Po njima, upravo zbog modela "najbrži prst" novčana sredstva nerijetko se dodjeljuju nekvalitetnim projektima, dok poduzetnici koji imaju pripremljene i kvalitetno osmišljene projekte ostanu bez sredstava
Glas poduzetnika protivi se 'najbržem prstu' za natječaje, kažu da je to opasna praksa
Udruga Glas poduzetnika smatra kako je princip "najbržeg prsta" tijekom prijave na razne natječaje opasna praksa koja dovodi do stvaranja nelojalne konkurencije, te se zalaže za osmišljavanje modela po kojem bi na natječajima pobjeđivali najbolji, a ne najbrži.
Po njima, upravo zbog modela "najbrži prst" novčana sredstva nerijetko se dodjeljuju nekvalitetnim projektima, dok poduzetnici koji imaju pripremljene i kvalitetno osmišljene projekte ostanu bez sredstava za njihovo provođenje.
Najnoviji primjer, navodi se u priopćenju Udruge, dolazi iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji je objavio natječaj kojim se sufinanciraju aktivnosti u području obnovljive energije, a koji se ponovno provodi po načelu "najbržeg prsta".
"I ovaj, vrlo složen i značajan natječaj, odvija se po načelu "najbrži prst“ što smatramo potpuno neprimjerenim za ovakvu vrstu poziva. Nalazimo daleko prikladnijim načinom vrednovanje projekata nakon završetka prikupljanja prijava i dodjeljivanje sredstava onim projektima koji ostvaruju najbolje omjere proizvodnje/uštede energije za predloženu cijenu projekta", kaže se u priopćenju Udruge Glas poduzetnika.
Po njima taj natječaj nije ni transparentan u pogledu zaprimanja prijava jer se, navodi se, prijava podnosi pisanim putem, dostavom obvezne dokumentacije, poziva putem pošte ili osobno dostavom putem prijamnog ureda Fonda. Podnošenje prijava na poziv započinje 12. travnja 2022. godine od devet sati.
"Ističemo da je ovakav način slanja prijava poprilično nejasan zbog toga što se ne zna točan redoslijed zaprimanja. Nije jasno gleda li se kod slanja poštom vrijeme slanja pošte u poštanskom uredu ili vrijeme zaprimanja pošte u prijavnom uredu Fonda. Smatramo da će ovakav način zaprimanje prijava povećati mogućnost manipulacije", smatraju u Udruzi.
Još jedna afera?
Kristian Korunić iz Odbora za EU fondove UGP-a ističe kako postoji velika vjerojatnost da će ovo postati još jedna afera pri dodjeli sredstava, koja će dodatno poljuljati povjerenje u transparentnost sufinanciranja projekata od strane ministarstava i agencija.
"Razlozi za to su višestruki, od nejasnih pokazatelja što se s navedenim projektima želi postići, preširoke strukture mogućih prijavitelja pa sve do načina slanja prijava”, istaknuo je Korunić.
Udruga Glas poduzetnika ukazuje i na, po njima, nekorektno stanje s predmetima za koncesijska odobrenja na javnom i pomorskom dobru, a po kojem pojedinci mogu dobiti koncesiju također po principu "najbrži prst".
Milan Kužet iz Pododbora za nositelje koncesijskih odobrenja iz Odbora za turizam i ugostiteljstvo UGP-a apelira na Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture da žurno djeluje na lokalne samouprave da izdaju rješenja o koncesijskim odobrenjima za nosioce tih prava i da poduzetnicima odobre rješenja na više godina, kako je u zakonu i dozvoljeno.
"Obzirom na to da svaku godinu imamo problem kod lokalnih samouprava da nam svaku godinu izdaju rješenja krajem svibnja ili početkom lipnja, na takav način se nikako ne možemo pripremiti za turističku sezonu. Zbog ovog načina izdavanja koncesijskih odobrenja i mi poduzetnici i država smo u gubitku", naglasio je Kužet.
Udruga Glas poduzetnika, inače, pozdravlja svaki natječaj, kao i svaki koji je namijenjen poduzetništvu, ali smatra kako je vrijeme da se stane na kraj manipulacijama i neučinkovitosti, a pogotovo u vrijeme kada bismo se trebali okrenuti digitalizaciji i ići u smjeru poticanja transparentnosti.