Čelnik Mosta Božo Petrov pozvao je u utorak zastupnike vladajuće većine da pomognu u "kreiranju zakona po mjeri svakoga u Hrvatskoj" te podrže Mostove zakonske prijedloge
Petrov vladajućima: Kozmetiku ograničite na područje toaleta
Arsen Bauk (SDP) zatražio je stanku, ali i od predsjedavajućeg Hajdaša Dončića (SDP) da se na dnevni red Sabora uvrsti Istanbulske konvencije. S obzirom na to da postoje sva potrebna prethodna mišljenja Vlade i odbora, Bauk naveo da nema razloga da ta točka dnevnog reda ne dođe na dnevni red.
- Kao SDP-ovac podržavam prijedlog. Vidjet ćemo nakon stanke postoje li za to poslovničke mogućnosti - rekao je Hajdaš Dončić.
Bauk je tražio stanku kako bi progovorio o problemima liftova u zgradama s četiri kata.
Nakon stanke, predsjedavajući Hajdaš Dončić pojasnio da se redoslijed rasprava na dnevnom redu može izmijeniti samo ako predlagatelja za neku točku nema i time odbio zahtjev SDP-a da se raspravlja o Istanbulskoj konvenciji.
I na početku sjednice određene su stanke. Ivan Lovrinović (PH) upitao je zašto godinu i pol na dnevni red ne dolazi izvještaj HNB-a.
- Tko štiti guvernera od negativnih kritika i neugodne rasprave u Saboru. Kako predsjednik Sabora skriva tu temu izuzetno važnu za građane - pitao je.
Peđa Grbin (SDP) upitao se zašto postoji Ministarstvo državne imovine kad resorni ministar ne zna ništa o jednoj od najvećih tvrtki koje su još uvijek u hrvatskom vlasništvu i čiju je privatizaciju premijer najavio još prije više od godinu dana, aludirajući na HEP. Upozorio je i da Hrvatska nema Strategiju upravljanja državnom imovinom.
- Nemamo niti jedan dokument koji bi regulirao kako se upravlja državnom imovinom, što ćemo prodati, što nećemo, a odluke se donose - kazao je.
Grbin je podsjetio da najavljenu nacionalizaciju Ine, privatizaciju HEP-a te podsjetio da postoje problemi s Petrokemijom, dok Uljanik traži 2 milijarde kuna od države.
- Što radi ministarstvo? Ponaša se kao agencija za prodaju nekretnina i prodaje državne stanove i to u trenutku kada imamo problem sa zaštićenim najmoprimcima. Ministarstvo se pokazalo potpuno nepotrebnim. Dobili ste vlast, ali ne i vlasništvo. Počnite raditi - ustvrdio je Grbin.
Branimir Bunjac (Živi zid) kazao je kako se Hrvatska vratila u recesijske trendove te je napomenuo kako usporava rast BDP-a.
- Hrvatska je 8 godina bila u recesiji i nije nikakva mudrost za shvatiti da smo imali priliku za rast da smo se ponašali malo odgovornije nego ova Vlada. Htio bih reći vladajućoj većini nešto dobronamjerno. Morate shvatiti da vas na životu mogu održati rezultati Vlade. Imate najniži rejting otkad je formirana vlada, izgubili ste petinu birača u roku samo 16 mjeseci, vrijeme je da se trgnete i počnete baviti onim što građane najviše muči - poručio je Bunjac vladajućima.
Petrov zastupnicima: Zauzmite se za zakone
Čelnik Mosta Božo Petrov pozvao je u utorak zastupnike vladajuće većine da pomognu u "kreiranju zakona po mjeri svakoga u Hrvatskoj" te podrže Mostove zakonske prijedloge, među kojima i one iz resora pravosuđa i zakon o mikrosolarima, potkrepljujući njihovu važnost za život građana konkretnim sudbinama ljudi.
- Jure je 2009. dobio zabilježbu općinskog suda da duguje 850.000 kuna, iako nikad nije dobio kredit. Potom je slijedio sudski proces, sud vještak dokazao da je potpis falsificiran, no dug se popeo na dva milijuna. Jure je realna osoba i ako želite pomoći Juri kada budete raspravljali o zakonima iz pravosuđa, onda nemojte gledati svoje prijatelje, kolege niti koliko će odvjetnici i javni bilježnici dobiti. Vodite računa o Juri i sličnima. Zato smo tu - rekao je Petrov nakon stanke na početku saborskog zasjedanja.
Naveo je i primjer "Antonijine obitelji" koja je podigla kredit u 'švicarcima'.
- Otac joj je radio na željeznici, nisu mogli vraćati kredit, banka je otkazala ugovor, on se razbolio, dobio rak, na poslu su mu se zahvalili i dali mu otpremninu te nešto za liječenje, no banka mu je cijeli iznos za liječenje uzela, a on je umro - navodio je Petrov.
Slična je, kaže, i priča Ivane koja danas živi s troje djece i samohrana je majka, a najmlađe dijete je prošlo niz operacija zbog prirođene mane.
- Žive u kući u 30-tak kvadrata, bez struje i vode su bili u početku. Koliko bi dostojanstveniji život njezine obitelji bio da im se omogući da kroz zakon o mikrosolarima dobiju mogućnost ne samo za ogrjev već i struju - upitao je.
Zastupnike je pozvao da se zauzmu za zakone, da kad iziđu iz Sabora budu ponosni na to da su nešto dobro napravili.
- Ja vas ne pozivam da pokažete neposluh vašem šefu, već da mu objasnite da je to bitno. Imate tri godine i nije bitno tko će voditi inicijativu, vodite sve inicijative, ali neka one rezultiraju dobrobiti svih građana. Kozmetiku ograničite na područje toaleta - poručio je Petrov.
Raspravili o HINA-i
Saborski zastupnici raspravili su izvješće o radu Upravnog vijeća Hine za 2014., 2015. i 2016. godinu. Zastupnici su pohvalili pozitivno financijsko poslovanje agencije i upozorili na važnost pridržavanja profesionalnih standarda i važnost prilagodbe globalnim trendovima. Bilo je i kritika na račun "poplave prenošenja vijesti Hine iz drugih medija" slaboj dopisnoj mreži. SDP je u saborsku proceduru uputio zaključak u kojem stoji kako "Sabor nije briga za izvješće o radu Hine te da je neovisno o prihvaćanju ili neprihvaćanju izvješća jedino bitno jeste li podobni HDZ-u i njegovim koalicijskim partnerima". U obrazloženju zaključka, koji potpisuje predsjednik Kluba SDP-a Arsen Bauk, stoji da je Sabor u studenom 2016. te u listopadu 2017.godine Sabor većinom glasova usvojio izvješće o radu Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa.
- Unatoč gotovo jednoglasnoj podršci i prihvaćanju Izvješća navedene institucije parlamentarna većina nije produžila mandat predsjednice povjerenstva. Stoga je jedini logičan zaključak da Sabor i ovu parlamentarnu većinu uopće nije briga za rad institucija koje mu podnose Izvješća o radu - navodi se u zaključku o kojem će se zastupnici očitovati kada i o samom izvješću. Iz SDP-a se moglo čuti kako će istovjetne zaključke i ubuduće upućivati na većinu izvješća o radu državnih institucija, a posebno onih "neovisnih". Smatraju da treba stati na kraj HDZ-ovom gušenju neovisnosti institucija koje je navode počelo s pravobraniteljicom za djecu, a nastavilo se Povjerenstvom za odlučivanje o sukobu interesa.