Premijer je započeo sjednicu izvješćem o svojih prvih 100 dana, a na dnevnom redu se našlo i pitanje povjerenju ministru obrazovanja Pavi Barišiću...
Vlada uz Barišića: Ispričao se, ne može sad trpjeti posljedice
Prije nego su krenuli s točkama dnevnog reda, premijer Plenković osvrnuo se na aktualna događanja. Izvijestio je ministre o svom putovanju u Davos u Švicarsku gdje je sudjelovao na jednom od najvećih gospodarskih foruma, a kako je istaknuo, bila je to prilika za niz bilateralnih susreta. Nadalje, istaknuo je svoje putovanje u Izrael zajedno s ministrom obrane Damirom Krstičevićem te potpredsjednikom Sabora Milijanom Brkićem na poziv izraelskog premijera.
Osvrnuo se na prvih 100 dana Vlade na vlasti. Zahvalio je svim ministrima na trudu i angažmanu i poručio im kako u daljnjem razdoblju očekuje i više od njih.
Objavili dokument o sto dana rada Vlade
- Mediji pišu kako je naš medeni mjesec završio. Ako je ovo medeni mjesec, nisam siguran da bi se mnogi išli ženiti. Bilo je prilično intenzivno, mislim da smo svi dali voj maksimum, znam koliko truda i angažmana dajete. Ovaj dokument o prvih 100 dana govori da smo ozbiljno i odgovorno pristupili svom poslu i da ćemo i dalje raditi za dobrobit svih građana. Ključ ove Vlade je politička stabilnost u zemlji, bez podjela i na tome ćemo i dalje raditi. Zahvaljujem i Hrvatskom saboru, veliki broj Zakona smo već uputili u Sabor, i svi oni koji analiziraju naš rad mogu vidjeti koliko smo napravili - rekao je Plenković.
Poručio je kako očekuje od svih još veći angažman, a siguran je da će Vlada opravdati povjerenje građana.
Ministar financija Zdravko Marić predstavio je prijedlog Strategije upravljanja javnim dugom kojom Vlada, naglasio je, želi transparentno prikazati javni dug i zaduživanje.
- Javni dug smo identificirali kao jedan od ključnih rizika i kao takav zauzima visoko mjesto na listi naših prioriteta. U samom programu Vlade zacrtali smo si cilj da ćemo u našem mandatu smanjio udio javnog duga u BDP- u za 10 postotnih bodova. Tri su osnovna stupa na temelju kojih radimo na smanjivanju udjela javnog duga u BDP- u, a to su gospodarski rast, nadalje fiskalna konsolidacija i daljnje smanjivanje proračunskog manjka te aktivacija državne imovine- rekao je Marić dodavši kako je prvi put u našoj recentnoj prošlosti zabilježeno smanjivanje udjela javnog duga u BDP- u.
- Kraj 2015. bio je vrhunac, sa 86,7 posto BDP- a smanjen je na 83,9 posto 2016. godine. U ovom dokumentu imamo nastavak tog trenda. Za 2018. godinu javni dug planiran je na 78,6 posto BDP-a, a 2019. godine 75,3 posto- rekao je Marić dodavši kako Strategija sadrži pet osnovnih elemenata.
- Od ukupnog javnog duga, nekih 13 posto se odnosi na kratkoročni dug. Moramo biti iskreni da u ovom trenutku kratkoročni dug je relativno jeftin, ali iz perspektive odgovornog upravljanja javnim dugom, namjera nam je taj kratkoročni dug smanjiti ispod 12 posto do 2019. godine. Nadalje nam je plan ublažavanje kamatnog rizika javnog duga koja je velika većina našeg duga. I u ovoj godini, koja je godina mnogih izazova što se tiče dospijeća, vodit ćemo se prije svega cijenom duga- rekao je Marić dodavši kako je cilj da se Hrvatska vrati u investicijski rejting.
- Mislim da je svima jasno da želimo i transparentno i održivo upravljanje javnim dugom- poručio je Plenković, a Vlada je Strategiju usvojila.
'Predlažemo Saboru da odbije izglasati nepovjerenje ministru Barišiću'
Što se tiče prijedloga za pokretanje pitanja povjerenja ministru obrazovanja Pavi Barišiću kojeg je podnijelo 45 zastupnika HNS- a, HSU- a i SDP- a, premijer Plenković kazao je kako su prijedlog temeljito proučili, no odbacuju sve navedeno jer su, prema mišljenju Vlade, iznesene činjenice neutemeljene i neosnovane. O prijedlogu će se Vlada detaljnije očitovati u Hrvatskom saboru kada prijedlog dođe na dnevni red.
Vlada je dala i opsežno obrazloženje zašto odbija zahtjev za smjenom ministra obrazovanja Pave Barišića. Smjenu su tražili oporbeni SDP i HNS. Vlada spori zakonitost i ustavnost Odbora za etiku koji ga je proglasio plagijatorom, također navodi da su prijave već odbijene, da se Barišić ispričao. Niti analizu znanstvenika Ivana Đikića ne smatraju relevantnom, nego ističu podršku 130 znanstvenika. Cijelo obrazloženje pročitajte na linku.
Vlada je usvojila prijedlog uredbe o Tarifi upravnih pristojbi kojom se ukida pristojba od 20 kuna, odnosno pristojba za sve akte za pokretanje postupaka, a koje su do sad koštale 20 kuna. Pristojbe koje su donosile prihod državnom proračunu smanjuju se za 30 i više posto. Također, za 30 posto se umanjuju i pristojbe za građane, na primjer za putne isprave, prometne dozvole i slično.
Vlada odbila prijedlog oporbe o HRT-u i minimalnoj plaći
Nadalje, Vlada je usvojila i nacrte prijedloga Zakona o izmjenama i dopuni Zakona o državnim potporama te Zakona o potvrđivanju Fakultativnog protokola uz Konvenciju o pravima djeteta o postupku povodom pritužbi.
Hrvatskom saboru uputili su odluku da ne prihvati prijedloge Zakona o HRT- u predlagatelja Kluba zastupnika HNS- a i HSU- a te Zakona o minimalnoj plaći kojeg je predložio Klub zastupnika SDP-a.
Vlada je usvojila prijedlog uredbe o ustrojstvu Ministarstva državne imovine te prijedlog odluke o prelasku granice Republike Hrvatske oružanih snaga država saveznica i Oružanih snaga Republike Hrvatske radi sudjelovanja na zajedničkim vježbama u 2017. godini.
- RH i njezine Oružane snage aktivno sudjeluju u međunarodnim aktivnostima, a kako bi se dalje nastavilo izgrađivati i jačati naše Oružane snage, međunarodne vježbe predstavljaju dobar alat za usvajanje viših standarada i sposobnosti. U Hrvatskoj će se održati ove godine 10 vježbi te se odobrava prelazak granice RH oružanim snagama državama saveznicama radi održavanja vježbi. Oružane snage RH ove godine sudjelovat će na 36 vježbi koje će se održati u inozemstvu stoga se odobrava prelazak granice Oružanih snaga RH radi sudjelovanja na vježbama- rekao je ministar obrane Damir Krstičević.
Povjerenstvo za provedbu strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije
Vlada je nadopunila dnevni red prijedlogom odluke o osnivanju Povjerenstva za provedbu strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije. Vlada je podržala osnivanje Povjerenstva, a ministar obrazovanja Pavo Barišić objasnio je o čemu se radi.
- Strategija obrazovanja, znanosti i tehnologije postavila je kao temelji cilj osnovati posebno stručno Povjerenstvo. Povjerenstvo se osniva pri Uredu predsjednika Vlade RH, a sastoji se od predsjednika i 10 članova koje imenuje predsjednik Vlade - pojasnio je Barišić dodavši kako su zadaće Povjerenstva provedba Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije, koordiniranje dionika, praćenje provedbe Strategije, podnošenje godišnjih izvješća, izrada analiza, izmjena postojećih zakonskih okvira ako je potrebno, osiguravanje objektivnog izvještavanja javnosti o provedbi Startegije, osnivanje ekspertne radne skupine za provođenje kurikularne reforme...