Raspodjela 160.000 izbjegIica među zemljama članicama EU dogovorena je na europskom summitu, a odbacilo ju je nekoliko zemalja istočne Europe
Mađarska želi poništiti plan raspodjele izbjeglica po EU
Mađarski zastupnici će za nekoliko tjedana odlučiti hoće li kao što želi vladina većina Viktora Orbana pokrenuti sudsku akciju protiv kvota Europske unije o raspodjeli izbjeglica među državama.
Fidesz premijera Orbana je predao u petak tekst zakona koji zadržava tvrdu liniju u pogledu izbjegličke krize, rekao je zastupnik Fidesza Gergely Gulyas. Zastupnici će se izjasniti o tom zakonu početkom prosinca.
Raspodjela 160.000 izbjegIica među zemljama članicama EU dogovorena je na europskom summitu, a odbacilo ju je nekoliko zemalja istočne Europe, među kojima i Mađarska. Rumunjska, Slovačka i Češka joj se protive.
Taj plan "premještanja je neprimjenjiv" i u suprotnosti s pravilima EU jer zaobilazi državne parlamente, rekao je Gulyas na konferenciji za novinare.
Europski partneri kritiziraju Mađarsku jer je zatvorila svoju granicu s Hrvatskom i sa Srbijom za izbjeglice postavljanjem bodljikave žice. Budimpešta navodi da je spremna isto napraviti i na granici s Rumunjskom.
Nakon zatvaranja granice sredinom listopada, zemlja je presjekla put izbjeglicama. Njih je 400.000 od početka godine prešlo njezinim teritorijem u smjeru zapadne i sjeverne Europe, a sada prelaze preko Slovenije.
Vlada Viktora Orbana tvrdi da se zalaže za tvrdu liniju, čija se privlačnost širi nakon izjava austrijskih i slovenskih političara koji najavljuju da će strože kontrolirati ulazak izbjeglica.
Španjolska će ovog vikenda primiti svoju prvu kvotu izbjeglica
Španjolska ovog vikenda očekuje dolazak 19 eritrejskih i sirijskih izbjeglica, prvih od oko 17.000 koje se obvezala primiti, rekla je u petak glasnogovornica vlade.
Prvim letom u nedjelju stiže 19 izbjeglica iz Italije. To su "Eritrejci i Sirijci, vjerojatno više žena nego muškaraca", rekla je glasnogovornica Soraya Saenz de Santamaria na konferenciji za novinare u Madridu.