Mještani Preka u moru kraj plaže primijetili su peraju. Pomislili su da je morski pas. Prišli su bliže i vidjeli iglana. Počeli su ga vući i na kraju su ribu izvukli na suho
Mladić i more: Ulovio je iglana golim rukama u 20 cm dubine
Na plaži Jaz u Preku, na Ugljanu, u nedjelju popodne počeli su se okupljati mještani zbog peraje koja se pojavila u plićaku.
- Ljudi su se čudili. Prvo smo pomislili da je morski pas. Ali nije bio. Potom smo mislili da je tuna, ali nije bila ni tuna - rekao nam je Ante Dunatov, koji nam je poslao fotografije.
Shvatili su da je riječ o iglanu, koji se od igluna razlikuje po leđnoj peraji. No što je radio iglan (Tetrapturus belone), vrlo okretna, spretna riba, tako blizu obale i u tako maloj dubini?
- Bio je u vodi koja je duboka samo 20 centimetara. Bio je dezorijentiran - kaže čitatelj.
Počeli su ga vući i na kraju su ribu dugu gotovo 180 centimetara izvukli golim rukama na suho.
- Jedan je zaradio omanju porezotinu, ali isplatilo se - dodaje Ante. Uhvatiti tako jednostavno jednu od najbržih riba. Dr. Alen Soldo sa splitskog sveučilišta pojašnjava da se taj primjerak našao u plićaku vjerojatno zbog nekog problema.
- Nešto joj se dogodilo dok je prišla tako blizu obali pa je bila dezorijentirana. No što joj se dogodilo, to ne znamo. Takvu ribu uloviti golom rukom nije moguće jer je riječ o jednoj od najbržih riba - kaže dr. Soldo.
Inače, najveći ulovljeni primjerak iglana bio je dug 2,4 metra i težio je 70 kilograma. Živi u Jadranu te u Sredozemnome moru. Nisu je zamijetili istočno od Jonskog mora. Kreće se bliže površini, na dubinama do 200 metara, a najčešće živi u paru, progoneći jata sitnije ribe. Cijenjena je riba za sportski ribolov, a cijene je i na tanjuru.