Na portal se također možeš prijaviti i
putem svog Facebook ili Google računa.
ili Prijava Prijavi se
Najnovije vijesti iz Hrvatske i Svijeta na 24sata
1 komentara

Obilježili su 2015. godinu: Oni su heroji našeg obrazovanja

24sata svaki dan pišu o vrijednim đacima, požrtvovnim nastavnicima, ravnateljima koji škole čine boljima, ruše predrasude i osvajaju medalje na natjecanjima

Marko Jurinec/Pixsell
Foto: Marko Jurinec/Pixsell
1 komentara

Svakog dana u tiskanom izdanju 24sata stručnjaci, profesori i učitelji, roditelji i djeca, obični ljudi i znanstvenici upozoravat će na probleme, otkrivati rješenja i objašnjavati slučajeve koji mogu pomoći da imamo bolje obrazovanje za bolju Hrvatsku.

Svaka hrvatska škola i svaki hrvatski vrtić imaju svoju priču. Pozitivnu, motivirajuću i onu koja pokazuje da se doista imamo čime ponositi.

Bio to neki projekt ili cijeli program koji njihove tete i nastavnici provode, jasno je da je obrazovanje ključ za razvoj našeg društva, a 24sata već malo više od godinu dana ima veliku ulogu u tome. Malim genijalcima, predanim učiteljima i angažiranim ravnateljima dali smo platformu na kojoj se svaki dan može čuti njihova riječ. Upravo dodjela Oskara znanja ove godine, koja je gotovo propala zbog nedostatka sredstava, pokazala je koliko je Hrvatska ujedinjena kad je riječ o obrazovanju. Baš svi su ustali kako bi podržali projekt. Ovo su samo neke priče i neki ljudi o kojima smo pisali u 2015., a koji su dokaz da se za to doista vrijedi boriti.

Lidija Kralj je nastavnica kakvu treba svaka škola

Profesorica informatike i matematike Lidija Kralj iz OŠ Veliki Bukovec kraj Varaždina je profesorica kakvu bi svaka škola poželjela. Svojim idejama i trudom doista mijenja obrazovni sustav i mnogima bi trebala poslužiti kao uzor.

Marko Jurinec/Pixsell

Zbog nje škola u malenome mjestu ima učionicu budućnosti, a djeca rade s najmodernijim tehnologijama i internet-alatima. Povezuju se sa svijetom te dijele iskustva i znanja. Pokrenula je projekt Sigurnost djece na internetu koji se provodi u školama. Smatra i da svako dijete u školi mora naučiti osnove programiranja.

- Neće svi postati programeri, ali ono pomaže razvijanju organizacijskih i analitičkih vještina te logičkog zaključivanja koje treba svaki posao - objašnjava Lidija. Profesorica, koja radi na Cjelovitoj kurikularnoj reformi, smatra da su među najvažnijima stvarati različite digitalne sadržaje koji su korisni u obrazovnoj, ali i poslovnoj sredini.

- Pristojno, smisleno i odgovorno komunicirati online je nužnost jer nam se sve veći dio suradnje i komunikacije odvija posredstvom tehnologije što znači da sugovornika ne vidimo i ne znamo kako reagira na naše poruke. Što, kad i kako ‘reći’ online je vrlo bitna kompetencija koja se usvaja tijekom vremena i aktivno pomaže prevenciji elektroničkog nasilja i govora mržnje - objašnjava Lidija. Također, svakodnevno funkcioniranje - od vađenja dokumenata pa do prijava na fakultet - gotovo je nemoguće bez informatičke pismenosti. Treba osigurati i sigurnost objave te zaštititi privatnost, a to djeci treba usaditi u što ranijoj dobi. Nakon lekcija iz informatike, kaže Kralj, djeca bi trebala znati naći povoljan stan, prijaviti se na fakultet, pisati e-žalbu i e-poreznu prijavu.

- Moraju naučiti i voditi kućni budžet u programu za proračunske tablice ili nekom sličnom programu koji uključuje rad s brojevima i formulama - smatra.

Razred u kojem nema predrasuda

U ovom razredu i učiteljica diže ruku kad želi nešto reći - baš kao i učenici. Ali to nije obična učiteljica. Ona je Vesna Perhoč iz OŠ ‘‘Dr. Ivan Novak’’ u Macincu blizu Čakovca - učiteljica koja ruši sve predrasude.

- Svoje učenike podučavam da ne moraju vikati kako bi ih se čulo. I sama to poštujem. Podignem ruku i čekam da me primijete - kaže učiteljica. Prošle godine ispratila je razred četvrtaša koji je bio cijeli romski, a danas je u njezinu prvom razredu većina Roma -, od 18 učenika njih 15.

Vjeran Žganec Rogulja/Pixsell

U toj školi radi 25 godina. No njezin razred je poseban i po pristupu učenju koji učiteljica Vesna koristi.

- Netko uvijek vidi samo problem, a mi smo oni koji vidimo priliku u svemu. Moj pristup je usmjeren na dijete, uključuje bliskost koju djeca trebaju, a podučavanje ide korak po korak. Mene malci oduševljavaju. Uživam u njihovim pitanjima i odgovorima. Ne postoji ta sreća nakon što vas oni zagrle i poljube. Njihove sreće i tuge nosim i kući. To je moj život - zaključuje Vesna.

Učenici genijalci osvojili su zlato

Na svjetskom natjecanju iz informatike u Orlandu “All Star ACSL 2015” juniorska i seniorska selekcija XV. gimnazije iz Zagreba osvojile su prvo mjesto. 

Davor Višnjić/Pixsell

Na finalnom turniru okupilo se više od 80 srednjih škola iz SAD-a, Hrvatske, Slovenije, Rumunjske, bilo je i nekoliko škola iz Tajvana i Tajlanda, odasvud. Pet naših učenika u juniorskoj konkurenciji imali su 79 od 80 bodova, što je blizu savršenom rezultatu.

Korado Korlević okupio je klince zaljubljene u prirodu

Svjetski poznati astronom Korado Korlević u Istri provodi eksperimentalni program za predškolce.

Duško Marušić/Pixsell

- Važno je motivirati djecu vrtićke i osnovnoškolske dobi da uče o prirodi, biljkama i životinjama, da borave u prirodi i iskoriste svoju darovitost, razviju brojne talente i motoričke sposobnosti. Sve to radimo u sklopu cjelogodišnjih programa koje smo osmislili u školskom Klubu istraživača Explora i ekološko-znanstvenom Šumskom vrtiću - rekao je Korlević. Posebna pažnja posvećuje se razvoju radnih navika kroz praktični rad. Istraživanja pokazuju da škola u prirodi kod djece od najranije dobi razvija radne navike, kreativnost te konkretna znanja i vještine.

Potvrđuje to i primjer Njemačke u kojoj ima više od 1000 takvih vrtića

Informatika je ipak postala predmet

Iako su u križevačkoj Gimnaziji “Ivana Zakmardija” imali sve uvjete i opremu za nastavu informatike, prema pravilniku su je smjeli provoditi samo u prvim razredima. Apsurdno! No ravnatelj Zoran Kovač to je htio promijeniti i zato nije odustao od borbe protiv birokracije. 

Pixsell

Prije nekoliko mjeseci je uspio. Ministarstvo obrazovanja promijenilo je pravilnik. Odobrili su izbornu nastavu informatike od 2. do 4. razreda opće gimnazije.

Lajkaj stranicu Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska na Facebooku.

Možda vas zanima i ovo:
Naši partneri pišu
Message