PARADISE PAPERS Navodno je putem offshore računa na fondove na Kajmanskim otocima i Bermudima uloženo oko 10 milijuna funti novca britanske kraljice Elizabete II.
Nova afera: Tajne porezne oaze ultrabogataša i svjetskih vođa
Neke od najvećih tvrtki svijeta, vođe država te istaknute osobe iz svijeta politike, zabave i sporta svoja su bogatstva pohranili u tajnim poreznim oazama, tvrdi Süddeutsche Zeitung. Na istrazi su radile 94 medijske kuće, a ona obuhvaća 13,4 milijuna dokumenata te 120 političara i svjetskih vođa. Većina je dokumenata "procurila" iz offshore odvjetničke tvrtke Appleby. Istraga je nazvana „Paradise Papers“.
Među prozvanima u ovoj istraži je i britanska kraljica Elizabeta II. Navodno je putem offshore računa na fondove na Kajmanskim otocima i Bermudima uloženo oko 10 milijuna funti kraljičinog novca. Istraga je pokazala da je dio njezinog novca završio kod poduzetnika optuženog za iskorištavanje siromašnih. U samim investicijama nema navodno ništa sporno no postavlja se pitanje bi li kraljica trebala ulagati u offshore kompanije.
Istraga je otkrila i offshore poslove članova kabineta američkog predsjednika Donalda Trumpa, njegovih savjetnika i donora. Također je razotkrila navodne veze Trumpovih saveznika s Rusijom.
Uz fondove na Kajmanskom otočju povezan je i glavni financijaš kanadskog premijera Justina Trudeaua.
Otkriveni su i detalji o poreznim makinacijama više od 100 multinacionalnih kompanija, među kojima je i Apple. Apple je navodno od Applebyja tražio da mu pronađe novu poreznu oazu.
'Kraljica rado plaća porez'
Imovina britanske kraljice Elizabete II. vrijedna više milijuna funta uložena je u porezne oaze, pišu britanska glasila koja su surađivala u velikoj istrazi na temelju financijskih dokumenata izašlih u javnost.
Oko 10 milijuna funta (11,3 milijuna eura) uloženo je na Kajmanskom otočju i na Bermudama, tvrde BBC i dnevnik The Guardian.
Ta dva glasila sudjelovala su u istrazi koju je vodio Međunarodni konzorcij istraživačkih novinara (ICIJ), polazeći od 13,5 milijuna dokumenata što su izašli u javnost, napose dokumenata iz međunarodnog odvjetničkog ureda sa sjedištem na Bermudama, Applebyja. Te istrage o metodama porezne optimizacije u kojima je surađivalo 96 partnerskih glasila u svijetu, nazvane su "Rajski dokumenti".
Ulaganja, koja nisu ilegalna, premda zaobilaze britanski porezni sustav, ostvarena su preko Lancasterske grofovije koja upravlja kraljičinim ulaganjima i koja je izvor njezinih prihoda.
Sredstva pohranjena u te porezne oaze uložena su u brojne tvrtke, među kojima i u Brighthouse, agenciju za najam stanova koja se bavi i kupnjom pokućstva i informatičke opreme a optužuju je da iskorištava siromašne, ili još lanac trgovina alkoholnim pićem, danas u stečaju.
"Sva naša ulaganja su predmet cjelovite financijske revizije i legitimna su", izjavila je za AFP glasnogovornica Lancasterske grofovije. "Imamo stanoviti broj ulaganja, pa tako i sa sredstvima u inozemstvu".
Potonja čine tek 0,3 posto ukupne vrijednosti Grofovije, rekla je. Što se tiče ulaganja u Brighthouse, ono je obavljeno "preko treće strane" i čini tek 0,0006 posto vrijednosti Grofovije, dodala je.
"Kraljica rado plaća porez na dobit koju ima od Grofovije", kazala je.