Na potresom pogođenom području nastavit će se rušenje objekata koji ugrožavaju okolinu, među kojima su i dva tvornička dimnjaka bivše Željezare Sisak, visoka 43 metra
Danas je zadnji dan za prijavu šteta iz potresa na Baniji
Danas je zadnji dan za prijavu šteta nastalih u potresu, a građani će moći predavati zahjeve za obnovu. Dosad je u Petrinji prijavljena šteta na više od 9 tisuća objekata. 1300 ih je neuporabljivo.
Prijava štete može se obaviti popunjavanjem upitnika, podaci će biti uneseni u središnju bazu podataka za područje Sisačko-moslavačke županije u sklopu aplikacije na sljedećoj poveznici: https://arcg.is/Se0v90
Oni koji nemaju pristup ili se ne služe internetom, upute mogu dobiti na sljedeće brojeve telefona:
- za područje grada Siska 510-164, 510-834, 510-139;
- za područje grada Petrinje 515-250, 515-234;
- za područje grada Gline 551-600.
Na potresom pogođenom području nastavit će se rušenje objekata koji ugrožavaju okolinu, među kojima su i dva tvornička dimnjaka bivše Željezare Sisak, visoka 43 metra, javlja HRT.
Razoran potres promijenio je geodetsku kartu pogođenog područja. Prema preciznim kontrolnim satelitskim mjerenjima, koje je u siječnju obavila Državna geodetska uprava na području gradova Gline, Petrinje i Siska, utvrđeno je da su se Petrinja i Sisak pomaknuli i do 86 centimetara.
Kada se usporedi stanje prije potresa i nakon njega, najveći pomak pokazuju točke na području Petrinje i to sa srednjim vrijednostima 45 centimetara u smjeru jugoistoka. Za Glinu pomak iznosi 10 centimetara u smjeru sjeverozapada, a za područje Siska 10 centimetara prema istoku. Za glinsko područje utvrđen je i visinski pomak, to jest tlo se spustilo za 10 centimetara.