U 2018. pobačaj plaćamo i po nekoliko tisuća kuna. Ako je skuplji od prosječne neto plaće, kako možemo reći da je pobačaj svima dostupan, kazala je novinarka i aktivistica Jelena Tešija
'Ni državu ni Boga blizu jajnika moga': Žele besplatan pobačaj
Odbijamo rađati na zapovijed, poručile su žene u Zagrebu transparentima na Maršu solidarnosti.
Ovogodišnji marš, u organizaciji feminističke udruge Faktiv i Mreže antifašistkinja Zagreb, nosio je slogan 'Glasno o pobačaju', a započeo je, kažu simbolično, na Trgu žrtava fašizma.
POGLEDAJTE VIDEO:
'Odbijamo rađati na zapovijed': U Zagrebu marširaju za 'besplatan i dostojanstven pobačaj' Reporter: Denis Gaščić
Objavljuje 24sata Politiko u Subota, 29. rujna 2018.
- Moramo javno govoriti o pobačaju - rekla je na početku moderatorica skupa Ana Lovreković. Poručila je da bi pobačaj trebao biti svima dostupan.
- Danas marširamo za besplatan i dostojanstven pobačaj - naglasila je Lovreković.
Osim zahtjev za besplatnim pobačajem, aktivistice su poručile kako bi i kontracepcija trebala biti što dostupnija te kako bi se mladi više trebali educirati o spolnom ponašanju.
Nekoliko stotina okupljenih nosilo je transparente s napisima 'Ni državu ni Boga blizu jajnika moga', 'Marš od mog života' i 'Ženama je dosta'.
Za vrijeme marša nije bilo incidenata, a zbog prosvjeda promet središtem Zagreba tekao je usporeno.
- U 2018. pobačaj plaćamo i po nekoliko tisuća kuna. Ako je skuplji od prosječne neto plaće, kako možemo reći da je pobačaj svima dostupan. Što je sa studenticama i nezaposlenim ženama? - zapitala se na Zrinjevcu aktivistica i novinarka Jelena Tešija. Istaknula je da pravo na pobačaj malo vrijedi, ako se zbog skupoće ne može konzumirati.
Skup je završio ispred zagrebačkog HNK, gdje je aktivistica Sanja Kovačević istaknula probleme hrvatskog zdravstva.
- Povlaštena klika želi zaraditi na ženinim mukama. Boreći se za solidarne javne servise borimo se za pravo žene da donese odluku koja se tiče isključivo njezinog života - rekla je Kovačević.
Poručila je kako je današnje stanje nastalo pod utjecajem Crkve i konzervativnih organizacija.
- Ginekologija je dio primarne zdravstvene zaštite te tako treba i ostati. Priziv savjesti i nedostatak medicinske opreme nisu slučajni, već planski osmišljeni - smatra aktivistkinja. Nasilje nad ženom, naglasila je, provodi se i kad rađa, ali i nakon što rodi, jer ni ona ni njeno dijete nemaju sigurnost.
- Zdravlje nije roba, žene nisu roba - zaključila je Kovačević.