Obavijesti

News

Komentari 1

Hrvati u svemiru: Prvi hrvatski satelit Crocube leti u svemir i to na raketi Falcon 9 Elona Muska

Hrvati u svemiru: Prvi hrvatski satelit Crocube leti u svemir i to na raketi Falcon 9 Elona Muska
3

Nakon dvije odgode, prvi hrvatski satelit danas bi trebao biti lansiran u Zemljinu orbitu iz baze u Kaliforniji pa će Hrvatska po prvi puta imati i svoje vlastite slike Zemlje iz svemira.

Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda, biti će poruka koju će hrvatski satelit Crocube, emitirati ako danas sleti u svemir. Opomena Antuna Branka Šimića će tako dodati svečani štih ovom povijesnom danu za Hrvatsku. Naime, Hrvatska bi danas trebala postati dio elitnog svemirskog kluba zahvaljujući lansiranju svog prvog satelita - CroCube, u 12:34 sati po lokalnom vremenu. Ovaj povijesni trenutak odvijat će se putem SpaceX Bandwagon 2 misije, s polazištem iz baze SFB Vandenberg u Kaliforniji. Malen, ali moćan nanosatelit težak jedan kilogram, letjet će na raketi Falcon 9, tvrtke SpaceX Elona Muska.

- Dan je turbulentan, u pripremama smo, spremamo i jedno iznenađenje za sam doček u Muzeju Nikola Tesla gdje imamo organizirano timsko praćenje lansiranja - rekla je Daniela Jović, začetnica CroCube programa. CroCube bi danas, nakon dvije odgode zbog tehničkih problema, napokon trebao dočekati svoje putovanje u nisku Zemljinu orbitu.

Vremenske prilike su ključne

- Nadamo se da više neće biti odgoda, iako, nikad se ne zna. Sve je još moguće, ipak je to svemir. Ove ranije odgode su bile naređene od strane Spacex-a zbog tehničkih problema, a li oni nisu imali veze s nama. SpaceX ima mogućnost zaustavljanja rakete čak i kad je odbrojavanje na nuli, tako da ćemo biti sigurni tek kad se doslovno odlijepi od poda - rekla je Jović. Dodala je da prepreka uvijek mogu biti vremenske prilike, osobito utjecaj vjetrova i drugih atmosferskih pojava. Tvrtka Elona Muska zadnju će provjeru izvršiti samo deset minuta prije samog polijetanja.

- Mi smo u komunikaciji s našim posrednikom koji surađuje sa SpaceX-om i danas smo tek dobili sve informacije o putanji satelita. Puni smo nade da će sve biti dobro i da će se naša kockica javiti iz orbite. Glavni razlog za odabir Falcona 9 bila je sigurnost, jer se Falcon 9 dosad pokazao kao vrlo siguran bus za svemir - kaže Jović. CroCube u svemiru će koristiti najnovije tehnologije.

- Tu je i taj tehnološki eksperiment AstroTron 1000. Dakle on ima jedan svoj prozorček kroz koji njemu ulazi svjetlost i on će raditi očitanje nekakvog svjetla i šumova iz svemira - rekla je Danijela i dodala kako bi sakupljeni podatci jednog dana mogli poslužiti baš svima.

- I mi se nadamo da će svi ti podaci služiti apsolutno svima, bile to fotografije ili nekakvo zdravstveno stanje satelita, da analiziramo, da studenti pišu radove, to je jedna inspiracija, to je naš prvi iskorak u svemirsko doba - poručila je Jović. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1
VIDEO Kaos na ulicama, vjetar je čupao drveće, tuča veličine jajeta: 'Još smo na terenu'
KAOS U SLAVONIJI

VIDEO Kaos na ulicama, vjetar je čupao drveće, tuča veličine jajeta: 'Još smo na terenu'

Radili smo cijelu noć, više je bilo naporno nego što je bilo opasno, govori nam zapovjednik županijskih vatrogasaca u Vukovaru
VIDEO Strašno nevrijeme u Slavoniji: 'Lopatom grabimo led, ne pamtimo ovako nešto!'
JAKA TUČA KOD SL. BRODA

VIDEO Strašno nevrijeme u Slavoniji: 'Lopatom grabimo led, ne pamtimo ovako nešto!'

Nevrijeme je, kako doznajemo od čitatelja trajalo oko 15 minuta. SBOnline piše kako je led na području Šumeća lomio grane i uništavao usjeve te ostavljao ogromnu štetu.
Oluja sinoć potopila Slavoniju! Evo kakvo će danas biti vrijeme
DRAMATIČNE SNIMKE

Oluja sinoć potopila Slavoniju! Evo kakvo će danas biti vrijeme

Na Jadranu će biti umjereno, u Dalmaciji i jako jugo, na sjevernom dijelu i istočni vjetar. Najviša dnevna temperatura uglavnom između 13 i 19, na Jadranu većinom od 17 do 22 °C