Kako bi je iznio u drugu zemlju, u ovom slučaju BiH, vlasnik je trebao imati dozvolu . No, obzirom da ju nije imao, ralje su mu zaplijenili i dobio je kaznu od 15.000 kuna
Imam li što za prijaviti? Ma ne, samo ralje velikog morskog psa
Ono što su jelenji rogovi lovcima na kontinentu, ribarima punim hvale trofej na zidu predstavljaju ralje morskog psa. Jedne takve, psa psine dugonose, zaplijenili su u ponedjeljak carinici na graničnom prijelazu Gornji Brgat nedaleko od Dubrovnika.
Kako su napisali na svojim stranicama, imali su pojačane mjere nadzora ljudi koji prelaze granicu. Vozač, kojeg su zaustavili, rekao im je da nema ništa za prijaviti. Ipak su mu pregledali auto te u njemu otkrili okoštalu čeljust morskog psa dugu 38 i široku 34 centimetra. U suradnji s ljudima iz Zavoda za zaštitu okoliša i prirode, otkrili su da se radi o vrsti kučak, točnije dugonosoj psini, (latinski Isurus Oxyrinchus).
Kako bi je iznio u drugu zemlju, u ovom slučaju BiH, vlasnik je trebao imati dozvolu prema Konvenciji o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka (CITES). Obzirom da je nije posjedovao, “ralje” su mu oduzeli i ispisali kaznu od 15.000 kuna.
- Psina dugonosa je kod nas strogo zaštićena vrsta i ne smije se loviti ni prodavati. Rijetka je u Jadranu i nijedan primjerak nije bio viđen gotovo 40 godina. Tek zadnjih nekoliko godina došlo je nekoliko snimki te vrste. Prema veličini zubala, rekao bih da je primjerak imao oko tri metra - rekao nam je domaći stručnjak za morske pse i profesor Alen Soldo.
Inače, ova vrsta je ujedno i najbrža među morskim psima te može zaplivati i do 70 kilometara na sat. Napadi te vrste na ljude zabilježeni su 9 puta u posljednjih pet stoljeća.