Izgubljena kraljevstva: Otkrivamo oronula hrvatska arhitektonska blaga koja nikako da ožive stari sjaj već propadaju i povremeno raduju samo štakore i beskućnike
Bilo je dobro kraljevima, a sad je prazno, oronulo i propada
Dvorac Opeka ili, kako ga još zovu, Bombellesov dvorac u Marčanu u općini Vinica, nedaleko od Varaždina vidio je i bolje dane. Građevina koja je sagrađena u drugoj polovici 17. stoljeća u baroknom stilu, u vlasništvu je države. Osim što je djelomično urušen, bez vrata i prozora, s porušenim stropovima u pojedinim prostorijama, otpalom fasadom i granjem drveća koje prodiru u prostorije dvorca, devastiran je grafitima. Potrebno je mnogo novca za njegovu obnovu, a najprije bi, smatraju stručnjaci, trebalo utvrditi njegovu namjenu.
Na 64 hektara prostiru se šuma i veliki arboretum
- Planiramo ga iskoristiti za, primjerice, srednju školu ili fakultet hortikulture, agronomije... Na 64 hektara uz dvorac prostiru se šuma i jedinstveni arboretum koji ima daleku veću vrijednost od dvorca. Prikupljamo potrebnu dokumentaciju radi natječaja za novac iz fondova EU - doznajemo od Željka Trstenjaka, pročelnika Konzervatorskog odjela u Varaždinu.
Dvorac je mijenjao vlasnike, a prvi gospodari su bili grofovi iz obitelji Keglević, zatim Nadasdy, pa Draškovići i na posljetku grofovi Bombelles, koji su uveli centralno grijanje u zdanje, napravili tenisko igralište i bazen. Dogradili su kule i terase te započeli s planskim uređenjem parka prema engleskim uzorima. Bombellesi su naselili i prve fazane u Hrvatskoj i počeli s organiziranim lovom. Česti su im gosti bili austrougarski velikaši među njima i prijestolonasljednik Franjo Ferdinand. Ugostili su i kralja Jugoslavije Aleksandra Karađorđevića. U Drugom svjetskom ratu dvorac i park su ostali neoštećeni.
Dvorac je ranije služio kao učenički dom...
U vlasništvu obitelji Bombelles ostao je sve do 1945., a za vrijeme rata ustaše su pritvorile i ubile Josipa, unuka grofa Marka Bombelles. Godine 1946. komunisti su ih izbacili iz dvorca. Zdanje je služilo za razne namjene, kao učenički dom, a početkom 70-ih godina napušteno je i zatvoreno.
I samostan sv. Mihovila, nedaleko od Vrsara, u selu Kloštar godinama propada.
- Nedavno su zazidali vrata i prozore da ljudi ne ulaze jer se urušava. Čak niti tabla ne postoji pa teško da će turisti znati koju vrijednost gledaju ako slučajno dođu u selo - rekla nam je mještanka.
Podigli su ga benediktinci u 11. stoljeću i pripadao im je do sredine 17. st., pa je potom pretvoren u feud. Posljednji je put saniran 1966. Samostanski kompleks koji je jedan od najvažnijih u Istri.
>>> Više pročitajte u Expressu