Zbog ozbiljnosti problema vezano uz COVID-19, nadamo se da će se hrvatski državljani koji se nalaze izvan domovine odazvati apelu koji smo odaslali u vezi s nadolazećim blagdanima, poručili su iz MUP-a
'Oni koji ulaze u Hrvatsku idu u samoizolaciju ili karantenu'
Kakva je procedura dolaska hrvatskih građana iz inozemstva u Hrvatsku?
Hrvatski državljani koji rade i borave u drugim zemljama, a vraćaju se u Hrvatsku, bit će podvrgnuti 14-dnevnom zdravstvenom nadzoru u kućnoj samoizolaciji.
POGLEDAJTE VIDEO:
Trebaju li građani imati medicinske potvrde iz zemalja iz kojih dolaze?
Ukoliko je osoba u inozemstvu preboljela COVID-19 i ima medicinsku dokumentaciju kojom to može potvrditi, isto je potrebno dostaviti izabranom liječniku (ili teritorijalno nadležnom epidemiologu, u slučajevima kad osoba nema izabranog liječnika u Hrvatskoj), koji provodi zdravstveni nadzor i u digitalnoj platformi mijenja datum završetka zdravstvenog nadzora i samoizolacije u datum kad je na temelju medicinske dokumentacije zaključio da nije potrebno dalje provoditi zdravstveni nadzor.
Koje sve procedure moraju proći da bi ušli u Hrvatsku?
Prilikom ulaska hrvatskih državljana u Republiku Hrvatsku, granična policija će te osobe evidentirati radi omogućavanja prelaska granice i radi osiguravanja pridržavanja obveze kućne samoizolacije.
Na graničnom prijelazu izdat će im propusnicu koja služi za odlazak do mjesta odabranog za samoizolaciju. Propusnica se izdaje na vremenski rok od 24 sata. Osnovne upute o provođenju samoizolacije kod kuće uručit će im se pri prvom povratku u Hrvatsku.
Ukoliko dolaze iz žarišta pandemije, postoji li neka druga procedura te što ukoliko pokazuju simptome bolesti korona virusa?
Ukoliko se radi o hrvatskim državljanima prekograničnim radnicima, a koji dolaze iza zemlja: Kineska provincija Hubei, uključujući grad Wuhan, Italija, Okrug Heinsberg u njemačkoj saveznoj državi North Rheine-Westphalia, Južnokorejski grad Daegu i provincija Cheongdo, Iran, Slovenske pokrajine Bela Krajina i Dolenjska, u tom slučaju je obavezna organizirana karantena.
Ostali hrvatski državljani podliježu kućnoj samoizolaciji, a organizirana karantena nije obavezna već je dostupna za one hrvatske državljane koji nemaju mogućnost samoizolacije.
Ako granični sanitarni inspektor na graničnom prijelazu, tijekom razgovora s putnikom kojeg mu je uputio policijski službenik, utvrdi sumnju na bolest koja je uzrokovana koronavirusom, obavijestit će o tome teritorijalno nadležnog epidemiologa i izdati rješenje o upućivanju na liječenje.
Mogu li strani državljani i pod kojim uvjetima ući u Hrvatsku?
Što se tiče ulaska stranih državljana na područje RH, obavještavamo Vas kako je na snazi Odluka o privremenoj zabrani prelaska preko graničnih prijelaza RH, kojom se privremeno zabranjuje, odnosno ograničava prelazak osoba preko svih graničnih prijelaza RH.
Ovdje postoje određene iznimke, kao primjerice za zdravstvene djelatnike, osobe koje trebaju hitno medicinsko liječenje, prekogranične radnike, prijevoznike robe i drugo prometno osoblje u mjeri u kojoj je to potrebno, diplomate, putnike u tranzitu i slično.
Također, sukladno uputi Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, građanima država članica EU/EGP omogućit će se ulazak u Republiku Hrvatsku, iznimno, temeljem poziva čelnika ministarstva.
Nadalje, sukladno predmetnoj Uputi, povratak u Republiku Hrvatsku omogućen je i državljanima trećih zemalja i članovima njihovih obitelji, ukoliko se radi o osobama s dugotrajnim boravištem u Republici Hrvatskoj.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...