Linić je govorio o stanju financija i proračunu. Rekao je da su prihodi manji za oko 2% u odnosu na prošlu godinu, a da se rashodi ostvaraju po predviđenoj dinamici
Linić: Dali smo privatnicima 7,8 milijardi kn poticaja, što bi još?
Ministar financija Slavko Linić rekao je u ponedjeljak na konferenciji za novinare kako će se u Washingtonu sastati s čelnicima a Svjetske banke i MMF-a, te s novim voditeljem misije MMF-a za Hrvatsku i dogovoriti plan aktivnosti za 2014. godinu.
S obzirom na to da je stanje u državnoj blagajni loše, Vlada je prisiljena na novo zaduženje, a u Washingtonu će biti prisutni i bankari cijelog svijeta pa će posjet koristiti i za susrete. Zaduženje je planirano u vidu izdavanja nove serije državnih obveznica ovaj ili idući mjesec.
Linić je govorio i o stanju financija i podacima o proračunu. Rekao je da su prihodi manji za oko dva posto u odnosu na prošlu godinu, a da se rashodi ostvaraju po predviđenoj dinamici.
- Od 1.1. do 30.9. imali smo 79,6 milijardi kuna prihoda. Kad promatramo rashode, riječ je o 92,9 milijardi, odnosno 75 posto - rekao je ministar. Istaknuo je da je rebalans potreban i da će do njega doći zbog 3,3 milijarde kuna za sanaciju zdravstva.
Na pitanje zašto se privatni sektor ne restrukturira, Linić je odgovorio kako je država dala 7,8 milijardi kuna za razne poticaje, a privatno gospodarstvo se ne razvija.
- Stalno se priča o tome kako je država skupa, a mi se i dalje bavimo pitanjima hoće li oni ili neće plaćati porez. Zašto bi za privatni sektor nakon toliko poticaja odgovor morala davati Vlada? - pitao je Linić.
Podsjetio je i kako je nelikvidnost s 45 milijardi kuna pala na 34,6 milijardi.
- Što još treba napraviti da se gospodarstvo počne baviti sobom, a ne politikom - pita Linić.
Komentirao je i potporu stambenoj štednji rekavši kako su ocijenili da nije potrebno davati potpore za stambene kredite jer se stanovi grade, a ne prodaju se.
- Više je stanova nego obitelji, i građani više ne mogu podnijeti tolika zaduženja - rekao je Linić i dodao kako većinom štede oni koji već imaju nekretninu i da štede za svoju djecu i unučad, te zbog toga smatra da ne treba davati potporu za takvu vrstu štednje, prenosi portal net.hr.