Osim putovanja bez formalnosti, to će se odraziti i na brže i jeftinije kretanje roba i usluga. To će biti poticaj i ulagačima što će značiti veću konkurentnost gospodarstva, poručio je premijer Plenković.
Hrvatska će od 1. siječnja čuvati vanjsku granicu Europske unije i to po najvišim standardima
Sastala se i radna skupina vezana za pristupanje Hrvatske Schengenu u koji službeno ulazimo s prvim danom Nove godine. Premijer Andrej Plenković ponovio je kako je riječ o jednom od dva strateška cilja dublje integracije naše zemlje u EU. Podsjetio je da je Hrvatska na tom putu predano radila na ispunjavanju brojnih i zahtjevnih kriterija. Ponovio je da će ulazak u šengenski prostor imati velike koristi za građane, ali i gospodarstvenike. Uvjeren je da će prelazak granica bez formalnosti i čekanja za Hrvatsku kao turističku zemlju značiti veći broj dolazaka i noćenja, a samim time i veće prihode od turizma.
- Osim putovanja bez formalnosti, to će se odraziti i na brže i jeftinije kretanje roba i usluga. To će biti poticaj i ulagačima što će značiti veću konkurentnost gospodarstva - kazao je Plenković.
Hrvatska će od 1. siječnja čuvati vanjsku granicu EU koja je duga 1300 kilometara i to po najvišim standardima. Premijer se zahvalio svim resorima koji su predano radili na ovom poslu. Napomenuo je i kako je naša zemlja prije dvoje godine uvela neovisni nadzorni mehanizam kako bi stručnjaci mogli kontrolirati kako kontroliramo svoju granicu
- To je naš mali specifikum.To nije napravila ni jedna druga zemlja, ali mislimo da bo takvi mehanizmi trebali postati pravilo - kazao je.
Ulazak u Schengen, nastavlja, uspjeh je Vlade, a zahvalio je i onima koji su započeli ovaj posao no uz opasku da je stvarni proces krenuo 2016. godine.
Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović napominje kako naša policija dobiva još jedan važan zadatak, uz sve ostale zadaće tu je i čuvanje vanjske granice Europske unije.
- Dokazali smo da to znamo raditi i činit ćemo to i ubuduće - poručio je.