Hrvatski učenici najbolje su rezultate pokazali u čitalačkoj pismenosti, te se Hrvatska nalazi na 26. mjestu od 81 zemlje. Pritom, testove je ispod razine prolaznosti riješilo 23% učenika
Koliko je konkurentno hrvatsko obrazovanje? Ovako naši đaci stoje u odnosu na druge zemlje
Koliko je uopće konkurentan hrvatski obrazovni sustav?
Hrvatski učenici našli su se u prosjeku OECD-a po čitalačkoj i prirodoslovnoj pismenosti, dok su u matematičkoj pismenosti i dalje ispod prosjeka zemalja OECD-a, ali su se približili tome prosjeku, pokazali su rezultati testiranja odrađenog 2022. godine među učenicima 81 zemlje.
Ove godine fokus je bio na matematičkoj pismenosti, a Hrvatska se prema tome testiranju našla na 36. mjestu s 455 bodova. Prvo mjesto u svim testiranjima, pa tako i matematičkom, zauzimaju Singapur, Kina - Hong-Kong, Macao, dok je od europskih zemalja u svemu najuspješnija Estonija. Što se tiče zemalja regije, u prosjeku OECD-a je Slovenija, dok su Srbija, Crna Gora i Kosovo ispod Hrvatske. Nacionalni rezultati pokazali su kako je svaki treći učenik ovaj test riješio ispod razine postignuća, no tako je bilo i u prethodnim ciklusima.
Hrvatski učenici najbolje su rezultate pokazali u čitalačkoj pismenosti, te se Hrvatska nalazi na 26. mjestu od 81 zemlje. Pritom, testove je ispod razine prolaznosti riješilo 23% učenika, dok je prosjek OECD-a 26% učenika ispod razine. Ispod prosjeka u čitalačkoj pismenosti našle su se i Slovenija i Srbija, kao i Nizozemska, dok je uz Singapur najbolja Irska.
I u testovima prirodoslovne pismenosti Hrvatska se u ovome ciklusu našla u prosjeku OECD-a. Hrvatska se našla na 25. mjestu, od europskih zemalja najbolja je Estonija pa Češka, a lošije su Srbija, Mađarska, Njemačka, Švedska, Norveška.
Treba napomenuti kako je prosjek OECD-a koji se uzima kao referentan pao u odnosu na protekle cikluse, dok su hrvatski učenici ostali u postotcima koje postižu i inače. Također, radi se o generaciji koja je kraj osnovne škole odradila u online nastavi i izolaciji zbog epidemije korone.PISA istraživanje obuhvaća učenike u dobi od 15 godina, u Hrvatskoj je sudjelovalo 6135 učenika generacije 2006., iz 178 srednjih škola, te dvije osnovne.