Most nastavlja razgvore s HDZ-om jer oni prihvaćaju njihove uvjete. No nije baš jasno koje jer HDZ odbija zajedničku vladu, a nije jasan oko nestranačkog premijera
Evo što su govorili Zoki, Tomo i Božo prije, a što nakon izbora
Most je u utorak izjavio kako nastavljaju pregovore samo s HDZ-om . Kao razlog naveli su činjenicu da je SDP odbio zajedničku vladu , a da je HDZ pristao na njihov uvjet o nestranačkom premijeru. No čini se da to baš i nije tako jednostavno.
Naime, HDZ je također odbio tripartitnu vladu, a na nestranačkog premijera nije jasno pristao nego je rekao kako će o tome razgovarati . Osim toga, Most je očito zaboravio i sve što je Karamarko ranije govorio. Most je nazvao "hit opcijom koja traje jednu sezonu", rekao je kao im ne trebaju "mostići", rekao je kako će on biti mandatar, a Željko Reiner šef Sabora, rekao je i kako nikada neće u zajedničku vladu s Milanovićem...
Zašto se onda Most predomislio pogotovo jer i dalje nema jasne garancije od HDZ-a da će ispuniti njihove uvjete? Treba naglasili da je Most naglasio i kako 'vrata' SDP-u nisu sasvim zatvorena te kako se nadaju da će se pridružiti njima i HDZ-u.
Ovo je mali podsjetnik na to kako je i što je sve Tomislav Karamarko, šef HDZ-a govorio o Mostu uoči i nakon izbora .
Uoči izbora i u vrijeme izborne kampanje Tomislav Karamarko nije štedio Most. Jednom je prilikom rekao o Mostu kako "takve hit opcije traju jednu sezonu". Također je rekao kako HDZ ne strahuje od takvih stranaka. Na predizbornom skupu u Gospiću Karamarko je rekao kako je ' 'samo jedna stranka sposobna mijenjati put Hrvatske i spašavati Hrvatsku, a to nisu nikakvi mostovi, mostići ni stazice ''.
Tomislav Karamarko u izbornoj je noći umalo zaboravio čestitati Mostu na pobjedi. "Spasio" ga je Branko Hrg koji mu je tijekom govora šapnuo na uho da ne zaboravi čestitati Mostu. Hrgu je, naime, očito već onda bilo jasno da će se vlada bez Mosta teško sastaviti.
Pokretanje videa...
- Naravno, i ja čestitam gospodi iz Mosta koji su ostvarili stvarno zavidan rezultat. Doista su vrijedni čestitki i vašeg aplauza - rekao je Karamarko nakon što ga je Hrg "opomenuo".
Nakon izbora Karamarko je odmah odbacio mogućnost zajedničke vlade u kojoj bi bili HDZ, SDP i Most.
- Mi nismo trgovci, ne mogu koalirati sa SDP-om - rekao je Karamarko.
Rekao je i kako misli da će se Most prikloniti HDZ-u jer imaju više dodirnih točaka nego SDP i Most. Nakon što je Most počeo pregovore s HDZ-om i SDP-om i predložio zajedničku vladu, Karamarko je još jednom ponosio svoj stav. Rekao je otvoreno kako ne pristaje na Mostov prijedlog vlade nacionalnog jedinstva .
- Nama to nikako ne odgovara. Pa kako da sjednemo za isti stol s onima koji su upropastili hrvatsko gospodarstvo? Kako će oni podijeliti ministre, hoće li ostati ovi isti? To je kontradikcija, mislim da to nije dobra priča - rekao je Tomislav Karamarko 11. studenog.
Kako su se pregovori nastavljali, Karamarko je imao novi gaf. Nije zapamtio teme za razgovore s Mostom . Također Karamarko je glatko odbio i Mostov prijedlog reformi da bi se smanjio broj županija.
Nakon toga je Most poslao SDP-u i HDZ-u pitanja na koja su trebali odgovoriti. Karamarko je prvo poručio kako se sa svime slažu s Mostom. Onda je ispalo da ipak nije to baš tako. HDZ nije pristao na podjelu Hrvatske na regije.
Uoči konstituirajuće sjednice Sabora, Karamarko je samouvjereno rekao kako će on biti mandatar, a Željko Reiner predsjednik Sabora. Iako je SDP bio spreman podržati Roberta Podolnjaka iz Mosta za šefa Sabora, HDZ je i dalje ostao pri svojoj ideji da Reiner bude predsjednik Sabora. Uslijedili su novi sastanci Mosta i HDZ-a, a i Most je HDZ-u i SDP-u poslao i dodatna pitanja.
Nakon sastanka Karamarka i Petrova u Šibeniku, Petrov je rekao kako vjeruje u konsenzus dok je Karamarko rekao kako on ne daje ponude. Uslijedio je još jedan sastanak Petrova i Karamarka u Šibeniku, a uoči njega Karamarko je još jednom ponovio kako neće odustati od funkcije premijera .
A onda se pojavila informacija da HDZ pristaje na uvjet Mosta, odnosno na to da premijer bude nestranačka osoba . No to i dalje nije čvrst stav HDZ-a. Naime i jučer je Tomislav Karamarko rekao kako se o tome samo razgovara. Na izričito pitanje novinarke "znači li to da je spreman odreći se funkcije premijera", rekao je:
- Ne. Može biti da neću biti premijer, a može se dogoditi i da budem premijer . Može se dogoditi i da to bude neko treći ili četvrti - rekao je u utorak Karamarko.
Milanović se sjetio čestitati Mostu
Za razliku od Karamarka Zoran Milanović se sjetio u izbornoj noći Most pozvati na suradnju.
- Pozivam sve one koji će Hrvatsku voditi tamo gdje joj je mjesto, među europskim ljepoticama da nam se pridruže. Sada vidimo da se pojavila politička snaga, to je MOST koja želi reforme, pozivam ih da to napravimo zajedno - rekao je Zoran Milanović nakon izbora.
Isto kao i Karamarko odmah je na početku odbio mogućnost zajedničke vlade. Rekao je kako bi to bila prevara birača. Isto kao i Karamarko jasno je rekao da želi biti premijer i kasnije promijenio stav te ponudio Boži Petrovu premijersko mjesto.
SDP je prvi Mostu odgovorio na njihova pitanja. Podržali su opsežnu reformu regionalne i lokalne samouprave, ali s nekim reformskim prijedlozima Mosta ipak se nisu složili.
Milanović se očito od početka pribojavao scenarija da bi se Most mogao odlučiti za HDZ pa je pokušao "razbiti" Most. Most je nakon izbor izgubio četiri zastupnika. Ostalo ih je 15 koji tvrde da su jedinstveni. Karamarko je Milanovića nekoliko puta prizivao zbog toga. Rekao je kako su HDZ-ovci reformisti i kako oni mandate ne kradu jer im to ne treba.
Razlog spoticaja HNS?
Nakon što je Vesna Pusić (HNS) izjavila da bi predsjednica Kolinda Grabar Kitarović na konzultacije trebala zvati svakog Mostovca posebno kako bi se izjasnio o tome podupire li HDZ-ovu ili SDP-ovu koaliciju, glasnogovornik Mosta Nikola Grmoja tu je izjavu nazvao skandaloznom. Rekao je i da sa SDP-om ne mogu zbog HNS-a.
Zastupnik Mosta Tomislav Panenić je pak nešto kasnije izjavio kako nema ništa protiv pojedinačnih razgovora. Istina, nije govorio o razgovorima s Kolindom već s Milanovićem.
- Ako Milanović misli da Most nije jedinstven, možemo ga pozvati da obavi pojedinačne razgovore sa svakim od nas - rekao je Panenić.
Koalicija ili suradnja?
Božo Petrov je pak, podsjetimo, prije izbora kod javnog bilježnika ovjerio izjavu kako nikako ne dolazi u obzir koalicija Mosta ni s jednom opcijom koja je proteklih 20 godina upravljala Hrvatskom.
Sada je ipak izglednije da će se Most morati odlučiti za jednu opciju, pa su novinari u srijedu Petrova pitali da li će, ako uđu u koaliciju s HDZ-om, to biti izdaja njihovih birača. Petrov je rekao da to, ako do toga dođe, neće biti kolaicija nego suradnja u kojoj će se jasno znati što je odgovornost jedne, a što druge strane.
- Ne vidim prijevaru zbog izjave budući da je koalicija apsolutno sve podržava, u ovom slučaju se radi čisto o suradnji, a ne koaliciji. Ne možemo mi biti krivi ako jedna strana od dvije odbije naše uvjete. Nećemo ulaziti u koalicije niti s jednom stranom, to je samo suradnja - rekao je Petrov.