Obavijesti

News

Komentari 84

Kako osvojiti Bijelu kuću? Svog predsjednika ne biraju izravno

Kako osvojiti Bijelu kuću? Svog predsjednika ne biraju izravno
1

Sjedinjene Američke Države danas biraju novog predsjednika. Gotovo 219 milijuna građana ima pravo glasa, a registriranih je birača oko 146 milijuna. Oni danas donose odluku

Sjedinjene Američke Države danas biraju novog predsjednika. Gotovo 219 milijuna građana ima pravo glasa, a registriranih je birača oko 146 milijuna. Oni danas donose odluku.

 

Ankete u tjednu prije izbora nisu davale značajnu prednost ni demokratskoj kandidatkinji Hillary Clinton ni republikancu Donaldu Trumpu.

Najveći broj država u SAD-u je tradicionalno naklonjen jednoj od tih opcija. Tu kandidati znaju da mogu računati na sve elektorske glasove. Također, postoji pet tradicionalno neodlučnih država - Arizona, Virginia, Sjeverna Karolina, Ohio i Florida. Upravo su te države one za čije se glasove kandidati najviše bore.

Amerikanci ne biraju predsjednika izravno nego preko elektora. To je najveća razlika između izbora u Sjedinjenim Američkim Državama i zemalja u svijetu, pa tako i Hrvatske. Elektori bi trebali u pravilu glasovati kao birači. No ne postoji zakon koji bi od njih zahtijevao da poštuju želju birača. Ipak, neke države od njih to traže i prijete im kaznama.

Dosad niti jedan elektor nije kažnjen jer je glasovao suprotno volji birača. Bez obzira na to s kolikom većinom jedan od kandidata pobijedi u nekoj saveznoj državi, svi glasovi elektora idu samo njemu. Iznimka su dvije savezne države, Maine i Nebraska. Te države daju dva glasa ukupnom pobjedniku i po jedan za pobjedu u svakom okrugu. Za pobjedu kandidat treba 270 glasova elektora. Svaka država ima minimalno tri elektora, a ostale ih dobivaju na temelju broja stanovnika. Taj se broj mijenja nakon svakog novog popisa stanovnika, dakle jedanput u deset godina.
 Ali tu postoji “kvaka”. Recimo, Kalifornija ima deset puta više stanovnika nego, primjerice Connecticut, ali nema i deset puta više elektora. Broj elektora je najčešće jednak broju kongresnika plus dva senatora. Tako Kalifornija ima 53 kongresnika i plus dva senatora ima 55 elektora. 

Izbori u SAD-u održavaju se uvijek prvi utorak nakon prvog ponedjeljka u studenom. Npr. ove godine 1. studenog je bio utorak, pa se izbori održavaju 8. studenog. A 538 elektora, koji čine izborni kolegij, sastaju se ove godine 19. prosinca. Oni će tad formalno izabrati američkog predsjednika. U siječnju Kongres broji glasove elektora, a 20. siječnja 2017. trebala bi se održati inauguracija novog predsjednika SAD-a. Svi državljani SAD-a u dijaspori mogu glasovati putem pošte, uključujući astronaute.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 84
FOTO Pogledajte kako izgleda vila u Istri bračnog para Kekin: Cijena noćenja ide i do 500 €
U ISTARSKOM MOMJANU

FOTO Pogledajte kako izgleda vila u Istri bračnog para Kekin: Cijena noćenja ide i do 500 €

Renovirana tradicionalna istarska kuća moderno je uređena, a cijena noćenja se kreće od 300 eura do 500 eura. Od iznajmljivanja Kekin zaradi nešto više od 13 tisuća eura godišnje
Vakula je rek'o: Stižu nam debeli minusi i najhladniji dan
ZIMA POKAZUJE ZUBE

Vakula je rek'o: Stižu nam debeli minusi i najhladniji dan

DHMZ je za subotu zbog poledice izdao žuto upozorenje za karlovačku i gospićku regiju
Jelavić, ali pravi: 'Možemo me koristi u prljavoj kampanji. Mile je znao tko sam, a ovo je istina'
O SUSRETU S KEKIN

Jelavić, ali pravi: 'Možemo me koristi u prljavoj kampanji. Mile je znao tko sam, a ovo je istina'

Ja se Mili Kekinu nisam lažno predstavio. Mile Kekin je točno znao tko sam ja. Sa mnom svi točno znaju na čemu su - ja sam Nikica Jelavić - i nikome se lažno ne predstavljam, rekao je