Papa je u EP-u upozorio kako svijet vidi Europu kao "staru i ispijenu". Ideali koji su nadahnjivali Europsku uniju, sada su zamijenjeni birokracijom institucija, rekao je
Papa: Europa gubi svoju dušu, za svijet ona je stara i ispijena
Papa Franjo svoj govor u Europskom parlamentu počeo je prisjećanjem na posjet pape Ivana Pavla II. ovoj instituciji 1988. godine. Upozorio je kako svijet vidi Europu kao "staru i ispijenu".
- Svijet postaje sve složeniji, ali i manje eurocentričan. Na sliku utjecajne Europe, veže se slika stare Europe koja se promatra sa sumnjom, distancom i nedostatkom povjerenja. Europa polako gubi svoju dušu i gubi humanistički duh koji je u njezinoj srži. Europska unija se širi, ali povjerenje u nju pada- rekao je Papa.
Kritizirao EU
Papa je u svom govoru prozvao i eurozastupnike te ih podsjetio na samu srž na kojoj je EU osnovana, javlja televizija N1.
- Vlada zbunjenost i izgubljenost u potrošačkom svijetu. Takav potrošački duh ne može promicati dostojanstvo ljudskog života. Vi, eurozastupnici, imate veliku zadaću koja se temelji na brizi za ljudsko dostojanstvo. To znači njegovati i čuvati sjećanje, ali i nadu. Brinuti i skrbiti i za one na margini društva jer i oni zaslužuju dostojanstvo - istaknuo je papa Franjo.
Lider Katoličke crkve nije se libio ni kritizirati Europsku uniju:
- Ideali koji su nekad nadahnjivali Europsku uniju, sada su zamijenjeni birokracijom institucija. Stil života se održava na raskoši koja je neodrživa i koja je daleko od naših stvarnih života. Ljudi nemaju ni hrane ni posla. Moramo promicati kulturu ljudskih prava - rekao je.
Buđenje vjerskog fundamentalizma
Papa Franjo se osvrnuo i na situaciju u regiji, kao i rastuće trendove vjerskog fundamentalizma.
- Balkanske zemlje koje su se u prošlosti jako napatile kroz sukobe, moraju imati razvijenu svijest o vlastitom identitetu koji je ključan u svakom odnosu, i sa susjedima koje imaju problem s buđenjem vjerskog fundamentalizma u svojoj unutrašnjosti. Na vama (eurozastupnicima) je da štitite europski identitet, ali i da stvarate zakone koji će vratiti povjerenje u projekt mira - objasnio je Papa.
Potpora doseljenicima
Papa je oštro komentirao i nedavne događaje s imigrantima u Europskoj uniji. Pozvao je na zajednički odgovor na sve veći broj imigranata koji brodovima stižu siromašni i očajni, javlja BBC.
- Doseljenicima trebamo pružiti potporu. Europa treba donijeti rješenja koja će njegovati dostojanstvo svake osobe. Mediteransko područje ne smije postati groblje - naglasio je papa Franjo.
Osvrnuo se i na robovlasnički odnos u kojem mnogi žive.
- Moramo biti iznad vrijednosti multinacionalnih kompanija. Ne smijemo graditi kule od pijeska s ozbiljnim društvenim posljedicama, koja su u suprotnosti s robovlasničkim odnosom - rekao je Papa.
Kritičari i katolici nezadovoljni
Neki kritičari nisu zadovoljni Papinim kratkim posjetom jer smatraju da je zapostavio Europu, javlja BBC. Mnogi katolici iz Strasbourga su uznemireni činjenicom da Papa u službeni posjet nije uključio vjerske aktivnosti i da neće posjetiti gradsku katedralu.
Inače, njegov posjet od svega četiri sata najkraći je posjet nekom mjestu od strane jednog Pape ikada.