Obavijesti

News

Komentari 75

Kinezi se udomaćili u Komarni, s mještanima igraju i košarku

Kinezi se udomaćili u Komarni, s mještanima igraju i košarku
13

Trenutno je na gradilištu Pelješkog mosta 70 do 80 radnika iz Kine, a bit će ih tu i do 450. Samozatajni su i marljivi, ali mještani Komarne pričaju kako se znaju družiti s njima, a pripremili su im i zabavu za Novu godinu

VIDEO

Kineski radnici koji rade na Pelješkom mostu odlično su se prilagodili životu u Komarni, ispričali su mještani malenog mjesta za nekoliko desetaka svojih privremenih sumještana. Za DuList kažu kako su prilično samozatajni, ali znaju prošetati uz more, a mještani ih rado počaste i rakijom. 

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

00:47

Prošli tjedan ovdje su proslavili i kinesku Novu godinu, a Mile Brljević u vili Bili za radnike je spremio dvije peke te su 'okrenuli' i janje. Život u Malostonskom zaljevu im je dobar, ne smeta im ni klima, a najveći dio radnika smještaj je našao u apartmanskom naselju u vlasništvu šefa mjesnog odbora Iva Jerkovića. On je za DuList ispričao kako je kod njega 50 do 70 radnika. Dok on kuha hrvatskim radnicima, Kinezi su doveli vlastite kuhare. Za radnike pričaju kako su jednostavni, ali i posvećeni poslu, pa vlasnik tvrtke koja ih brodovima vozi na remorkere kaže kako rade od '7 do 7' i da je jedva uspio dobiti slobodno za Božić.

 - Nisu previše bučno proslavili Novu godinu, kod njih to ide malo drugačije. Već sutradan su nastavili raditi punom parom - kaže nam Ivo Jerković, vlasnik Vile Bili u kojoj je smješteno 70-ak radnika, uglavnom Kineza, no i dio naših ljudi. Jerković, inače drugi put zaredom predsjednik Mjesnog odbora Komarne. Prezadovoljan je Kinezima kao gostima, a kako je izgradnja mosta dugogodišnji san, trudi se biti dobar domaćin.

 - Mjesni odbor i ja svako malo organiziramo neke fešte, štogod treba kako bi most bio gotov čim prije.

Iako Kinezi nisu od velikih zabava, pogotovo alkohola - jedina mjesna trgovina ove je zime ostala otvorenom, i dok žestoka pića dalekoistočnjaci ne diraju, cigarete se prodaju na “šteke” - lagano se privikavaju na našu spizu. Posebno im se svidjaju domaća vina, kažu nam Ivo i Mile Brljević.

Radnici nađu vremena i za opuštanje, a s mještanima znaju zaigrati košarku ili nogomet. 

- Ne mogu vjerovati da su tako dobri, trice zabijaju kako da su u NBA ligi - ispričao je Jerković. Za radnike organiziraju i zabave s udrugom 'Dite Komarne', a na ljeto se očekuje otvaranje restorana koji će nuditi i kineska jela. 

Mnogi od radnika ovdje će ostati cijelo vrijeme gradnje mosta, a Jerković je za DUlist rekao kako je radnicima ponudio da dovedu svoje obitelji, kako svaki ima svoj apartman, ali kaže da im je to bilo nelogično. Broj radnika još će i rasti - sve do 450, a za njih se postavljaju i stambeni kontejneri u Komarni i Brijesti, što znači da će biti mjesta za njih.

Međutim, mještane brine i što će biti sa sezonom jer se već sada neki žale na buku, pa ne znaju hoće li turisti dolaziti. Vlasnica apartmana Mirjana Šešelj ispričala je za DUList kako već sada imaju upite, ali potencijalnim gostima ne zna dati odgovore.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 75
VIDEO

Hrvatima otkrila strašnu istinu o Černobilu, htjeli su je uhititi
FELJTON: ČERNOBILSKE TAJNE

Hrvatima otkrila strašnu istinu o Černobilu, htjeli su je uhititi

PRVI DIO Zagrebački Radio 101 prvi je u Jugoslaviji objavio informaciju o nuklearnoj katastrofi u Černobilu. Znanstvenica Alica Bauman danima je na televiziji obavještavala javnost o posljedicama

Plenković opleo: 'Milanović i korumpirani SDP vabe DP'
NAKON SJEDNICE VLADE

Plenković opleo: 'Milanović i korumpirani SDP vabe DP'

Šef HDZ-a i tehnički premijer Andrej Plenković drži presicu nakon sjednice vlade. Istaknuo je da je HDZ-ova borba protiv korupcije snažna.
Najveći dosje o Rafaleima: Ovo je cijela istina o zrakoplovima koje su Francuzi masno naplatili
ANALIZA EKSPERTA 24SATA

Najveći dosje o Rafaleima: Ovo je cijela istina o zrakoplovima koje su Francuzi masno naplatili

Plus+ Minimalan iznos za održavanje iznosi oko 75 milijuna eura ili šest milijuna eura po avionu. Godišnje. Dakle, samo za 12 Rafalea trebat će četiri puta više novca, nego na sve ostale avione i helikoptere u HRZ-u