U potragu za bolesnim vukom, koji se približio kućama na području Sinja, danas je krenuo interventi tim za vuka i risa. Trenutno pretražuju područje Poljakove Glavice, ali upitno je hoće li ga pronaći
Interventni tim traži bolesnog vuka kraj Sinja: 'Pitanje je je li još živ, u jako je lošem stanju'
Na području Sinja, prije nekoliko dana pojavio se vuk, koji se približio kućama, vjerojatno u potrazi za hranom. Njegovo noćno zavijanje čuli su stanovnici Poljakove Glavice, a na teren je danas izašao interventni tim kako bi zbrinuli životinju.
- Interventni tim upravo pokušava pronaći vuka, ali je upitno hoće li ga uopće pronaći. Pitanje je li vuk još uvijek živ jer je, kao što se vidi na snimkama, u jako lošem stanju, ali i ako se i ulovi živ, upitno je hoće li se moći izliječiti. Njegovo stanje će procijeniti veterinari i odlučiti što dalje napraviti s njim - rekao nam je Ivan Budinski iz udruge BIOM, Sinj.
Na snimkama koje su se pojavile na internetu vidi se da je vuk ozlijeđen, izgladnjen te da jedva hoda. Profesor Josip Kusak sa Veterinarskog fakulteta nam je objasnio da su pokreti vuka normalni, no da hoda tako jer je slab i mršav.
- Mršav je, do tog stupnja mršavosti nije došao preko noći, vidi se da tako živi već duže vrijeme. Ne vidi se da je stradao u prometu, pokreti su mu takvi jer je slab i mršav. Rep je mogao izgubiti u borbi sa psima ili drugim životinjama. Bitno je ne približavati mu se, ne dirati ga, ne hraniti ga, pustiti ga na miru, ipak je on divlja životinja, zvijer - objasnio je.
Pitali smo ga i je li u ovom slučaju dozvoljeno ubiti bolesnu životinju, vuka koji je zakonom zaštićena vrsta.
- Dozvoljeno je ako se životinja, poput ove, ponaša nenormalno, prilazi ljudima i naseljima. Ne postoji opasnost za ljude, no preko snimke ne mogu utvrditi ima li vuk bjesnoću, pa opasnost ipak ne smijemo isključiti - dodao je.