Obavijesti

News

Komentari 401

Danska uvodi strože mjere: Zatvaraju se škole, ograničava rad noćnih klubova zbog korone

Danska uvodi strože mjere: Zatvaraju se škole, ograničava rad noćnih klubova zbog korone

Nove, strože mjere stupaju na snagu u Danskoj. Zatvorit će škole, ograničiti noćni život, a pozivaju i građane da rade od kuće kako bi se smanjio broj novozaraženih koronavirusom

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Live
Sortiranje događaja
21.31

Sabor u četvrtak o izmjenama Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti

Sabor u četvrtak nastavlja s radom raspravom o Prijedlogu izmjena Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti kojim se omogućuje djelotvorno upravljanje krizom u situaciji pandemije covida-19 te njegovo učinkovito suzbijanje radi zaštite života i zdravlja ljudi.

Predloženim se propisuje i prekršajna odgovornost odgovorne osobe ako ne osigura provedbu sigurnosne mjere. Iznos novčane kazne za odgovornu osobu prekršitelja sigurnosne mjere utvrđen je razmjerno važnosti provedbe te mjere s ciljem suzbijanja širenja zaraznih bolesti.

Također, definiraju se javnopravna tijela zadužena za provođenje zakonskih mjera te odgovorne osobe u javnopravnim tijelima. Javnopravnim tijelom smatra se zakonodavno, izvršno i sudbeno tijelo državne vlasti, tijelo državne uprave i drugo državno tijelo, tijelo jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pravna osoba koja ima javnu ovlast i pravna osoba koje obavlja javnu službu.

Utvrđuje se da je odgovorna osoba u javnopravnom tijelu čelnik tijela državne vlasti, tijela državne uprave, drugog državnog tijela, župan, gradonačelnik i općinski načelnik i zakonski zastupnik pravne osobe, sukladno posebnim propisima. Čelnikom tijela državne vlasti u smislu toga zakona smatraju se osobe koje sukladno posebnim propisima upravljaju uredima, odnosno stručnim službama tijela državne vlasti i koji u upravljanju njima te u odnosu na zaposlene u njima imaju prava i ovlasti čelnika tijela državne uprave sukladno posebnim propisima kojima se uređuju ta pitanja. Isto tako, odgovornim osobama smatraju se i čelnik tijela državne uprave, drugog državnog tijela, župan, gradonačelnik i općinski načelnik te zakonski zastupnik pravne osobe.

S obzirom na sadašnju epidemiološku situaciju, a u svrhu što učinkovitijeg sprječavanja i suzbijanja širenja covida-19 zakonskim prijedlogom predlaže se nova sigurnosna mjera obveze predočenja dokaza o testiranju, cijepljenju ili preboljenju bolesti radi ulaska u određene prostore.

S tim u vezi, propisuje se obveza odgovornim osobama u javnopravnim tijelima da osiguraju provedbu te mjere te odrede jednu ili više osoba za neposrednu provedbu. U izvršavanju nadzora nad provedbom mjera za zaštitu pučanstva od zaraznih bolesti sanitarni inspektori Državnog inspektorata ovlašteni su narediti provedbu posebne sigurnosne mjere obveze predočenja dokaza o testiranju, cijepljenju ili preboljenju, radi ulaska u određene prostore, kao i udaljenje osoba iz prostora u koji su ušli protivno uvedenoj posebnoj mjeri.

20.25

Pavić Šimetin najavila: 'Covid potvrda nakon booster doze vrijedila bi neograničeno'

HALMED-u je prijavljeno 16 medijacijskih pogrešaka, što znači da je došlo do pogrešne primjene cjepiva. Primjerice, za prvu dozu netko je dobio jednu vrstu cjepiva, a za drugu dozu drugu vrstu i to je onda bila pogreška. Danas je i EMA izdala preporuku gdje kaže da se mogu kombinirati prva i druga doza, ali i treća. 

Zamjenica ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Ivana Pavić Šimetin rekla je za RTL Danas da se praksa kombiniranja cjepiva i prije primjenjivala.

- Pogotovo kod osoba koje su razvile nuspojavu nekakvu na prvu dozu ili drugu pa se onda za treću dozu odnosno drugu dozu išlo svakako na drugo cjepivo. To cjepivo je moglo biti ako se radilo o glasničkom mRNA cjepivu isto tako ili glasničko, ali je mogao biti i vektorsko i obrnuto. Također moram reći da mi od kad smo počeli cijepiti booster dozu odnosno treću dozu svim građanima dajemo Pfizer, od nedavno i Modernu zato što su to jedina cjepiva koja su registrirana za tu treću dozu tako da zapravo to u praksi nije novost. Ono što se recimo u ovom priopćenju vidi da ima puno istraživanja gdje se nakon AstraZenece ili Johnsona kao druga ili teća doza daje glasnička mRNA cjepivo odnosno Pfizer ili Moderna i tu je pokazano da nema većih nuspojava - rekla je.

Nakon prvog smrtnog slučaja od cjepiva u Hrvatskoj, Pavić Šimetin kaže kako misli da će odaziv za cijepljenje ostati isti.

Više pročitajte OVDJE.

19.30

Prvi se u Hrvatskoj zarazio novim sojem: 'Posumnjao sam odmah da je omikron. I bio je'

Prvi oboljeli od novog soja korone u Hrvatskoj rekao da je samo trebao 'zbrojiti dva i dva', a onda je otišao na test. 

Prijavio sam sumnju na omikron jer sam zbrojio dva i dva; zato što sam dobro informiran, a i zbog ponešto zabrinutosti, odgovorio nam je kratko, preko posrednika, čovjek kod kojeg je, prvog u Hrvatskoj, otkrivena omikron varijanta korona.

Više pročitajte OVDJE.

18.45

U Velikoj Britaniji od ponedjeljka ponovno rad od kuće

Britanski premijer Boris Johnson rekao je u srijedu da Velika Britanija pooštrava restrikcije radi suzbijanja širenja omikron inačice koronavirusa, pa se tako od ponedjeljka ponovo uvodi rad od kuće i covid propusnice za neka veća okupljanja.

"Sve je jasnije da se omikron širi puno brže nego ranije delta" jer je do danas u Velikoj Britaniji prijavljeno 568 slučajeva te inačice koronavirusa, a stvaran broj je "sigurno i puno veći", rekao je Johnson na tiskovnoj konferenciji.

Napominjući da se čini da se broj zaraženih omikronom u zemlji udvostručuje svaka dva do tri dana i ne želeći nagađati o težini simptoma koje uzrokuje ova varijanta, konzervativni čelnik je istaknuo da "ovakav eksponencijalni rast može potaknuti velik porast hospitalizacija i stoga, na žalost, umrlih".

"Zbog toga je prelazak na plan B" što se tiče restrikcija u Engleskoj "razmjeran i razuman odgovor" dok se ne ubrza kampanja docjepljivanja, dodao je.

Vlada stoga traži od zaposlenika da već od ponedjeljka rade od kuće "ako je to moguće".

Covid propusnica, kojoj se protive neki zastupnici konzervativne većine, prvi put je uvedena u Engleskoj u noćnim klubovima i na svim mjestima s više od 10.000 ljudi.

Velika Britanija, među najteže stradalim europskim zemljama s gotovo 146.000 umrlih od početka pandemije covida-19, vratila se restriktivnim mjerama ne bi li suzbila širenje omikrona, poput ograničenja putovanja, nošenja maske u trgovinama i u javnom prijevozu.

18.01

HZJZ: Omikron varijanta podsjetnik na važnost ubrzanja provedbe cijepljenja

HZJZ je u srijedu poručio kako je iz iskustva s virusom gripe poznato da proces prilagodbe virusa nikada ne prestaje te da je omikron varijanta još je jedan podsjetnik na važnost ubrzanja provedbe cijepljenja da se zaustavi daljnje širenje i mutacije SARS-CoV-2.

​​​​Od iznimne je važnosti da sve osobe cijepljene protiv covida-19 prime i treću, tzv. booster dozu cjepiva, a oni koji još nisu cijepljeni trebaju čim prije doći na cijepljenje, navodi se u priopćenju HZJZ-a  i napominje kako se mRNA cjepiva koriste već više godina te se smatraju sigurnim formatom cjepiva.

Omikron ima oko 60 mutacija, s 32 mutacije samo na proteinu šiljka. Za razliku od omirkona Delta varijanta ima ukupno 30 mutacija. Veći broj mutacija u varijanti Omikron može značiti da je lakše prenosiv i bolji u izbjegavanju imunološke zaštite. Iako je taj velik broj mutacija u varijanti Omikron iznenađujući, pojava još jedne varijante SARS-CoV-2, ističe HZJZ, nije neočekivana.

Velik broj mutacija mogao biti štetan za virus i učiniti ga nestabilnim

Najnovija varijanta ima neke mutacije zajedničke s Delta varijantom, ali posjeduje i druge posve drugačije mutacije. Kombinacija svih mutacija čini je, pretpostavlja se, prenosivijom od Delta varijante. U tom slučaju ta bi varijanta mogla zavladati epidemiološkom covid-19 kartom svijeta. Međutim, moguće je i da bi neobično velik broj mutacija mogao biti štetan za virus i učiniti ga nestabilnim, navodi HZJZ u priopćenju.

Glavno je pitanje je li se virus dovoljno promijenio da ga antitijela stvorena originalnim cjepivom više ne mogu prepoznati i pružati zaštitu od te nove varijante. 

Omikron varijanta sadrži novi uzorak mutacija na svom šiljastom proteinu. Te promjene mogle bi poremetiti sposobnost nekih, ali vjerojatno ne svih, antitijela induciranih trenutnim cjepivima da se vežu na šiljasti protein. Ako se to dogodi, cjepiva bi mogla biti manje učinkovita.

Postojeća mRNA cjepiva, poput onih koje proizvode Moderna ili Pfizer, kodiraju za šiljak protein iz izvornog soja koronavirusa. U novom ili ažuriranom cjepivu, upute za mRNA bi kodirale protein šiljka za Omikron.

Zamjenom genetskog koda za stvaranje proteina šiljka za ovaj iz ove nove varijante, novim bi se cjepivom potaknulo stvaranje antitijela koja se učinkovitije vežu za Omikron i koja ga učinkovitije sprječavaju da inficira stanice.

Da bi se napravilo ažurirano mRNA cjepivo, potrebna su dva sastojka: genetski slijed šiljastog proteina iz nove varijante i DNK predložak koji bi se koristio za izgradnju mRNA. Potrebno je samo tri dana za generiranje kôda potrebnog za izradu novog mRNA cjepiva. Potom bi trebalo oko tjedan dana da se proizvedu dovoljne doze mRNA cjepiva za testiranje u laboratoriju i još šest tjedana za izvođenje pretkliničkih testova kako bi se utvrdilo da novo cjepivo funkcionira kako treba.

Dakle, u roku od 52 dana, znanstvenici bi mogli imati ažurirano mRNA cjepivo spremno za početak proizvodnje doza za kliničko ispitivanje na ljudima. To bi ispitivanje vjerojatno zahtijevalo još najmanje nekoliko tjedana za ukupno oko 100 dana za ažuriranje i testiranje novog cjepiva.

Dok to ispitivanje traje, proizvođači bi paralelno mogli početi prilagođavati svoj trenutni proces na izradu novog cjepiva.

Trenutno nije definirano koliko bi kliničkih podataka bilo potrebno za dobivanje odobrenja za prilagođeno/ažurirano cjepivo protiv covida-19. Međutim, svi sastojci bi bili isti u novom cjepivu kao što su i u postojećem. Jedina razlika bi bila nekoliko redaka genetskog koda koji bi promijenili oblik šiljastog proteina.

Tvrdnje kako kod mRNA cjepiva postoji mogućnost da se mRNA „ugradi“ u ljudski genom pomoću postojećih mehanizama u našim stanicama, koji uključuju proteine kod kojih je zabilježena aktivnost reverzne transkripcije, odnosno prepisivanja mRNA u DNA koja se potom može „ugraditi“ u DNA u jezgri stanice, su insinuacije za koje u literaturi nema nikakvih relevantnih dokaza. Isto vrijedi i za tvrdnje kako su mRNA cjepiva namjerno dizajnirana kako bi mRNA iz cjepiva izbjegla sve zaštitne mehanizme naše stanice te izazvala pojavu zloćudnih i nasljednih bolesti. 

Omikron vjerojatno nije posljednja varijanta koja će nas zabrinjavati

Vrlo je vjerojatno da varijanta Omikron nije posljednja koja će nas zabrinjavati i moguće je da će se pojaviti još varijanti, naglašava u priopćenju HZZ.

Ističu i kako još uvijek postoji značajan broj ljudi koji su pod visokim rizikom od covida-19, uključujući djecu. Ukupno je do prosinca 2021. potpuno cijepljeno samo 0,6 posto djece mlađe od 15 godina, te 19,92 posto osoba od 15 do 19 godina. Do danas je prijavljeno 61.947 slučajeva bolesti kod djece mlađe od 15 godina te 39.036  slučajeva bolesti ukupno kod osoba u dobi 15 do 19 godina. Te dvije populacije čine 16 posto od ukupno zabilježenih slučajeva u Hrvatskoj.

Komentari 401