U minskoj nesreći koja se u četvrtak dogodila u mjestu Čanak u Lici prvi put je na poslovima humanitarnog razminiranja u Hrvatskoj smrtno stradala pirotehničarka, izvijestilo je Ministarstvo unutarnjih poslova
MUP: Ovo je prvi put da je u Hrvatskoj tijekom razminiranja stradala pirotehničarka
Tada su prilikom razminiranja minskog polja poginule dvije osobe. Na mjestu događaja smrtno je stradala pirotehničarka, dok je pirotehničar preminuo na putu prema bolnici.
- Ovo je prvi put da je na poslovima humanitarnog razminiranja u Hrvatskoj stradala pirotehničarka - stoji u odgovoru Hini iz MUP-a.
Do smrtnog stradavanja dvoje pirotehničara u četvrtak u Lici došlo je uslijed eksplozije protupješačke rasprskavajuće odskočne mine PROM 1, priopćila je u subotu ličko-senjska Policijska uprava (PU).
Do minske nesreće je došlo 23. veljače u 12,50 sati u mjestu Čanak, na predjelu Vrlet-Skokovi. Na mjestu događaja smrtno je stradala 35-godišnja pirotehničarka, a njezin 44-godišnji kolega u vozilu hitne pomoći, tijekom transporta prema bolnici.
Poginulo 207 ljudi, od toga 40 pirotehničara
Od 1. siječnja 1996. u minskim incidentima stradalo je sveukupno 610 osoba, od čega 207 smrtno. Od toga su stradala 134 pirotehničara i pomoćna djelatnika, od čega 40 smrtno, navodi MUP. Minski sumnjivi prostor u Hrvatskoj danas iznosi 148,4 četvornih kilometara i proteže se kroz šest županija i 29 općina i gradova.
Prema Nacionalnim programu protuminskog djelovanja Republike Hrvatske do 2026. taj problem trebao bi biti riješen do 01.ožujka 2026.
Najveći minsko sumnjivi prostor je, navodi MUP, u Ličko-senjskoj županiji (73,8 četvornih kilometara), a slijede Sisačko-moslavačka (24,4 četvornih kilometara) i Karlovačka (18,9 četvornih kilometara) županija. Iza njih su Splitsko-dalmatinska (16,5 četvornih kilometara), Šibensko-kninska (8 četvornih kilometara) i Osječko-baranjska županija (6,8 četvornih kilometara).
Cjelokupno definirani minsko sumnjivi prostor obilježen je s 5976 oznaka minske opasnosti.
Razminirano 780 četvornih kilometara
Do danas je razminirano više od 780 četvornih kilometara, a općim i tehničkim izvidom isključeno je 931 četvornih kilometara minski sumnjivog područja.
Najveći udio u strukturi tih područja su šumske površine (98,7 posto), poljoprivredne površine (1,2 posto) i ostale-nerazvrstane površine (0,1 posto). Lani je u Hrvatskoj akreditirano 40 ovlaštenih pravnih osoba za obavljanje poslova razminiranja. One, zajedno s MUP-om, raspolažu s 397 pirotehničara, 108 voditelja radilišta i 67 pomoćnih djelatnika.
Ovlaštene tvrtke za razminiranje raspolažu i sa 104 psa za detekciju mina i 43 stroja za pripremu površine.