Učenici drugu godinu organiziraju tribine na kojima se raspituju o zapošljavanju i nezaposlenosti, građanskom odgoju, iseljavanju mladih i nasilju. I nisu bezazleni.
Polemike na tribini: Učenici pitanjima zasuli Holy i Mrsića
Posao iz snova ili noćna mora, s takvim pitanjem su prije nekoliko dana dočekali SDP-ova ministra rada Miranda Mrsića.
Imaju 16 i 17 godina, u 18. gimnaziji u Zagrebu jurišaju u pravilu na visoke ocjene i ne gaje iluzije da će se za svoju budućnost u svojoj zemlji morati boriti tvrđe nego ranije generacije. Stoga već drugu godinu organiziraju tribine na kojima se raspituju o zapošljavanju i nezaposlenosti, građanskom odgoju, iseljavanju mladih i nasilju u društvu. I nisu bezazleni.
Žele znati gdje žive i žele polemizirati, što su već mnogi osjetili: od ministara do pravobraniteljice za djecu. Nastavnici izbornog predmeta retorika, profesorici Idi Dvoršćak, osnovna ideja bila je potaknuti ih na aktivan društveni angažman.
- Na prvoj tribini tema im je bila aktivizam mladih, potom ovisnosti, državna matura i druge - rekla nam je Dvoršćak. Njezini učenici sami organiziraju sve što je potrebno.
- Na svakoj tribini imamo tri moderatora. Šestero nas je u PR-u. Iris Smernjak, Danko i Dora bave se našom stranicom. Sara, Katarina i ja nazivamo medije, institucije i škole. Ivor i Fran Nucak su tehničari, osiguravaju mikrofone, zvučnike i sve što treba u našoj dvorani - opisala nam je Paola Marjanović. Retorika se u toj školi predaje već osam godina.
- Na tribinama vježbaju ono što su naučili na nastavi iz retorike. Uče kako doći do informacija, kako pronaći i pozvati eminentne stručnjake, kako s njima komunicirati izražavati stavove. To su učenici entuzijasti i oni to jako dobro rade - puna je hvale ravnateljica Irena Vajdovčić. Dodaje da je riječ o vještinama koje će im, uz diplomu, jezike i informatičke vještine, jednog dana pomoći i pri zapošljavanju. I doista.
- Više bivših maturanata naše škole reklo nam je kako im je to pomoglo naći posao i da im je jako koristilo na fakultetu - kaže nam Leona Posavec.
- Radimo na govorima, učimo se nositi s tremom, oblikovati rečenice. Baš za javni nastup pred većom skupinom ljudi - objasnio nam je Ivan Čužić vještine koje su često presudne u intervjuima za posao ili mjesto na fakultetu. Naravno da pritom uče i razmišljati vlastitom glavom o svijetu, svojem životu, politici, uopće svemu.
- Mladi se stalno nešto žale, a premalo se zalažu za promjene. Mi to želimo poboljšati - odlučna je Katarina Rođak. Ivor Vrdoljak nam je povjerio da ih ministar Mrsić nije impresionirao pričom o boljoj budućnosti mladih, ali da su ga zvali jer kao ministar zna podatke koji su njima bili važni, konkretno o nezaposlenosti i iseljavanju.
Suzanu Ritz i pravobraniteljicu za djecu Ivanu Milas Klarić zvali su sklopu projekta Centra za mirovne studije protiv nasilja. Mirela Holy im se, kažu, jako svidjela dok su bistrili građanski odgoj u školama, posebno Leoni.
Marko Milić iz ureda HDZ-ova europarlamentarca Andreja Plenkovića bio im je posebno dragocjen sa svojim iskustvima jer je on bivši učenik 18. gimnazije. Od medija su ih zabilježili već portal Srednja.hr, Hina, Radio Sljeme, a HRT-ovcima zamjeraju to što im je za već nekoliko tribina u posljednji trenutak nešto iskrsnulo pa su otkazali dolazak.
Sljedeća tribina im je 28. travnja i jedva smo iz njih iscijedili koja im je tema na rasporedu jer je, kažu, jako intrigantna i važna. Raspravljat će kad stupiti u seksualni odnos te još razmišljaju koga će pozvati za gosta večeri.
Lajkaj stranicu Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska na Facebooku
Pročitajte više o temi na stranici Bolje obrazovanje