Ideja i način kuhanja zapravo su jako jednostavni. Uz prljavo posuđe koje perete, hranu stavite u hermetički zatvorene staklenke - i istovremeno kuhajte i perite
Novi trend u kulinarstvu - kuhanje u perilici posuđa
Perilica posuđa već se dugo upotrebljava samo za jednu stvar - pranje suđa. No, to joj nije jedina svrha, jer u njoj možete i kuhati. Da, dobro ste pročitali! To se smatra i jednom od metoda uštede energije a time i novca. Trend je vrlo prihvaćen i među mlađom populacijom jer osim što je ušteda vremena u pitanju, s ekološke strane znači i smanjeni ekološki otisak. Iako taj trend kod nas nije razvijen, mnogi ga strani gastro majstori koriste već godinama i svima preporučuju. Taj je trend prvi put u javnosti spomenut još 50 -ih godina u američkim medijima.
Kuhanje i pranje u jednom ciklusu
Ideja i način kuhanja zapravo su jako jednostavni:
- prljavo posuđe posložite u perilicu
- dodajte hermetički zatvorene staklenke ili plastične vrećice u koje ste prethodno stavili hranu
- ubacite Somat tabletu ili gel
- uključite ciklus et voilà!
Uz savršeno pranje posuđa, dobiti ćete i vrlo ukusan obrok.
Koje namirnice kuhati
Bez obzira je li perilica puna ili ne, vaš novac odlazi. Nakon što prljavo posuđe posložite u perilicu, u prazan prostor možete staviti staklenke povrća s hermetičkim poklopcem. One će se za vrijeme jednog ciklusa pranja toliko ugrijati da će povrće u njima prokuhati u vlastitim sokovima. Ta tehnika najbolje funkcionira s namirnicama koje se pripremaju na niskim temperaturama, ispod 75 °C.
Talijanska kuharica - svjetski hit
Talijanska ekološka aktivistica Lisa Casali iz Milana prije nekoliko godina osmislila je kuharicu Cucinare in Lavastoviglie (Kuhanje u perilici), prvu kuharicu takvog tipa na tržištu koja je u kratko vrijeme postala pravi hit. Već desetljećima Lisa kuha u perilici za suđe, a njezini recepti obuhvaćaju pripremu jela poput tune, lososa pa čak i deserta.
S ribom, kaže Lisa, nikad nećete pogriješiti.
- Zbog relativno niske temperature i činjenice da se vlaga zatvara u staklenkama, teško je prekuhati hranu, a nema potrebe ni provjeravati je li jelo gotovo dok perilica ne odvrti svoj ciklus - kaže Lisa. Još jedna prednost, ističe Lisa, je ta što se za razliku od klasične pripreme jela u pećnici, miris jela nikad ne širi po kući.
- Kada hranu pripremate u pećnici, miris se širi vašim stanom, ali ako je kuhate u hermetički zatvorenoj staklenci u perilici posuđa, miris ćete prvi put osjetiti tek kada otvorite tu staklenku.
S njom se slaže i gastro novinar Dan Pashman koji obožava kuhanju u perilici za posuđe.
- Najveća prednost ovakvog kuhanja jest što se jelo priprema dugo i polako pa postane mekanije i kremastije - složni su. A upravo je to glavni argument i za Oprah Winfrey, koja je također zaljubljenica ovakvog načina pripreme hrane. Najdraže joj se što se hrana "namače" vodom i parom i tako zadržava sva svoja svojstva. Kod kuhanja povrća, primjerice, povrće narežete, stavite začine i maslinovo ulje, pospremite ga u posude i "ubacite u perilicu".
KAKO NAPRAVITI UKUSNO JELO:
1. Jednostavan recept za srdele ili inćune. Sve što vam je potrebno su srdele, začini i maslinovo ulje.
2. Kuskus s tikvicama također je jako jednostavan. Da bi jelo bilo ukusnije, povrće možete prije i prodinstati.
3. U perilici možete pripremiti i desert s jabukama.
U perilici posuđa istovremeno možete prati i kuhati. Cool, zar ne? Savršene recepte možete kreirati i sami a za savršeno pranje posuđa – tu je Somat.
Jelavić o susretu s Kekinom: 'Neka kažu istinu'; Kekin otkrila da je zbog svega bila na policiji
HUBOL: Za liste čekanja kriva je zdravstvena administracija, a ne liječnici i dvojni rad
Pogledajte snimku oluje koja je donijela pravi kaos kod Županje