Partnerstvo MOL-a i Vlade nije funkcioniralo, Ina gubi vrijednost, a rješenja još nema na vidiku. Mostovcu Bulju prodaja HEP-a je izdaja, on i SDP-ovac Maras traže referendum
Može li Most uopće zaustaviti moguću trampu HEP-a za Inu?
Nakon protivljenja sindikata HEP-a da se 25 posto te tvrtke proda kako bi se otkupio udio u Ini, nezadovoljstvo dolazi i iz HDZ-ova partnera Mosta.
Prvi je reagirao Mostov zastupnik Miro Bulj, koji je rekao da nitko nema pravo prodati HEP osim naroda, pa bi odluku o tome trebali donijeti građani na referendumu.
- Svaka odluka o prodaji bez te volje većine građana bila bi još jedna u nizu izdaja nacionalnih interesa - napisao je Bulj i kod svog stava ostao. Podsjetio je da su “pojedinci iz svih vlada od 2000. godine za šaku Judinih škuda” i uz pomoć pravosudnih tijela neprijateljski predali Inu MOL-u.
Iz Mosta kažu da je to Buljev osobni stav, ali nismo dobili njihov stav o tome.
- Ministarstvo zaštite okoliša i energetike radi opsežnu analizu o HEP-u i Ini, koja će uskoro biti predstavljena - kaže nam sugovornik iz vrha Mosta.
Međutim, već i to da Mostovo ministarstvo radi posebnu analizu pokazuje da dogovor među partnerima nije unaprijed postignut. SDP je već ranije izrazio protivljenje, a u ponedjeljak je njihov zastupnik Gordan Maras podržao Buljevu ideju i rekao kako će zatražiti raspisivanje referenduma o prodaji udjela u HEP-u. U slučaju referenduma, pa čak i da on prođe, nema nikakve šanse da bi prodaja 25 posto HEP-a prošla ove godine. Već je sama procedura javne ponude takva da treba više od šest mjeseci da se ona tek pripremi.
MOL zasad još šuti o planu da prodaju udio u Ini, a tek je prava nepoznanica koliko bi uopće tražili za njega.