Taj će se projekt realizirati uz potporu financijskog mehanizma EGP i Norveškog financijskog mehanizma, a vrijedan je nešto više od 309 tisuća eura od čega su bespovratna sredstva 258 tisuća eura
Bjelovar: Izrada tehničke dokumentacije za korištenje gotermalne energije
Grad Bjelovar ima veliki potencijal kada je riječ o geotermalnoj energiji, istaknuto je u utorak na početnoj konferenciji na kojoj je predstavljen projekt izrade tehničke dokumentacije za korištenje geotermalne energije na području Velikog Korenova - Korenovo GT-1.
Taj će se projekt realizirati uz potporu financijskog mehanizma EGP i Norveškog financijskog mehanizma, a vrijedan je nešto više od 309 tisuća eura od čega su bespovratna sredstva 258 tisuća eura.
Projekt bi trebao trajati do proljeća iduće godine, a ubrzo nakon toga bi se trebalo krenuti s bušenjem, potom analizirati rezultate i zatim uspostaviti prvu toplanu u Hrvatskoj na principu centraliziranog toplinskog sustava (District heating). Tako bi projekt 2024. ušao u završnu fazu, istaknuto je na konferenciji.
Naime, nakon izrade tehničke dokumentacije slijedila bi faza izgradnje bušotine te eksploatacije/proizvodnje geotermalne energije.
Prema rezultatima dosadašnjeg istraživanja, riječ je o izvoru koji se nalazi na dubini od 1.500 metara, temperatura vode je između 65 i 70 stupnjeva Celzijusa, a kapacitet 27 litara u sekundi.
Realizacijom tog geotermalnog projekta, u kojemu su partneri EFLA Consulting Engineers s Islanda te Terme Bjelovar, grad namjerava grijati Bjelovarski sajam i toplice, kao i proizvodne pogone poput sušara, staklenika i plastenika u budućoj poslovnoj zoni veličine 80 hektara.
Grad Bjelovar je za sufinanciranje izrade dokumentacije i gradnju bušotine, vrijedne oko 25 milijuna kuna, dobio sredstva iz EEA i norveških grantova iz programa "Energija i klimatske promjene".
I gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak je podsjetio kako je za projekt osiguran grant Kraljevine Norveške, Islanda i Lihtenštajna i očekuje se oko 10 milijuna kuna bespovratnih sredstava, a Bjelovar je prvi hrvatski grad u kojemu se tako financiraju i radovi, a ne samo izrada potrebne dokumentacije.
"Aktivnosti su planirane tako da geotermalna energana bude spremna u vrijeme kada će u Bjelovar stići brza cesta i kada će biti pripremljena naša poslovna zona u Velikom Korenovu veličine 80 hektara. Otprilike 80 posto energije išlo bi na grijanje poslovne zone i Bjelovarskog sajma, a preostalih 20 posto namijenjeno je za buduće Terme Bjelovar koje su partner u ovome projektu, ali koje će većinu energije dobivati putem solarne energije", rekao je Hrebak, dodajući da je od Geotehničkog fakulteta u Varaždinu naručena studiju kojom će se naći dodatne lokacije u gradu s potencijalom geotermalne energije.
Veleposlanik Kraljevine Norveške u Republici Hrvatskoj Haakon Blankenborg naglasio je da je projekt korištenja geotermalne energije Korenovo GT-1 kvalitetno pripremljen, što je iznimno važno.
"Projekti ove vrste mogu se realizirati samo ako smo ujedinjeni i ako su projekti vrlo kvalitetno pripremljeni, kao što je ovdje slučaj. Naš fond manje je izdašan od EU fondova, ali projekti koje mi financiramo mogu se pretvoriti u nešto puno veće", poručio je.