trećeg samita.
Freedom House je ovog mjeseca objavio da globalno indeks slobode pada 17. godinu za redom, ali da postoje znakove preokretanja trenda, kazala je Katie LaRoque iz spomenute organizacije.
Dodala je da se smanjila razina slobode u 35 zemalja na godišnjoj ljestvici Freedom Housea, a povećala se u 34 zemlje.
Od zemalja koje su sudjelovale na prvom Samitu za demokraciju, rezultati 77 zemalja ostali su jednaki onima u 2022. godini.
Smanjio se rezultat 17 zemalja, a 16 ima bolji rezultat u odnosu na prethodnu godinu.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij na samitu je zatražio više oružja kako bi porazio Rusiju i poručio "Neprijatelji demokracije moraju izgubiti".
Videovezom je ranije u srijedu sudjelovao i hrvatski premijer Andrej Plenković i poručio da su u Ukrajini napadnuti demokracija i međunarodni poredak utemeljen na pravu te da "Hrvatska stoji iza ukrajinskog vodstva i naroda jer oni brane vrijednosti slobode, demokracije i mira u svojoj zemlji i za cijeli demokratski svijet"
Na Samitu demokracije, virtualnom sastanku u organizaciji Sjedinjenih Država sudjeluju predstavnici 120 država i organizacija civilnog društva i tehnoloških kompanija, a uključuju i strateški važne nacije iz kojih su skupine za ljudska prava izrazile zabrinutost u pogledu stanja demokracije, poput Indije, Poljske i Izraela.
Prvi je samit održan virtualno zbog covida-19, a drugi je odgođen za nekoliko mjeseci i sada je također uglavnom online.
Skup zajednički organiziraju Sjedinjene Države, Kostarika, Zambija, Nizozemska i Južna Koreja.