Strani mediji pisali su lani o splitskoj sramoti i tada su zoološki vrt pod Marjanom svrstali među tri najgora na svijetu. Splitski ZOO danas broji posljednje dane
'Otišao': Životinje iz ZOO-a u Splitu pronašle su drugi dom
Splitski zoološki vrt broji svoje posljednje dane. U tijeku je, naime, velika seoba životinja u druge zoološke vrtove u Hrvatskoj i utočišta u inozemstvu.
Tako tigar Dimitrij ide u Belgiju, majmun Toto, vrste medvjeđi makaki, seli se u Nizozemsku, a vuk pak stiže u Kuterevo zajedno s konjima i mošusnim patkama. U osječki zoološki vrt idu jeleni, guske, patke, dikobraz i još nekoliko vrsta, dok u Slavonski Brod idu grivaste ovce. Još u travnju ove godine medvjedi Viktor i Mirna premješteni su u Kuterevo, a Viktor je u rujnu, nažalost, uginuo nakon što je uspavan zbog kastracije. Nakon svih ovih premještaja koji će se realizirati sljedećih dana, u splitskom ZOO-u ostat će samo magarci, ovce i koze, ali će i oni uskoro naći nove domaćine.
- Nakon toga će zoološki vrt biti i službeno zatvoren, a što će dalje biti na tom prostoru, odlučit će gradske vlasti - rekao nam je Nediljko Ževrnja, ravnatelj splitskog Zoološkog vrta.
Tako će Split, ali i cijela Dalmacija, nakon 89 godina ostati bez ijednog zoološkog vrta. Na radost brojnih udruga prijatelja životinja koje su godinama upozoravale na nehumane uvjete boravka životinja na Marjanu.
O splitskoj sramoti pisali su i strani mediji, koji su ga svrstali među tri najgora u svijetu, uz one u Ukrajini i Maleziji.
Zoološki vrt na Marjanu odavno je postao pretijesan za životinje, a prostor je toliko mali da su, na primjer, tigar i nojevi prvi susjedi. Medvjedi su pak bili u malim betonskim nastambama, a vukovi su se gurali u sićušnom kavezu u kojem su se međusobno napadali. Posjetitelji su mnogo puta apelirali na gradsku vlast da zatvori ZOO jer su životinje zbog loših uvjeta depresivne. A sve je počelo 1926. godine kad su Splićani slavili otvorenje zoološkog vrta. U to vrijeme brojio je 55 vrsta. Nakon dvije godine otvoren je i akvarij, koji su 1991. zatvorili zbog ruševnog stanja zgrade.
Tijekom 2. svjetskog rata djelomično je stradala upravna zgrada, a kako je vrijeme odmicalo, stanje je bilo sve gore. Unatoč svemu, splitski zoološki vrt bio je u bivšoj državi poznat po uspješnom razmnožavanju i dugovječnosti životinja. Najdugovječniji primjerak bio je aligator Spavalo koji je u ZOO došao 1939. kao trogodišnjak, a uginuo 2004. Prije godinu i pol gradske vlasti konačno su se suočile s ovim problemom te su odlučile da će ZOO zatvoriti.
Zadnja jesen na obali
Vuka će premjestiti u ličko Kuterevo. Iz Splita će s njim konji i mošusne patke.
Primjeren smještaj
Tigar Dimitrij napokon će se moći opustiti i uživati u belgijskom ZOO-u.
Većina u Slavoniju
Patke, guske, dikobrazi i brojne druge vrste preselili su u Osijek.
Zadnji napuštaju ZOO
Uz magarce, u Splitu će ostati ovce i koze, ali i za njih će naći smještaj
Otišli među prvima
Jelene su u novo okruženje premjestili još početkom listopada.
Verat će se po tuđim stablima
Medvjeđi makaki napustit će Hrvatsku, a iz Splita će otputovati za
Nizozemsku.
Vratit će se u Split: U gradu žele opet sagraditi zoološki
Urbanisti trenutno traže pogodnu lokaciju za novi splitski zoološki vrt. Dogradonačelnik Goran Kovačević za Slobodnu Dalmaciju je rekao kako će do lipnja sljedeće godine gradski vijećnici znati na kojoj će točno lokaciji ponovno biti ZOO. Kao nove lokacije spominju se Žnjan i Duilovo. Sve životinje s Marjana otišle su u nove domove. Dio njih je u Slavoniji i Kuterevu, dok su neke smjestili izvan Hrvatske. Podsjetimo, zoološki na Marjanu, za koji se pisalo da je među najgorima na svijetu, zatvorili su zbog katastrofalnih uvjeta u kojima su živjele životinje.