Na današnji dan prije 25 godina lokalni lički Srbi, pripadnici tzv. martićeve milicije, počinili su stravičan pokolj nad Hrvatima iz malenog ličkog mjesta Široka Kula
Pokolj kod Gospića: Stravičan zločin koji nećemo zaboraviti
Četnici i milicajci SAO Krajine nisu smrti poštedjeli ni 13-godišnju djevojčicu Vericu Nikšić. Na današnji dan 1991. godine krenuli su u svoj krvavi pir u Širokoj Kuli, selu 11 km udaljeno od Gospića. Ubili su osam Hrvata, a pokolj se nastavio i idućih dana, kada su ubili još 32 osobe. Krvnici su mučki likvidirali i cijelu peteročlanu obitelj kao i 17-godišnjeg dječaka. Najstarija žrtva bio je 95-godišnji Ivan Orešković.
Selo u kojem je prije rata živjelo blizu 900 ljudi, nije bilo etnički čisto. Naime, samo trećinu činili su Hrvati. Ipak selo je bilo "trn u oku" srpskim pobunjeničkim krugovima, jer im je i kao takvo predstavljalo "klin" u njihovoj paradržavi. A oni su htjeli da u tzv. Republici Srpskoj Krajini žive isključivo Srbi. Paravojne postrojbe ubijale su sve redom, starce, djecu, ali i sunarodnjake koji se s njima nisu slagali.
Među nevinim žrtvama bila je i srpska obitelj Rakić. Oni su htjeli zaštititi svoje susjede no svoju su dobrotu i čestitost platili životom. Svih petero članova obitelji pripadnici milicije tzv. SAO Krajine odlučili su smaknuti zbog sumnje da preko radio stanice surađuju sa hrvatskim postrojbama. Lišili su slobode Maneta Rakića, njegove sinove Dragana i Milovana i kći Radmilu, potom im vezali ruke i zatvorili usta ljepljivom trakom, uveli ih u kombi vozilo i prevezli do jame 'Golubnjača'. Tamo su ih ubili hicima iz vatrenog oružja i bacili u jamu. Lucija, Manetova supruga, silovana je i živa zapaljena u svojoj vikendici.
Odavanje počasti žrtvama
Skupina od 11 mještana život je završila nakon što se sklonila u podrum zapaljene kuće. Četnici su ušli u podrum i ubili ih osmero. Troje ljudi koji su preživjeli napad izašli su iz podruma i tad su ubijeni. Tijela to troje su potom odvukli u zapaljenu staju. U njoj nije bilo stoke jer su već sve bili opljačkali. Neke su starce zaklali po kućama koje su poslije zapalili.
Hrvati, koji su uspjeli izmaknuti smaknuću, pobjegli su izvan sela i sakrili se u živicu, čekajući noć. Uslijedilo je veliko nevrijeme, što je preživjelima bilo dodatno "osiguranje" te su pobjegli u Perušić.
Ostaci žrtava toga zločina pronađeni su u okolnim jamama, ponajviše u Golubnjači. Mnogi posmrtni ostaci ubijenih još nisu pronađeni.
U spomen na ubijene žrtve je podignut spomenik Portal hrvatske povijesti, rad akademskog kipara Petra Dolića.