Obavijesti

News

Komentari 144

Kušajte ih prije kupnje: Uvozne trešnje iste su boje kao domaće

Kušajte ih prije kupnje: Uvozne trešnje  iste su boje kao domaće
1

UBRANE PRERANO Kušajte ih prije kupnje, uvozne trešnje su prisilno dozrele i dobile boju, no ne i slatkoću, savjetuje kupcima domaći proizvođač trešanja

VIDEO

Vreli crveni sjaj trešanja mami sa štandova tržnica i polica supermarketa. Ima velikih i malih, crvenih i gotovo crnih, duguljastih, okruglih, pljosnatih...

Zajednička im je visoka cijena, čak i do 50 kuna. U zaleđu Vodica, u selu Čista Velika, OPG je koji proizvodi i na šibenskoj tržnici prodaje trešnje po dvostruko nižoj cijeni. 

- Trešnje su naše, nema trgovačke marže, a imamo puno posla i žurimo kući, da djecu dočeka ručak kada se vrate iz škole - kaže Jela Škarić.

Posao sa trešnjama se isplati, kaže, ako si vrijedan i skroman. I ako uz njihov uzgoj imaš još poslova. Jela sa suprugom Krešimirom ima OPG Pramenka. Uz 40 stabala trešanja ima i masline, smilje, povrtnjak, 25 ovaca, kokoši, kuniće... Životinje šetaju, kljucaju, brste i pasu u hladu ispod stabala trešanja. Travu i drugi korov ne treba kositi, a životinje izravno ispuštaju gnojivo pod stabla. Možda je i u tome tajna brzog rasta i slatkih plodova.  U Majkovcu kraj Svetog Ivana Zeline 7600 stabala trešanja ima agronom Zlatan Kljaković Gašpić.

- Trešnje su skupe jer je ručna berba 60 posto troška proizvodnje. U kilogramu je 100 većih plodova trešanja. Najbolji berač u osam sati može nabrati 80 do 100 kilograma krupnih trešanja, a jagoda između 160 i 180 kilograma - pojasnio je Kljaković Gašpić.

Kupcima savjetuje da prije kupnje probaju trešnje. Tako će, kaže, znati radi li se o domaćim ili uvoznim trešnjama. One uvozne su prisilno dozrele i dobile boju, no ne i slatkoću. Kilogram njegovih trešanja stoji između 40 i 50 kuna, a može se doći i u voćnjak brati pa će biti 25 posto jeftinije. No, treba nabrati i kupiti najmanje 10 kilograma kilograma, a ono što je pojeo se ne računa.

Moderna trešnja neće puknuti na kiši

Zlatan Kljaković Gašpić posadio je više od 40 sorti trešanja. Za prodaju koristi 26 sorti, a ostale ispituje. trešnja mora biti krupna i ukusna, redovito roditi i ne smije pucati na kiši, što se događa starim sortama.

Od 10. svibnja do 10. srpnja

Najranije sorte Rita, Bigi i Sweet Early dozrijevaju nakon 10 svibnja, no ove godine kasne pet do sedam dana zbog duge zime. kasne sorte Staccato, Late Lory i Sweet Heart dozrijevaju između 5. i 10. srpnja.

Stara trešnja ima tamnu peteljku

Zrele trešnje moraju biti tamno crvene do crne boje. Peteljka mora izgledati svježe, biti zelenkasta, a ne siva i tamna. Staru trešnju može se prepoznati po pretamnoj peteljki i mekanome plodu, pojašnjava Zlatan Kljaković Gašpić.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 144
VIDEO

Policija užurbano stigla do polja gdje je nestala djevojčica. Stručnjak komentirao potragu
TRAŽE MALENU DANKU (2)

Policija užurbano stigla do polja gdje je nestala djevojčica. Stručnjak komentirao potragu

Danka Ilić (2) nestala je u utorak oko 13 sati u prigradskom naselju Banjsko polje kod srpskog grada Bora. Djevojčicu traži stotine ljudi, od volontera, policije, Gorske službe spašavanja, helikoptera...

Susjedi nestale curice: 'Što je obitelj radila ovdje?! Pa nisu bili godinama tu. Sve je zapušteno'
MAJCI VJEŠTAČE MOBITEL

Susjedi nestale curice: 'Što je obitelj radila ovdje?! Pa nisu bili godinama tu. Sve je zapušteno'

Mještani kažu kako obitelj Ilić godinama nisu viđali u susjedstvu. Kažu kako u toj vikendici već godinama nikoga nema, objekt je zapušten pa susjedima nije najjasnije zašto je obitelj sa sobom tamo povela djecu
Roditelji djevojčice su ponovno u policijskoj postaji! Na mjesto potrage stigao i bager, kopaju
ZBOG NOVIH SAZNANJA?

Roditelji djevojčice su ponovno u policijskoj postaji! Na mjesto potrage stigao i bager, kopaju

Nekoliko pripadnika policije iskopava prostor ispred štaglja gdje je djevojčica Danka Ilić nestala prije dva dana. Pretražuje se teren kako bi se pronašao bilo kakav trag