Obavijesti

News

Komentari 0

Helikopterska hitna u 4 mjeseca odradila čak 380 intervencija

Helikopterska hitna u 4 mjeseca odradila čak 380 intervencija

U prva četiri mjeseca rada, civilna Helikopterska hitna medicinska služba (HHMS) imala je 380 intervencija, najviše njih (186) imali su timovi s bazom u Splitu

Nakon Splita, najviše intervencija imali su timovi smješteni u bazi Rijeka, njih 165. Timovi s bazom u Zagrebu imali su 22 intervencije, dok su 7 intervencija zabilježili timovi s bazom u Osijeku, navodi se na stranicama HHMS-a. HHMS je s dnevnim letovima krenuo 30. ožujka ove godine, paralelno iz četiri baze u četiri najveća hrvatska grada, a početkom srpnja su uvedene i noćne intervencije u jadranskim bazama, u skladu s ugovorima koje je Ministarstvo zdravstva sklopilo s pružateljem usluge.

Specijalizirani helikopteri olakšavaju medicinskom osoblju pristup hitnim pacijentima jer mogu slijetati na različite i znatno manje površine. Time se izravno utječe na brzinu zbrinjavanja hitnih pacijenata i skraćuje njihov prijevoz do odgovarajuće bolnice, što je posebno važno za udaljena i teško dostupna područja.

Tako su timovi HHMS-a do sada uspješno intervenirali na otocima Ilovik, Susak i Unije u Primorsko-goranskoj županiji, kao i na otoku Molatu u Zadarskoj županiji. Osim njih, na popisu intervencija našli su se i najveći dalmatinski i kvarnerski otoci.

Timovi HHMS-a zabilježili su i dvije intervencije na hrvatskim prometnicama, odnosno na autocesti A1 i Jadranskoj magistrali (D8) te još brojne intervencije u gradovima i općinama diljem Hrvatske.

HHMS: U prva tri mjeseca iz riječke baze 139 intervencija
HHMS: U prva tri mjeseca iz riječke baze 139 intervencija

Gledano po vrstama intervencija, timovi su odradili 21 primarnu, 340 sekundarnih i 19 međubolničkih intervencija. Ove posljednje se odnose na akutno životno ugrožene pacijente.

Najčešći razlog izlaska na primarnu intervenciju bilo je zbrinjavanje osoba s bolestima srca i/ili boli u prsima. Zatim slijede intervencije zbog ozljeda zadobivenih nesretnim slučajem, u ronilačkim nesrećama te uslijed jakih alergijskih reakcija i neuroloških poremećaja.

Najveći broj sekundarnih intervencija odnosio se na kritično oboljele i/ili ozlijeđene pacijente, a slijede intervencije zbrinjavanja osoba s dijagnozom moždanog udara.

Uz HHMS, od travnja prošle godine djeluje i pomorska hitna medicinska služba brzim brodicama, koja je smanjila izoliranost otoka i nedostupnih obalnih područja 

Flota za pružanje hitne medicinske skrbi do danas je zabilježila 268 intervencija. Najviše intervencija, njih 80, imala je brodica smještena u Supetru na Braču, a nakon slijedi brodica u Šibeniku sa 64 intervencije. Brodica na Rabu bilježi 42 intervencije, u Zadru 41, na Malom Lošinju 24, ona u Dubrovniku 17.

Građanima i posjetiteljima je tijekom turističke sezone na raspolaganju i 18 dodatnih timova Hitne medicinske službe koji su smješteni na frekventnim lokacijama duž hrvatskih prometnica. S 24-satnim dežurstvima dodatni su timovi započeli 14. lipnja ove godine, a dosad su imali 1.412 intervencija tijekom kojih su zbrinuli 1.433 pacijenata.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Pravilnik za muljaže: Umjesto da postroži kontrolu, ministrica zdravstva je dodatno smanjuje!
KUPNJA UREĐAJA

Pravilnik za muljaže: Umjesto da postroži kontrolu, ministrica zdravstva je dodatno smanjuje!

Ravnatelji bolnica neće morati tražiti suglasnost za kupnju medicinskog uređaja do milijun eura. Da je taj pravilnik bio na snazi, ministar Vili Beroš ne bi bio uhićen. "To je teški apsurd, dopuštaju još veće manipulacije!"